Obec · okres Klatovy · 56 obyvatel

Nájem v Mlýnském Struhadle

Kolik stojí pronájem bytu podle velikosti, v novostavbě, jak se nájem vyvíjí a jakou část mzdy spolkne.

Nájem 2+kk za m²
181Kč
2. čtvrtletí 2026
Nájem 2+kk měsíčně
9 770Kč
bez energií a služeb
Interval modelu
165–200Kč/m²
95 % modelových hodnot
Novostavba 2+kk
210Kč/m²
byt do 5 let stáří
Nájem / mzda
21%
průměrné hrubé mzdy v kraji
Za rok
−6,7%
změna nájmu za m²

model MF Datová pokrytost modelu: nízká (do 30 inzerátů)

Zajímavosti z dat

Co je zajímavé na bydlení v Mlýnském Struhadle

Růst nájmů za 5 let

+22,3 %

O tolik se v Mlýnském Struhadle za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.

Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026

Nájem, nebo hypotéka?

221 Kč

O tolik je v Mlýnském Struhadle vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).

Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada

Podrobnosti

Proti Praze

3,1×

Tolik bytů 2+kk byste v Mlýnském Struhadle koupili za cenu jednoho v Praze (2,06 mil. Kč proti 6,39 mil. Kč).

ČSÚ, průměrné kupní ceny bytů za m² (skupina obcí), 2025

Podrobnosti

Dostupnost bydlení

4,9 roku

Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v Mlýnském Struhadle. V Česku je to 6,9 roku.

ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji

Podrobnosti

Nájem a mzda

21 %

Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v Mlýnském Struhadle. V Česku je to 27 %.

Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji

Nájemní bydlení

0 %

Tolik obydlených bytů v Mlýnském Struhadle je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.

ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021

Výstavba

0,0

Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v Mlýnském Struhadle dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.

ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel

Podrobnosti

Nájem v novostavbě

+16 %

O tolik se v Mlýnském Struhadle liší nájem v novostavbě (210 Kč/m²) od průměru obce (181 Kč/m²).

Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026

Nájem bytu 2+kk v Mlýnském Struhadle vychází podle cenové mapy Ministerstva financí na 181 Kč/m² měsíčně, tedy asi 9 770 Kč bez energií a služeb.

Nájem spolkne 21 % průměrné hrubé mzdy v kraji.

V novostavbě je nájem vyšší, kolem 210 Kč/m² (o 16 %).

Nájem podle velikosti bytu

KategorieBytKč/m²Měsíčně
VK11+kk, 1+12367 550 Kč (32 m²)
VK22+kk, 2+11819 770 Kč (54 m²)
VK33+kk, 3+115711 780 Kč (75 m²)
VK44 a více pokojů18117 200 Kč (95 m²)

Cenová mapa nájemného MF (2. čtvrtletí 2026), referenční byty velikostních kategorií VK1–VK4; měsíční nájem pro ilustrativní velikost bytu. Zpracoval kdezit.cz.

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Česko: 241 Kč/m² Okres Klatovy: 186 Kč/m² Mlýnské Struhadlo: 181 Kč/m²
  • Mlýnské Struhadlo
  • Okres Klatovy
  • Česko
Tabulka hodnot
ObdobíMlýnské StruhadloOkres KlatovyČesko
6/2026181 Kč/m²186 Kč/m²241 Kč/m²
3/2026185 Kč/m²186 Kč/m²239 Kč/m²
12/2025192 Kč/m²187 Kč/m²238 Kč/m²
9/2025191 Kč/m²183 Kč/m²235 Kč/m²
6/2025194 Kč/m²186 Kč/m²233 Kč/m²
3/2025190 Kč/m²181 Kč/m²231 Kč/m²
12/2024189 Kč/m²185 Kč/m²228 Kč/m²
9/2024181 Kč/m²176 Kč/m²217 Kč/m²
6/2024177 Kč/m²173 Kč/m²212 Kč/m²
3/2024172 Kč/m²169 Kč/m²208 Kč/m²
12/2023168 Kč/m²167 Kč/m²204 Kč/m²
9/2023164 Kč/m²164 Kč/m²200 Kč/m²
6/2023160 Kč/m²160 Kč/m²197 Kč/m²
3/2023155 Kč/m²157 Kč/m²194 Kč/m²
12/2022154 Kč/m²157 Kč/m²194 Kč/m²
9/2022154 Kč/m²156 Kč/m²193 Kč/m²
6/2022153 Kč/m²155 Kč/m²192 Kč/m²
3/2022152 Kč/m²153 Kč/m²191 Kč/m²
12/2021151 Kč/m²153 Kč/m²192 Kč/m²
9/2021150 Kč/m²151 Kč/m²190 Kč/m²
6/2021148 Kč/m²148 Kč/m²187 Kč/m²
3/2021142 Kč/m²143 Kč/m²184 Kč/m²
12/2020140 Kč/m²139 Kč/m²179 Kč/m²
9/2020137 Kč/m²137 Kč/m²177 Kč/m²
6/2020137 Kč/m²135 Kč/m²174 Kč/m²
3/2020138 Kč/m²134 Kč/m²172 Kč/m²
12/2019136 Kč/m²131 Kč/m²169 Kč/m²
9/2019136 Kč/m²132 Kč/m²169 Kč/m²
6/2019133 Kč/m²130 Kč/m²168 Kč/m²
3/2019131 Kč/m²128 Kč/m²164 Kč/m²
12/2018127 Kč/m²123 Kč/m²161 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Srovnání nájmu

Území2+kk Kč/m²Novostavba2+kk měsíčně% mzdy
Mlýnské Struhadlo 181 210 9 774 21
Okres Klatovy 186 219 10 040 22
Plzeňský kraj 222 261 11 964 26
Česko 241 286 12 988 27

Nájem, nebo vlastní?

Byt 2+kk v Mlýnském Struhadle stojí asi 2,06 mil. Kč. Nájem by za rok vynesl hrubě 5,7 % z ceny.

Porovnat nájem a hypotéku