Růst nájmů za 5 let
+22,4 %
O tolik se v Žerůtkách za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiObec · okres Blansko · 79 obyvatel
Kupní ceny bytů a rodinných domů, odhad ceny bytu 2+kk a 3+kk, nájem, výnos z pronájmu a dostupnost vůči mzdě.
Zajímavosti z dat
Růst nájmů za 5 let
+22,4 %
O tolik se v Žerůtkách za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
1 434 Kč
O tolik je v Žerůtkách vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiProti Praze
2,7×
Tolik bytů 2+kk byste v Žerůtkách koupili za cenu jednoho v Praze (2,38 mil. Kč proti 6,39 mil. Kč).
ČSÚ, průměrné kupní ceny bytů za m² (skupina obcí), 2025
PodrobnostiDostupnost bydlení
5,4 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v Žerůtkách. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
25 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v Žerůtkách. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
0 %
Tolik obydlených bytů v Žerůtkách je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
50,6
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v Žerůtkách dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiNájem v novostavbě
+17 %
O tolik se v Žerůtkách liší nájem v novostavbě (261 Kč/m²) od průměru obce (224 Kč/m²).
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiByty v obcích stejné velikostní skupiny jako Žerůtky v okrese Blansko se podle ČSÚ prodávají průměrně za 44 137 Kč/m², o 24 % méně než je průměr Česka.
Byt 2+kk (54 m²) by tu tedy stál zhruba 2,38 mil. Kč, byt 3+kk (75 m²) kolem 3,31 mil. Kč.
Na byt 2+kk je potřeba 5,4 roku průměrných hrubých mezd v kraji (průměr Česka 6,9 roku).
Pronájem bytu by při modelovém nájmu MF vynesl hrubě 6,1 % ročně z kupní ceny.
| Období | Žerůtky (skupina obcí) | Okres Blansko | Česko |
|---|---|---|---|
| 2025 | 44 137 Kč/m² | 51 983 Kč/m² | 57 822 Kč/m² |
| 2024 | 38 351 Kč/m² | 47 585 Kč/m² | 53 966 Kč/m² |
| 2023 | 28 656 Kč/m² | 39 948 Kč/m² | 49 823 Kč/m² |
| 2022 | 26 281 Kč/m² | 34 969 Kč/m² | 45 336 Kč/m² |
| 2021 | 23 337 Kč/m² | 30 014 Kč/m² | 38 612 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz
| Území | Byt Kč/m² | Dům Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Žerůtky | 44 137 | 43 282 | 224 | 6,1 % | 5,4 |
| Okres Blansko | 51 983 | 47 032 | 240 | 5,5 % | 6,3 |
| Jihomoravský kraj | 63 836 | 59 518 | 261 | 4,9 % | 7,8 |
| Česko | 57 822 | 60 092 | 241 | 5,0 % | 6,9 |
Ceny obce = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce). „Mezd na byt“ = cena bytu 2+kk / roční průměrná hrubá mzda v kraji. Zpracoval kdezit.cz.
ČSÚ (výstavba, SLDB 2021, obyvatelstvo); zpracoval kdezit.cz. Stáří bytového fondu z RÚIAN doplníme po rozšíření API kdezit.
Hypotéka na byt 2+kk
9 846 Kč/měs.
Úvěr 1,90 mil. Kč (80 % ceny), sazba 4,68 %, 30 let. ČNB ARAD
To je 21 % průměrné hrubé mzdy v kraji.
Spočítat vlastní splátkuNájem, nebo hypotéka?
Vlastní byt 2+kk vyjde měsíčně asi na 10 666 Kč (úroky, náklady vlastníka a ušlý výnos z vlastních zdrojů, bez úmoru a bez růstu cen), nájem na 12 100 Kč. Cena bytu odpovídá nájmu za 16,4 roku.
Srovnat nájem a koupi v ŽerůtkáchByt na pronájem
Po fondu oprav, údržbě, měsíci bez nájemníka a dani; s hypotékou na 70 % ceny vychází cash flow −1 048 Kč měsíčně.
Investiční kalkulačka Žerůtky| Ukazatel | Žerůtky | Okres Blansko | Česko |
|---|---|---|---|
| Adresy s vysokým radonovým indexem podloží (2026) podíl adresních míst na podloží s vysokým radonovým indexem (mapa ČGS 1 : 50 000); pravděpodobnost pronikání radonu z podloží, ne měření v domech |
0,0 % | 0,0 % | 7,8 % |
| Adresy v záplavovém území Q100 (2026) podíl adresních míst v území, které zaplaví stoletá voda |
0,0 % | 3,1 % | 4,6 % |
| Adresy v aktivní zóně záplavového území (2026) průtočná část záplavového území, kde se nesmí stavět |
0,0 % | 0,4 % | 0,6 % |
| Adresy zasažené povodní 9/2024 (2026) podíl adresních míst v území rozlivu povodně ze září 2024 (VÚV TGM) |
0,0 % | 0,0 % | 0,7 % |
| Veřejnou dopravou do obce s rozšířenou působností (10/2026) nejrychlejší spojení v pracovní den ráno |
36 min | 15 min | 8 min |
| Veřejnou dopravou do krajského města (10/2026) nejrychlejší spojení v pracovní den ráno |
68 min | 42 min | 36 min |
Poddolovaná území zasahující do obce: 1 (ČGS).
Podíly počítá kdezit.cz na adresních místech RÚIAN (ČÚZK). Záplavová území (VÚV TGM) jsou orientační a nepokrývají všechny toky; radonový index ČGS (CC BY 4.0); dojezdy z jízdních řádů CIS JŘ (JrUtil). Hodnoty za okres a Česko jsou průměry kdezit.cz za celé území. Nejde o posudek konkrétního domu – rizika konkrétní adresy na kdezit.cz.
| Ukazatel | Žerůtky | Okres Blansko | Česko |
|---|---|---|---|
| Změna počtu obyvatel za 10 let (2025) | +31,7 % | +2,7 % | +3,4 % |
| Průměrný věk (2025) | 44,3 roku | 43,5 roku | 43,3 roku |
| Podíl nezaměstnaných (9/2026) dosažitelní uchazeči o zaměstnání / obyvatelé 15–64 let (MPSV); u malých obcí kolísá |
6,5 % | 4,5 % | 5,0 % |
| Nové byty za 10 let na 1 000 obyvatel (2025) dokončené byty za posledních 10 let včetně rodinných domů |
50,6 | 35,2 | 30,8 |
| Dokončené byty za rok na 1 000 obyvatel (2025) | 0,0 | 2,3 | 3,1 |
ČSÚ (počet a věk obyvatel, dokončené byty), MPSV – Úřad práce ČR (nezaměstnanost); zpracoval kdezit.cz.