Nájem v kraji
13.
Věcov má 13. nejdražší nájem bytu za m² mezi 387 obcemi v Kraji Vysočina nad 200 obyvatel.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiObec · okres Žďár nad Sázavou · 708 obyvatel
Kupní ceny bytů a rodinných domů, odhad ceny bytu 2+kk a 3+kk, nájem, výnos z pronájmu a dostupnost vůči mzdě.
Zajímavosti z dat
Nájem v kraji
13.
Věcov má 13. nejdražší nájem bytu za m² mezi 387 obcemi v Kraji Vysočina nad 200 obyvatel.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+41,1 %
O tolik se ve Věcově za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
3 006 Kč
O tolik je ve Věcově vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiProti Praze
3,0×
Tolik bytů 2+kk byste ve Věcově koupili za cenu jednoho v Praze (2,13 mil. Kč proti 6,39 mil. Kč).
ČSÚ, průměrné kupní ceny bytů za m² (skupina obcí), 2025
PodrobnostiDostupnost bydlení
5,2 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk ve Věcově. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
29 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk ve Věcově. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
2 %
Tolik obydlených bytů ve Věcově je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
41,0
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel ve Věcově dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiNájem v novostavbě
+19 %
O tolik se ve Věcově liší nájem v novostavbě (282 Kč/m²) od průměru obce (237 Kč/m²).
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiByty v obcích stejné velikostní skupiny jako Věcov v okrese Žďár nad Sázavou se podle ČSÚ prodávají průměrně za 39 398 Kč/m², o 32 % méně než je průměr Česka.
Byt 2+kk (54 m²) by tu tedy stál zhruba 2,13 mil. Kč, byt 3+kk (75 m²) kolem 2,95 mil. Kč.
Na byt 2+kk je potřeba 5,2 roku průměrných hrubých mezd v kraji (průměr Česka 6,9 roku).
Pronájem bytu by při modelovém nájmu MF vynesl hrubě 7,2 % ročně z kupní ceny.
| Období | Věcov (skupina obcí) | Okres Žďár nad Sázavou | Česko |
|---|---|---|---|
| 2025 | 39 398 Kč/m² | 47 026 Kč/m² | 57 822 Kč/m² |
| 2024 | 34 185 Kč/m² | 42 578 Kč/m² | 53 966 Kč/m² |
| 2023 | 33 239 Kč/m² | 39 470 Kč/m² | 49 823 Kč/m² |
| 2022 | 30 741 Kč/m² | 36 133 Kč/m² | 45 336 Kč/m² |
| 2021 | 25 513 Kč/m² | 30 005 Kč/m² | 38 612 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz
| Území | Byt Kč/m² | Dům Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Věcov | 39 398 | 43 940 | 237 | 7,2 % | 5,2 |
| Okres Žďár nad Sázavou | 47 026 | 47 316 | 218 | 5,6 % | 6,2 |
| Kraj Vysočina | 45 703 | 46 468 | 214 | 5,6 % | 6,0 |
| Česko | 57 822 | 60 092 | 241 | 5,0 % | 6,9 |
Ceny obce = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce). „Mezd na byt“ = cena bytu 2+kk / roční průměrná hrubá mzda v kraji. Zpracoval kdezit.cz.
ČSÚ (výstavba, SLDB 2021, obyvatelstvo); zpracoval kdezit.cz. Stáří bytového fondu z RÚIAN doplníme po rozšíření API kdezit.
Hypotéka na byt 2+kk
8 812 Kč/měs.
Úvěr 1,70 mil. Kč (80 % ceny), sazba 4,68 %, 30 let. ČNB ARAD
To je 20 % průměrné hrubé mzdy v kraji.
Spočítat vlastní splátkuNájem, nebo hypotéka?
Vlastní byt 2+kk vyjde měsíčně asi na 9 794 Kč (úroky, náklady vlastníka a ušlý výnos z vlastních zdrojů, bez úmoru a bez růstu cen), nájem na 12 800 Kč. Cena bytu odpovídá nájmu za 13,9 roku.
Srovnat nájem a koupi ve VěcověByt na pronájem
Po fondu oprav, údržbě, měsíci bez nájemníka a dani; s hypotékou na 70 % ceny vychází cash flow +431 Kč měsíčně.
Investiční kalkulačka VěcovVložit na web – ceny bydlení ve Věcově jako widget pro váš web.
| Ukazatel | Věcov | Okres Žďár nad Sázavou | Česko |
|---|---|---|---|
| Adresy s vysokým radonovým indexem podloží (2026) podíl adresních míst na podloží s vysokým radonovým indexem (mapa ČGS 1 : 50 000); pravděpodobnost pronikání radonu z podloží, ne měření v domech |
0,0 % | 16,4 % | 7,8 % |
| Adresy v záplavovém území Q100 (2026) podíl adresních míst v území, které zaplaví stoletá voda |
0,0 % | 2,0 % | 4,6 % |
| Adresy v aktivní zóně záplavového území (2026) průtočná část záplavového území, kde se nesmí stavět |
0,0 % | 0,3 % | 0,6 % |
| Adresy zasažené povodní 9/2024 (2026) podíl adresních míst v území rozlivu povodně ze září 2024 (VÚV TGM) |
0,0 % | 0,1 % | 0,7 % |
| Veřejnou dopravou do obce s rozšířenou působností (10/2026) nejrychlejší spojení v pracovní den ráno |
18 min | 11 min | 8 min |
| Veřejnou dopravou do krajského města (10/2026) nejrychlejší spojení v pracovní den ráno |
98 min | 66 min | 36 min |
Poddolovaná území zasahující do obce: 6 (ČGS).
Podíly počítá kdezit.cz na adresních místech RÚIAN (ČÚZK). Záplavová území (VÚV TGM) jsou orientační a nepokrývají všechny toky; radonový index ČGS (CC BY 4.0); dojezdy z jízdních řádů CIS JŘ (JrUtil). Hodnoty za okres a Česko jsou průměry kdezit.cz za celé území. Nejde o posudek konkrétního domu – rizika konkrétní adresy na kdezit.cz.
| Ukazatel | Věcov | Okres Žďár nad Sázavou | Česko |
|---|---|---|---|
| Změna počtu obyvatel za 10 let (2025) | +0,3 % | +0,4 % | +3,4 % |
| Průměrný věk (2025) | 43,4 roku | 43,4 roku | 43,3 roku |
| Podíl nezaměstnaných (9/2026) dosažitelní uchazeči o zaměstnání / obyvatelé 15–64 let (MPSV); u malých obcí kolísá |
5,5 % | 4,3 % | 5,0 % |
| Nové byty za 10 let na 1 000 obyvatel (2025) dokončené byty za posledních 10 let včetně rodinných domů |
41,0 | 30,9 | 30,8 |
| Dokončené byty za rok na 1 000 obyvatel (2025) | 2,8 | 2,9 | 3,1 |
ČSÚ (počet a věk obyvatel, dokončené byty), MPSV – Úřad práce ČR (nezaměstnanost); zpracoval kdezit.cz.
Podle průměrných kupních cen ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese Žďár nad Sázavou stojí byt 39 398 Kč/m², byt 2+kk (54 m²) tedy zhruba 2,13 mil. Kč. Jde o průměr skupiny obcí z prodejů evidovaných v katastru, ne o cenu konkrétního bytu; novostavby a byty v centru bývají dražší.
Při sazbě 4,68 % a bez započtení růstu cen vychází vlastní bydlení levněji než nájem. Vlastní byt 2+kk vyjde měsíčně asi na 9 794 Kč (úroky, náklady vlastníka a ušlý výnos z vlastních zdrojů, bez úmoru), nájem na 12 800 Kč. Cena bytu odpovídá nájmu za 13,9 roku. Orientační výpočet z průměrů ČSÚ a modelu MF, ne finanční rada.
Byt 2+kk za průměrnou cenu ČSÚ stojí tolik jako 5,2 roku průměrné hrubé mzdy v kraji (Kraj Vysočina), průměr Česka je 6,9 roku.
Na byt 2+kk za 2,13 mil. Kč s úvěrem 80 % ceny na 30 let vychází při sazbě 4,68 % splátka asi 8 812 Kč měsíčně. Vlastní výpočet s jinou cenou, akontací nebo fixací nabízí hypoteční kalkulačka.