Nájem v okrese
3.
Okres Žďár nad Sázavou má 3. nejdražší nájem bytu za m² (218 Kč/m²) z 5 okresů v Kraji Vysočina.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiOkres · Kraj Vysočina
174 obcí. Byt v okrese stojí průměrně 47 026 Kč/m² (kraj 45 703, Česko 57 822), nájem 2+kk 218 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem v okrese
3.
Okres Žďár nad Sázavou má 3. nejdražší nájem bytu za m² (218 Kč/m²) z 5 okresů v Kraji Vysočina.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRozdíly v okrese
1,3×
Tolikrát dražší je nájem bytu za m² v Novém Městě na Moravě (238 Kč/m²) než v Chlumětíně (183 Kč/m²), nejdražší a nejlevnější obci okresu Žďár nad Sázavou.
Cenová mapa nájemného MF ČR, obce nad 200 obyvatel, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+24,6 %
O tolik se v okrese Žďár nad Sázavou za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
525 Kč
O tolik je v okrese Žďár nad Sázavou vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiVýnos z pronájmu
5,3 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází v Novém Městě na Moravě, nejvíc z obcí okresu Žďár nad Sázavou nad 2 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiDostupnost bydlení
6,2 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v okrese Žďár nad Sázavou. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
14 %
Tolik obydlených bytů v okrese Žďár nad Sázavou je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiDražby v okrese
115 %
Tolik ze znaleckého posudku činí medián dosažené ceny u nemovitostí vydražených v okrese Žďár nad Sázavou za poslední dva roky.
Centrální evidence veřejných dražeb (MMR), 5 vydražených nemovitostí
PodrobnostiKlikněte na obec pro její stránku. Ceny bytů jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese.
Zdroj: ČSÚ CEN0402 (průměr skupiny obcí podle velikosti); zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za okres rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Větší obce bývají dražší; u skupin s málo prodeji je průměr nejistý.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² | Byty Česko |
|---|---|---|---|
| Všechny obce | 53 541 | 46 112 | 65 553 |
| do 1 999 obyvatel | 39 398 | 43 940 | 38 065 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 53 944 | 47 094 | 45 565 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 56 318 | 54 011 | 46 067 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. Zpracoval kdezit.cz.
Obce
Ceny obcí jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese, nájmy model MF pro každou obec.
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Žďár nad Sázavou | 20 247 | 56 318 | 221 | 4,7 % | 7,4 |
| Velké Meziříčí | 11 709 | 56 318 | 211 | 4,5 % | 7,4 |
| Nové Město na Moravě | 9 716 | 53 944 | 238 | 5,3 % | 7,1 |
| Bystřice nad Pernštejnem | 7 851 | 53 944 | 220 | 4,9 % | 7,1 |
| Velká Bíteš | 5 535 | 53 944 | 234 | 5,2 % | 7,1 |
| Měřín | 2 009 | 53 944 | 206 | 4,6 % | 7,1 |
| Křižanov | 1 811 | 39 398 | 206 | 6,3 % | 5,2 |
| Hamry nad Sázavou | 1 568 | 39 398 | 221 | 6,7 % | 5,2 |
| Nové Veselí | 1 369 | 39 398 | 212 | 6,5 % | 5,2 |
| Svratka | 1 358 | 39 398 | 186 | 5,7 % | 5,2 |
| Herálec | 1 344 | 39 398 | 184 | 5,6 % | 5,2 |
| Velká Losenice | 1 215 | 39 398 | 210 | 6,4 % | 5,2 |
| Bohdalov | 1 180 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Jimramov | 1 168 | 39 398 | 201 | 6,1 % | 5,2 |
| Ostrov nad Oslavou | 1 000 | 39 398 | 219 | 6,7 % | 5,2 |
| Nížkov | 972 | 39 398 | 204 | 6,2 % | 5,2 |
| Radostín nad Oslavou | 945 | 39 398 | 225 | 6,9 % | 5,2 |
| Osová Bítýška | 942 | 39 398 | 223 | 6,8 % | 5,2 |
| Bobrová | 904 | 39 398 | 229 | 7,0 % | 5,2 |
| Strážek | 847 | 39 398 | 220 | 6,7 % | 5,2 |
| Rožná | 818 | 39 398 | 221 | 6,7 % | 5,2 |
| Polnička | 804 | 39 398 | 208 | 6,3 % | 5,2 |
| Vojnův Městec | 792 | 39 398 | 186 | 5,7 % | 5,2 |
| Oslavice | 769 | 39 398 | 202 | 6,2 % | 5,2 |
| Bory | 765 | 39 398 | 200 | 6,1 % | 5,2 |
| Sněžné | 765 | 39 398 | 221 | 6,7 % | 5,2 |
| Lavičky | 725 | 39 398 | 205 | 6,2 % | 5,2 |
| Štěpánov nad Svratkou | 722 | 39 398 | 209 | 6,4 % | 5,2 |
| Škrdlovice | 711 | 39 398 | 219 | 6,7 % | 5,2 |
| Věcov | 708 | 39 398 | 237 | 7,2 % | 5,2 |
| Moravec | 684 | 39 398 | 201 | 6,1 % | 5,2 |
| Nová Ves u Nového Města na Moravě | 680 | 39 398 | 228 | 6,9 % | 5,2 |
| Rozsochy | 673 | 39 398 | 226 | 6,9 % | 5,2 |
| Tasov | 673 | 39 398 | 229 | 7,0 % | 5,2 |
| Sázava | 672 | 39 398 | 216 | 6,6 % | 5,2 |
| Dalečín | 659 | 39 398 | 219 | 6,7 % | 5,2 |
| Zvole | 659 | 39 398 | 228 | 6,9 % | 5,2 |
| Jámy | 655 | 39 398 | 220 | 6,7 % | 5,2 |
| Vír | 643 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Křoví | 641 | 39 398 | 232 | 7,1 % | 5,2 |
| Radešínská Svratka | 616 | 39 398 | 229 | 7,0 % | 5,2 |
| Stránecká Zhoř | 601 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Dolní Heřmanice | 590 | 39 398 | 207 | 6,3 % | 5,2 |
| Dolní Rožínka | 583 | 39 398 | 220 | 6,7 % | 5,2 |
| Rovečné | 583 | 39 398 | 215 | 6,5 % | 5,2 |
| Zubří | 529 | 39 398 | 236 | 7,2 % | 5,2 |
| Vídeň | 469 | 39 398 | 200 | 6,1 % | 5,2 |
| Ujčov | 468 | 39 398 | 214 | 6,5 % | 5,2 |
| Martinice | 463 | 39 398 | 207 | 6,3 % | 5,2 |
| Řečice | 459 | 39 398 | 222 | 6,8 % | 5,2 |
| Obyčtov | 453 | 39 398 | 221 | 6,7 % | 5,2 |
| Vepřová | 449 | 39 398 | 204 | 6,2 % | 5,2 |
| Světnov | 437 | 39 398 | 214 | 6,5 % | 5,2 |
| Ruda | 420 | 39 398 | 216 | 6,6 % | 5,2 |
| Dobrá Voda | 408 | 39 398 | 201 | 6,1 % | 5,2 |
| Křižánky | 403 | 39 398 | 214 | 6,5 % | 5,2 |
| Netín | 403 | 39 398 | 204 | 6,2 % | 5,2 |
| Uhřínov | 402 | 39 398 | 205 | 6,2 % | 5,2 |
| Křídla | 369 | 39 398 | 236 | 7,2 % | 5,2 |
| Prosetín | 358 | 39 398 | 217 | 6,6 % | 5,2 |
| Jabloňov | 352 | 39 398 | 204 | 6,2 % | 5,2 |
| Lísek | 352 | 39 398 | 230 | 7,0 % | 5,2 |
| Pavlov | 347 | 39 398 | 221 | 6,7 % | 5,2 |
| Blízkov | 342 | 39 398 | 206 | 6,3 % | 5,2 |
| Radňovice | 338 | 39 398 | 233 | 7,1 % | 5,2 |
| Ořechov | 336 | 39 398 | 209 | 6,4 % | 5,2 |
| Pikárec | 336 | 39 398 | 202 | 6,2 % | 5,2 |
| Otín | 334 | 39 398 | 204 | 6,2 % | 5,2 |
| Nové Dvory | 326 | 39 398 | 207 | 6,3 % | 5,2 |
| Fryšava pod Žákovou horou | 324 | 39 398 | 222 | 6,8 % | 5,2 |
| Věchnov | 321 | 39 398 | 228 | 6,9 % | 5,2 |
| Černá | 308 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Petráveč | 305 | 39 398 | 204 | 6,2 % | 5,2 |
| Újezd | 302 | 39 398 | 209 | 6,4 % | 5,2 |
| Malá Losenice | 295 | 39 398 | 202 | 6,2 % | 5,2 |
| Vatín | 292 | 39 398 | 223 | 6,8 % | 5,2 |
| Jívoví | 291 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Bohuňov | 286 | 39 398 | 230 | 7,0 % | 5,2 |
| Bohdalec | 283 | 39 398 | 227 | 6,9 % | 5,2 |
| Krásněves | 281 | 39 398 | 201 | 6,1 % | 5,2 |
| Březí nad Oslavou | 280 | 39 398 | 219 | 6,7 % | 5,2 |
| Vlkov | 280 | 39 398 | 227 | 6,9 % | 5,2 |
| Záblatí | 275 | 39 398 | 225 | 6,9 % | 5,2 |
| Pavlínov | 274 | 39 398 | 202 | 6,2 % | 5,2 |
| Sazomín | 272 | 39 398 | 224 | 6,8 % | 5,2 |
| Blažkov | 271 | 39 398 | 217 | 6,6 % | 5,2 |
| Sirákov | 271 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Poděšín | 260 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Dlouhé | 257 | 39 398 | 232 | 7,1 % | 5,2 |
| Nové Sady | 255 | 39 398 | 228 | 6,9 % | 5,2 |
| Koroužné | 247 | 39 398 | 202 | 6,2 % | 5,2 |
| Sklené nad Oslavou | 241 | 39 398 | 206 | 6,3 % | 5,2 |
| Počítky | 240 | 39 398 | 223 | 6,8 % | 5,2 |
| Věžná | 239 | 39 398 | 225 | 6,9 % | 5,2 |
| Bobrůvka | 237 | 39 398 | 207 | 6,3 % | 5,2 |
| Rudolec | 235 | 39 398 | 196 | 6,0 % | 5,2 |
| Ždánice | 234 | 39 398 | 223 | 6,8 % | 5,2 |
| Heřmanov | 233 | 39 398 | 215 | 6,5 % | 5,2 |
| Chlumětín | 229 | 39 398 | 183 | 5,6 % | 5,2 |
| Lhotka | 227 | 39 398 | 216 | 6,6 % | 5,2 |
| Znětínek | 224 | 39 398 | 214 | 6,5 % | 5,2 |
| Březí | 215 | 39 398 | 226 | 6,9 % | 5,2 |
| Vysoké | 211 | 39 398 | 221 | 6,7 % | 5,2 |
| Horní Libochová | 202 | 39 398 | 207 | 6,3 % | 5,2 |
| Matějov | 200 | 39 398 | 210 | 6,4 % | 5,2 |
| Kozlov | 199 | 39 398 | 201 | 6,1 % | 5,2 |
| Unčín | 199 | 39 398 | 217 | 6,6 % | 5,2 |
| Kuklík | 196 | 39 398 | 223 | 6,8 % | 5,2 |
| Borovnice | 195 | 39 398 | 214 | 6,5 % | 5,2 |
| Písečné | 193 | 39 398 | 225 | 6,9 % | 5,2 |
| Březské | 186 | 39 398 | 225 | 6,9 % | 5,2 |
| Budeč | 180 | 39 398 | 210 | 6,4 % | 5,2 |
| Bukov | 180 | 39 398 | 220 | 6,7 % | 5,2 |
| Kundratice | 180 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Sejřek | 178 | 39 398 | 231 | 7,0 % | 5,2 |
| Daňkovice | 177 | 39 398 | 230 | 7,0 % | 5,2 |
| Nyklovice | 177 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Meziříčko | 174 | 39 398 | 193 | 5,9 % | 5,2 |
| Vidonín | 174 | 39 398 | 224 | 6,8 % | 5,2 |
| Býšovec | 171 | 39 398 | 229 | 7,0 % | 5,2 |
| Kněževes | 171 | 39 398 | 201 | 6,1 % | 5,2 |
| Radkov | 169 | 39 398 | 201 | 6,1 % | 5,2 |
| Kadolec | 168 | 39 398 | 205 | 6,2 % | 5,2 |
| Věstín | 166 | 39 398 | 199 | 6,1 % | 5,2 |
| Radenice | 163 | 39 398 | 204 | 6,2 % | 5,2 |
| Březejc | 161 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Chlumek | 160 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Sulkovec | 159 | 39 398 | 188 | 5,7 % | 5,2 |
| Nová Ves | 155 | 39 398 | 213 | 6,5 % | 5,2 |
| Radostín | 153 | 39 398 | 210 | 6,4 % | 5,2 |
| Kadov | 149 | 39 398 | 220 | 6,7 % | 5,2 |
| Hodíškov | 147 | 39 398 | 221 | 6,7 % | 5,2 |
| Skřinářov | 147 | 39 398 | 217 | 6,6 % | 5,2 |
| Račín | 146 | 39 398 | 209 | 6,4 % | 5,2 |
| Velké Janovice | 143 | 39 398 | 232 | 7,1 % | 5,2 |
| Mirošov | 142 | 39 398 | 220 | 6,7 % | 5,2 |
| Baliny | 138 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Skorotice | 138 | 39 398 | 234 | 7,1 % | 5,2 |
| Dolní Libochová | 137 | 39 398 | 205 | 6,2 % | 5,2 |
| Zadní Zhořec | 137 | 39 398 | 207 | 6,3 % | 5,2 |
| Pokojov | 134 | 39 398 | 214 | 6,5 % | 5,2 |
| Oslavička | 131 | 39 398 | 204 | 6,2 % | 5,2 |
| Strachujov | 128 | 39 398 | 228 | 6,9 % | 5,2 |
| Vlachovice | 128 | 39 398 | 231 | 7,0 % | 5,2 |
| Radešín | 126 | 39 398 | 226 | 6,9 % | 5,2 |
| Karlov | 123 | 39 398 | 222 | 6,8 % | 5,2 |
| Krásné | 119 | 39 398 | 230 | 7,0 % | 5,2 |
| Sviny | 118 | 39 398 | 203 | 6,2 % | 5,2 |
| Kotlasy | 110 | 39 398 | 222 | 6,8 % | 5,2 |
| Rousměrov | 108 | 39 398 | 222 | 6,8 % | 5,2 |
| Javorek | 107 | 39 398 | 228 | 6,9 % | 5,2 |
| Rodkov | 106 | 39 398 | 224 | 6,8 % | 5,2 |
| Tři Studně | 106 | 39 398 | 224 | 6,8 % | 5,2 |
| Osové | 103 | 39 398 | 204 | 6,2 % | 5,2 |
| Cikháj | 101 | 39 398 | 216 | 6,6 % | 5,2 |
| Horní Radslavice | 101 | 39 398 | 205 | 6,2 % | 5,2 |
| Sklené | 100 | 39 398 | 216 | 6,6 % | 5,2 |
| Radňoves | 99 | 39 398 | 224 | 6,8 % | 5,2 |
| Střítež | 98 | 39 398 | 222 | 6,8 % | 5,2 |
| Velké Tresné | 98 | 39 398 | 199 | 6,1 % | 5,2 |
| Podolí | 97 | 39 398 | 228 | 6,9 % | 5,2 |
| Rozseč | 93 | 39 398 | 222 | 6,8 % | 5,2 |
| Milešín | 92 | 39 398 | 215 | 6,5 % | 5,2 |
| Horní Rožínka | 85 | 39 398 | 224 | 6,8 % | 5,2 |
| Ubušínek | 85 | 39 398 | 200 | 6,1 % | 5,2 |
| Kyjov | 58 | 39 398 | 217 | 6,6 % | 5,2 |
| Nový Jimramov | 56 | 39 398 | 226 | 6,9 % | 5,2 |
| Moravecké Pavlovice | 52 | 39 398 | 225 | 6,9 % | 5,2 |
| Líšná | 51 | 39 398 | 220 | 6,7 % | 5,2 |
| Milasín | 50 | 39 398 | 219 | 6,7 % | 5,2 |
| Račice | 49 | 39 398 | 229 | 7,0 % | 5,2 |
| Rosička | 45 | 39 398 | 214 | 6,5 % | 5,2 |
| Chlum-Korouhvice | 40 | 39 398 | 192 | 5,8 % | 5,2 |
| Spělkov | 35 | 39 398 | 226 | 6,9 % | 5,2 |
| Období | Okres Žďár nad Sázavou | Kraj Vysočina | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 218 Kč/m² | 214 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 212 Kč/m² | 212 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 212 Kč/m² | 211 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 208 Kč/m² | 209 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 206 Kč/m² | 207 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 204 Kč/m² | 206 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 203 Kč/m² | 205 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 197 Kč/m² | 198 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 194 Kč/m² | 195 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 191 Kč/m² | 192 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 188 Kč/m² | 189 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 186 Kč/m² | 187 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 184 Kč/m² | 185 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 181 Kč/m² | 182 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 180 Kč/m² | 181 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 180 Kč/m² | 181 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 179 Kč/m² | 180 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 178 Kč/m² | 179 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 181 Kč/m² | 179 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 177 Kč/m² | 176 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 175 Kč/m² | 174 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 173 Kč/m² | 172 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 168 Kč/m² | 167 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 167 Kč/m² | 166 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 165 Kč/m² | 163 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 162 Kč/m² | 160 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 162 Kč/m² | 160 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 161 Kč/m² | 160 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 161 Kč/m² | 159 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 158 Kč/m² | 156 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 155 Kč/m² | 153 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz