Nájem v okrese
3.
Okres Blansko má 3. nejlevnější nájem bytu za m² (240 Kč/m²) z 7 okresů v Jihomoravském kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiOkres · Jihomoravský kraj
116 obcí. Byt v okrese stojí průměrně 51 983 Kč/m² (kraj 63 836, Česko 57 822), nájem 2+kk 240 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem v okrese
3.
Okres Blansko má 3. nejlevnější nájem bytu za m² (240 Kč/m²) z 7 okresů v Jihomoravském kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRozdíly v okrese
1,4×
Tolikrát dražší je nájem bytu za m² v Lipovci (276 Kč/m²) než ve Velkých Opatovicích (191 Kč/m²), nejdražší a nejlevnější obci okresu Blansko.
Cenová mapa nájemného MF ČR, obce nad 200 obyvatel, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+28,5 %
O tolik se v okrese Blansko za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
793 Kč
O tolik je v okrese Blansko vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiVýnos z pronájmu
5,9 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází v Adamově, nejvíc z obcí okresu Blansko nad 2 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiDostupnost bydlení
6,3 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v okrese Blansko. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
11 %
Tolik obydlených bytů v okrese Blansko je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
35,2
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v okrese Blansko dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiKlikněte na obec pro její stránku. Ceny bytů jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese.
Zdroj: ČSÚ CEN0402 (průměr skupiny obcí podle velikosti); zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za okres rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Větší obce bývají dražší; u skupin s málo prodeji je průměr nejistý.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² | Byty Česko |
|---|---|---|---|
| Všechny obce | 56 507 | 44 546 | 65 553 |
| do 1 999 obyvatel | 44 137 | 43 282 | 38 065 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 52 794 | 43 274 | 45 565 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 63 894 | 56 159 | 46 067 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. Zpracoval kdezit.cz.
Obce
Ceny obcí jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese, nájmy model MF pro každou obec.
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Blansko | 19 900 | 63 894 | 266 | 5,0 % | 7,8 |
| Boskovice | 12 457 | 63 894 | 239 | 4,5 % | 7,8 |
| Letovice | 7 071 | 52 794 | 222 | 5,0 % | 6,4 |
| Adamov | 4 564 | 52 794 | 259 | 5,9 % | 6,4 |
| Rájec-Jestřebí | 3 740 | 52 794 | 237 | 5,4 % | 6,4 |
| Velké Opatovice | 3 410 | 52 794 | 191 | 4,3 % | 6,4 |
| Jedovnice | 2 947 | 52 794 | 243 | 5,5 % | 6,4 |
| Kunštát | 2 946 | 52 794 | 234 | 5,3 % | 6,4 |
| Černá Hora | 2 124 | 52 794 | 252 | 5,7 % | 6,4 |
| Lysice | 1 970 | 44 137 | 225 | 6,1 % | 5,4 |
| Svitávka | 1 965 | 44 137 | 230 | 6,3 % | 5,4 |
| Olešnice | 1 610 | 44 137 | 208 | 5,7 % | 5,4 |
| Lipůvka | 1 516 | 44 137 | 234 | 6,4 % | 5,4 |
| Ráječko | 1 462 | 44 137 | 260 | 7,1 % | 5,4 |
| Drnovice | 1 395 | 44 137 | 219 | 6,0 % | 5,4 |
| Doubravice nad Svitavou | 1 294 | 44 137 | 224 | 6,1 % | 5,4 |
| Bořitov | 1 290 | 44 137 | 226 | 6,1 % | 5,4 |
| Lipovec | 1 197 | 44 137 | 276 | 7,5 % | 5,4 |
| Ostrov u Macochy | 1 091 | 44 137 | 267 | 7,3 % | 5,4 |
| Olomučany | 1 085 | 44 137 | 249 | 6,8 % | 5,4 |
| Knínice | 979 | 44 137 | 235 | 6,4 % | 5,4 |
| Rudice | 978 | 44 137 | 244 | 6,6 % | 5,4 |
| Sloup | 962 | 44 137 | 235 | 6,4 % | 5,4 |
| Kotvrdovice | 927 | 44 137 | 249 | 6,8 % | 5,4 |
| Vavřinec | 916 | 44 137 | 263 | 7,2 % | 5,4 |
| Žďárná | 828 | 44 137 | 240 | 6,5 % | 5,4 |
| Šebetov | 826 | 44 137 | 204 | 5,5 % | 5,4 |
| Šebrov-Kateřina | 817 | 44 137 | 251 | 6,8 % | 5,4 |
| Křtiny | 814 | 44 137 | 245 | 6,7 % | 5,4 |
| Cetkovice | 783 | 44 137 | 200 | 5,4 % | 5,4 |
| Vysočany | 766 | 44 137 | 244 | 6,6 % | 5,4 |
| Sebranice | 705 | 44 137 | 230 | 6,3 % | 5,4 |
| Šošůvka | 694 | 44 137 | 252 | 6,9 % | 5,4 |
| Skalice nad Svitavou | 684 | 44 137 | 230 | 6,3 % | 5,4 |
| Benešov | 676 | 44 137 | 239 | 6,5 % | 5,4 |
| Bukovinka | 655 | 44 137 | 244 | 6,6 % | 5,4 |
| Petrovice | 650 | 44 137 | 256 | 7,0 % | 5,4 |
| Spešov | 648 | 44 137 | 249 | 6,8 % | 5,4 |
| Okrouhlá | 613 | 44 137 | 233 | 6,3 % | 5,4 |
| Senetářov | 607 | 44 137 | 258 | 7,0 % | 5,4 |
| Rozseč nad Kunštátem | 576 | 44 137 | 227 | 6,2 % | 5,4 |
| Vanovice | 571 | 44 137 | 199 | 5,4 % | 5,4 |
| Voděrady | 558 | 44 137 | 235 | 6,4 % | 5,4 |
| Křetín | 482 | 44 137 | 221 | 6,0 % | 5,4 |
| Krasová | 480 | 44 137 | 246 | 6,7 % | 5,4 |
| Lažany | 479 | 44 137 | 243 | 6,6 % | 5,4 |
| Bukovina | 474 | 44 137 | 242 | 6,6 % | 5,4 |
| Valchov | 471 | 44 137 | 240 | 6,5 % | 5,4 |
| Suchý | 469 | 44 137 | 248 | 6,7 % | 5,4 |
| Němčice | 464 | 44 137 | 231 | 6,3 % | 5,4 |
| Sudice | 461 | 44 137 | 240 | 6,5 % | 5,4 |
| Újezd u Boskovic | 453 | 44 137 | 228 | 6,2 % | 5,4 |
| Lhota Rapotina | 437 | 44 137 | 232 | 6,3 % | 5,4 |
| Borotín | 429 | 44 137 | 192 | 5,2 % | 5,4 |
| Habrůvka | 424 | 44 137 | 246 | 6,7 % | 5,4 |
| Úsobrno | 412 | 44 137 | 196 | 5,3 % | 5,4 |
| Jabloňany | 408 | 44 137 | 228 | 6,2 % | 5,4 |
| Vranová | 407 | 44 137 | 228 | 6,2 % | 5,4 |
| Svinošice | 396 | 44 137 | 247 | 6,7 % | 5,4 |
| Žďár | 394 | 44 137 | 242 | 6,6 % | 5,4 |
| Kořenec | 381 | 44 137 | 235 | 6,4 % | 5,4 |
| Černovice | 371 | 44 137 | 221 | 6,0 % | 5,4 |
| Ludíkov | 365 | 44 137 | 232 | 6,3 % | 5,4 |
| Obora | 365 | 44 137 | 214 | 5,8 % | 5,4 |
| Brťov-Jeneč | 349 | 44 137 | 236 | 6,4 % | 5,4 |
| Vilémovice | 343 | 44 137 | 249 | 6,8 % | 5,4 |
| Sulíkov | 305 | 44 137 | 226 | 6,1 % | 5,4 |
| Uhřice | 295 | 44 137 | 195 | 5,3 % | 5,4 |
| Býkovice | 283 | 44 137 | 233 | 6,3 % | 5,4 |
| Újezd u Černé Hory | 280 | 44 137 | 233 | 6,3 % | 5,4 |
| Žernovník | 269 | 44 137 | 240 | 6,5 % | 5,4 |
| Prostřední Poříčí | 268 | 44 137 | 216 | 5,9 % | 5,4 |
| Velenov | 267 | 44 137 | 238 | 6,5 % | 5,4 |
| Kuničky | 261 | 44 137 | 243 | 6,6 % | 5,4 |
| Bedřichov | 260 | 44 137 | 232 | 6,3 % | 5,4 |
| Pamětice | 260 | 44 137 | 241 | 6,6 % | 5,4 |
| Horní Poříčí | 258 | 44 137 | 212 | 5,8 % | 5,4 |
| Světlá | 256 | 44 137 | 203 | 5,5 % | 5,4 |
| Vísky | 253 | 44 137 | 229 | 6,2 % | 5,4 |
| Vážany | 249 | 44 137 | 234 | 6,4 % | 5,4 |
| Zbraslavec | 238 | 44 137 | 226 | 6,1 % | 5,4 |
| Nýrov | 227 | 44 137 | 234 | 6,4 % | 5,4 |
| Deštná | 218 | 44 137 | 210 | 5,7 % | 5,4 |
| Chrudichromy | 214 | 44 137 | 236 | 6,4 % | 5,4 |
| Malá Roudka | 209 | 44 137 | 197 | 5,4 % | 5,4 |
| Kunice | 208 | 44 137 | 224 | 6,1 % | 5,4 |
| Lazinov | 206 | 44 137 | 222 | 6,0 % | 5,4 |
| Křtěnov | 200 | 44 137 | 215 | 5,8 % | 5,4 |
| Štěchov | 199 | 44 137 | 227 | 6,2 % | 5,4 |
| Hodonín | 197 | 44 137 | 225 | 6,1 % | 5,4 |
| Kněževes | 176 | 44 137 | 207 | 5,6 % | 5,4 |
| Crhov | 170 | 44 137 | 218 | 5,9 % | 5,4 |
| Míchov | 170 | 44 137 | 227 | 6,2 % | 5,4 |
| Krhov | 168 | 44 137 | 219 | 6,0 % | 5,4 |
| Stvolová | 165 | 44 137 | 222 | 6,0 % | 5,4 |
| Holštejn | 163 | 44 137 | 287 | 7,8 % | 5,4 |
| Malá Lhota | 162 | 44 137 | 240 | 6,5 % | 5,4 |
| Milonice | 162 | 44 137 | 249 | 6,8 % | 5,4 |
| Kulířov | 159 | 44 137 | 255 | 6,9 % | 5,4 |
| Závist | 154 | 44 137 | 252 | 6,9 % | 5,4 |
| Rozsíčka | 141 | 44 137 | 217 | 5,9 % | 5,4 |
| Dlouhá Lhota | 137 | 44 137 | 230 | 6,3 % | 5,4 |
| Lhota u Lysic | 134 | 44 137 | 218 | 5,9 % | 5,4 |
| Petrov | 126 | 44 137 | 226 | 6,1 % | 5,4 |
| Horní Smržov | 123 | 44 137 | 207 | 5,6 % | 5,4 |
| Skrchov | 122 | 44 137 | 220 | 6,0 % | 5,4 |
| Kozárov | 121 | 44 137 | 239 | 6,5 % | 5,4 |
| Roubanina | 121 | 44 137 | 206 | 5,6 % | 5,4 |
| Lubě | 102 | 44 137 | 231 | 6,3 % | 5,4 |
| Žerůtky | 79 | 44 137 | 224 | 6,1 % | 5,4 |
| Tasovice | 73 | 44 137 | 226 | 6,1 % | 5,4 |
| Kunčina Ves | 66 | 44 137 | 242 | 6,6 % | 5,4 |
| Louka | 62 | 44 137 | 225 | 6,1 % | 5,4 |
| Makov | 53 | 44 137 | 228 | 6,2 % | 5,4 |
| Lhota u Olešnice | 44 | 44 137 | 213 | 5,8 % | 5,4 |
| Ústup | 38 | 44 137 | 214 | 5,8 % | 5,4 |
Stáhnout CSV – tabulka všech obcí okresu (CC BY 4.0, uveďte zdroj cenybydleni.cz).
| Období | Okres Blansko | Jihomoravský kraj | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 240 Kč/m² | 261 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 237 Kč/m² | 259 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 239 Kč/m² | 260 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 237 Kč/m² | 258 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 234 Kč/m² | 254 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 233 Kč/m² | 253 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 225 Kč/m² | 250 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 215 Kč/m² | 237 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 211 Kč/m² | 232 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 206 Kč/m² | 227 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 202 Kč/m² | 223 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 199 Kč/m² | 219 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 198 Kč/m² | 217 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 195 Kč/m² | 213 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 195 Kč/m² | 213 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 194 Kč/m² | 212 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 194 Kč/m² | 211 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 192 Kč/m² | 210 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 194 Kč/m² | 210 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 192 Kč/m² | 208 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 187 Kč/m² | 205 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 181 Kč/m² | 200 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 173 Kč/m² | 195 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 174 Kč/m² | 193 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 172 Kč/m² | 191 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 167 Kč/m² | 188 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 165 Kč/m² | 186 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 164 Kč/m² | 185 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 163 Kč/m² | 184 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 159 Kč/m² | 178 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 153 Kč/m² | 174 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz