Kraj · 7 okresů
Ceny bytů a nájmy – Plzeňský kraj
Byt v Plzeňském kraji stojí průměrně 49 790 Kč/m² (Česko 57 822), nájem 2+kk 222 Kč/m².
- Byt za m²
- 49 790Kč
- ČSÚ 2025
- Dům za m²
- 52 992Kč
- Nájem 2+kk
- 222Kč/m²
- model MF
- Průměrná mzda
- 45 591Kč
- hrubá, měsíčně
- Index cen bytů
- +11,3%
- meziročně, ČSÚ CEN0401
- Plzeňský kraj
- Česko
Tabulka hodnot
| Období | Plzeňský kraj | Česko |
|---|---|---|
| 2025 | 49 790 Kč/m² | 57 822 Kč/m² |
| 2024 | 46 957 Kč/m² | 53 966 Kč/m² |
| 2023 | 43 378 Kč/m² | 49 823 Kč/m² |
| 2022 | 39 082 Kč/m² | 45 336 Kč/m² |
| 2021 | 32 581 Kč/m² | 38 612 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402; zpracoval kdezit.cz
- Byty
- Rodinné domy
Tabulka hodnot
| Období | Byty | Rodinné domy |
|---|---|---|
| 2025 Q4 | 293,4 | 261,2 |
| 2025 Q3 | 282,8 | 253,3 |
| 2025 Q2 | 267,8 | 248,9 |
| 2025 Q1 | 261,5 | 240,7 |
| 2024 Q4 | 263,6 | 241,7 |
| 2024 Q3 | 251,9 | 246,1 |
| 2024 Q2 | 237,9 | 233,6 |
| 2024 Q1 | 239,2 | 231,5 |
| 2023 Q4 | 235,0 | 244,1 |
| 2023 Q3 | 233,9 | 233,0 |
| 2023 Q2 | 238,9 | 232,2 |
| 2023 Q1 | 240,3 | 227,1 |
| 2022 Q4 | 253,6 | 231,7 |
| 2022 Q3 | 260,3 | 241,2 |
| 2022 Q2 | 256,7 | 232,2 |
| 2022 Q1 | 251,0 | 219,5 |
| 2021 Q4 | 229,9 | 211,2 |
| 2021 Q3 | 219,2 | 207,4 |
| 2021 Q2 | 202,1 | 202,3 |
| 2021 Q1 | 196,1 | 194,1 |
| 2020 Q4 | 175,0 | 186,8 |
| 2020 Q3 | 172,1 | 172,2 |
| 2020 Q2 | 176,2 | 160,2 |
| 2020 Q1 | 160,6 | 153,1 |
| 2019 Q4 | 156,4 | 158,4 |
| 2019 Q3 | 155,2 | 148,7 |
| 2019 Q2 | 158,0 | 151,4 |
| 2019 Q1 | 153,0 | 139,9 |
| 2018 Q4 | 147,7 | 139,7 |
| 2018 Q3 | 148,4 | 136,2 |
| 2018 Q2 | 141,5 | 129,5 |
| 2018 Q1 | 139,3 | 128,9 |
| 2017 Q4 | 132,9 | 124,4 |
| 2017 Q3 | 134,2 | 118,2 |
| 2017 Q2 | 132,7 | 119,3 |
| 2017 Q1 | 129,6 | 112,3 |
| 2016 Q4 | 122,5 | 107,9 |
| 2016 Q3 | 117,4 | 103,9 |
| 2016 Q2 | 112,4 | 99,0 |
| 2016 Q1 | 105,3 | 98,2 |
| 2015 Q4 | 102,1 | 100,5 |
| 2015 Q3 | 100,9 | 99,7 |
| 2015 Q2 | 99,1 | 99,8 |
| 2015 Q1 | 97,9 | 100,0 |
Zdroj: ČSÚ CEN0401 (CC BY 4.0)
- 154–181
- 182–195
- 196–204
- 204–210
- 211–222
- 223–272
- Nájem 2+kk, Kč/m²
Obce kraje, hranice okresů zvýrazněné. Klikněte na obec pro její stránku.
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
Okresy
Okresy kraje
| Okres | Byt Kč/m² | Dům Kč/m² | Nájem Kč/m² | Mezd na byt | Obyvatel |
|---|---|---|---|---|---|
| Domažlice | 36 941 | 40 570 | 203 | 4,7 | 55 625 |
| Klatovy | 43 041 | 40 001 | 186 | 5,5 | 86 710 |
| Plzeň-jih | 41 667 | 43 545 | 215 | 5,3 | 71 585 |
| Plzeň-město | 64 163 | 72 046 | 250 | 8,2 | 208 169 |
| Plzeň-sever | 45 618 | 47 680 | 211 | 5,8 | 84 037 |
| Rokycany | 46 745 | 44 033 | 218 | 6,0 | 50 770 |
| Tachov | 39 319 | 43 101 | 218 | 5,0 | 57 787 |
Velikost obce
Ceny podle velikosti obce
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za kraj a okresy rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Ve větších obcích bývají byty dražší.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² |
|---|---|---|
| Všechny obce | 54 061 | 47 499 |
| do 1 999 obyvatel | 37 749 | 41 737 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 45 373 | 46 465 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 48 240 | 48 449 |
| 50 000 a více obyvatel | 65 624 | 74 309 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. Zpracoval kdezit.cz.
Města
Města nad 5 000 obyvatel
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Plzeň | 187 863 | 65 624 | 251 | 4,6 % | 8,4 |
| Klatovy | 22 921 | 50 074 | 202 | 4,8 % | 6,4 |
| Tachov | 14 308 | 44 376 | 226 | 6,1 % | 5,7 |
| Rokycany | 14 248 | 52 651 | 225 | 5,1 % | 6,7 |
| Domažlice | 10 973 | 48 525 | 204 | 5,0 % | 6,2 |
| Sušice | 10 689 | 50 074 | 172 | 4,1 % | 6,4 |
| Stříbro | 8 218 | 40 931 | 207 | 6,1 % | 5,2 |
| Nýřany | 6 994 | 49 361 | 209 | 5,1 % | 6,3 |
| Přeštice | 6 757 | 45 851 | 238 | 6,2 % | 5,9 |
| Dobřany | 6 483 | 45 851 | 212 | 5,5 % | 5,9 |
| Planá | 5 528 | 40 931 | 226 | 6,6 % | 5,2 |
| Holýšov | 5 436 | 45 851 | 215 | 5,6 % | 5,9 |
| Starý Plzenec | 5 290 | 55 565 | 248 | 5,4 % | 7,1 |
| Kdyně | 5 132 | 35 600 | 201 | 6,8 % | 4,6 |
| Třemošná | 5 112 | 49 361 | 213 | 5,2 % | 6,3 |
| Horšovský Týn | 5 098 | 35 600 | 197 | 6,6 % | 4,6 |
| Horažďovice | 5 056 | 40 201 | 157 | 4,7 % | 5,1 |
| Nýrsko | 5 023 | 40 201 | 199 | 5,9 % | 5,1 |
Dražby