Nájem mezi kraji
7.
Kraj Vysočina je 7. nejdražší kraj podle nájmu bytu za m² (214 Kč/m²) ze všech 14 krajů.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiKraj · 5 okresů
Byt v Kraji Vysočina stojí průměrně 45 703 Kč/m² (Česko 57 822), nájem 2+kk 214 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem mezi kraji
7.
Kraj Vysočina je 7. nejdražší kraj podle nájmu bytu za m² (214 Kč/m²) ze všech 14 krajů.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRozdíly v kraji
1,4×
Tolikrát dražší je nájem bytu za m² v Hybrálci (248 Kč/m²) než v Telči (173 Kč/m²), nejdražší a nejlevnější obci kraje.
Cenová mapa nájemného MF ČR, obce nad 200 obyvatel, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+44,4 %
O tolik za pět let zdražil nájem ve Velké Bíteši, nejvíc z měst v Kraji Vysočina nad 5 000 obyvatel.
Cenová mapa nájemného MF ČR, nájem 2+kk za m², 20 čtvrtletí
PodrobnostiVýnos z pronájmu
5,7 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází v Chotěboři, nejvíc z měst v Kraji Vysočina nad 5 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
1 z 7
V tolika městech nad 10 000 obyvatel v Kraji Vysočina vychází vlastní byt na hypotéku měsíčně levněji než nájem (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiDostupnost bydlení
6,0 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v Kraji Vysočina. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
13 %
Tolik obydlených bytů v Kraji Vysočina je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
28,5
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v Kraji Vysočina dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiDražby v kraji
91 %
Tolik ze znaleckého posudku činí medián dosažené ceny u nemovitostí vydražených v Kraji Vysočina za poslední dva roky.
Centrální evidence veřejných dražeb (MMR), 18 vydražených nemovitostí
Podrobnosti| Období | Kraj Vysočina | Česko |
|---|---|---|
| 2025 | 45 703 Kč/m² | 57 822 Kč/m² |
| 2024 | 43 138 Kč/m² | 53 966 Kč/m² |
| 2023 | 38 744 Kč/m² | 49 823 Kč/m² |
| 2022 | 34 126 Kč/m² | 45 336 Kč/m² |
| 2021 | 28 393 Kč/m² | 38 612 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402; zpracoval kdezit.cz
| Období | Byty | Rodinné domy |
|---|---|---|
| 2025 Q4 | 305,4 | 229,3 |
| 2025 Q3 | 297,5 | 221,9 |
| 2025 Q2 | 290,5 | 223,4 |
| 2025 Q1 | 284,7 | 219,2 |
| 2024 Q4 | 287,3 | 214,1 |
| 2024 Q3 | 281,7 | 214,9 |
| 2024 Q2 | 274,3 | 208,6 |
| 2024 Q1 | 268,6 | 217,0 |
| 2023 Q4 | 264,5 | 205,2 |
| 2023 Q3 | 273,6 | 212,6 |
| 2023 Q2 | 265,2 | 217,1 |
| 2023 Q1 | 263,7 | 214,0 |
| 2022 Q4 | 271,3 | 214,9 |
| 2022 Q3 | 280,2 | 219,1 |
| 2022 Q2 | 276,4 | 214,0 |
| 2022 Q1 | 264,2 | 221,4 |
| 2021 Q4 | 251,9 | 212,6 |
| 2021 Q3 | 236,2 | 213,2 |
| 2021 Q2 | 220,6 | 196,0 |
| 2021 Q1 | 205,7 | 191,3 |
| 2020 Q4 | 192,2 | 179,4 |
| 2020 Q3 | 196,1 | 171,9 |
| 2020 Q2 | 178,2 | 157,3 |
| 2020 Q1 | 172,7 | 149,5 |
| 2019 Q4 | 171,7 | 145,4 |
| 2019 Q3 | 161,0 | 148,5 |
| 2019 Q2 | 151,0 | 136,4 |
| 2019 Q1 | 152,5 | 141,9 |
| 2018 Q4 | 151,7 | 135,7 |
| 2018 Q3 | 150,6 | 132,5 |
| 2018 Q2 | 148,6 | 128,7 |
| 2018 Q1 | 136,9 | 125,6 |
| 2017 Q4 | 136,8 | 127,1 |
| 2017 Q3 | 130,8 | 120,2 |
| 2017 Q2 | 129,9 | 124,0 |
| 2017 Q1 | 124,5 | 112,4 |
| 2016 Q4 | 118,2 | 105,8 |
| 2016 Q3 | 114,3 | 97,9 |
| 2016 Q2 | 109,6 | 96,6 |
| 2016 Q1 | 104,2 | 97,2 |
| 2015 Q4 | 100,1 | 100,7 |
| 2015 Q3 | 99,9 | 99,9 |
| 2015 Q2 | 99,6 | 99,3 |
| 2015 Q1 | 100,4 | 100,1 |
Zdroj: ČSÚ CEN0401 (CC BY 4.0)
Obce kraje, hranice okresů zvýrazněné. Klikněte na obec pro její stránku.
Zdroj: ČSÚ CEN0402 (průměr skupiny obcí podle velikosti); zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
Okresy
| Okres | Byt Kč/m² | Dům Kč/m² | Nájem Kč/m² | Mezd na byt | Obyvatel |
|---|---|---|---|---|---|
| Havlíčkův Brod | 41 079 | 43 630 | 207 | 5,4 | 95 359 |
| Jihlava | 50 188 | 53 128 | 218 | 6,6 | 117 418 |
| Pelhřimov | 40 995 | 42 586 | 202 | 5,4 | 74 205 |
| Třebíč | 46 669 | 43 526 | 222 | 6,1 | 110 200 |
| Žďár nad Sázavou | 47 026 | 47 316 | 218 | 6,2 | 118 771 |
Velikost obce
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za kraj a okresy rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Ve větších obcích bývají byty dražší.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² |
|---|---|---|
| Všechny obce | 51 700 | 45 060 |
| do 1 999 obyvatel | 37 675 | 42 069 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 46 411 | 42 834 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 53 320 | 51 101 |
| 50 000 a více obyvatel | 59 825 | 64 953 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. Zpracoval kdezit.cz.
Města
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Jihlava | 53 686 | 59 825 | 232 | 4,7 % | 7,9 |
| Třebíč | 34 476 | 55 392 | 229 | 5,0 % | 7,3 |
| Havlíčkův Brod | 23 368 | 50 559 | 219 | 5,2 % | 6,7 |
| Žďár nad Sázavou | 20 247 | 56 318 | 221 | 4,7 % | 7,4 |
| Pelhřimov | 16 233 | 49 399 | 200 | 4,9 % | 6,5 |
| Velké Meziříčí | 11 709 | 56 318 | 211 | 4,5 % | 7,4 |
| Humpolec | 11 487 | 49 399 | 228 | 5,5 % | 6,5 |
| Nové Město na Moravě | 9 716 | 53 944 | 238 | 5,3 % | 7,1 |
| Chotěboř | 9 076 | 43 497 | 207 | 5,7 % | 5,7 |
| Bystřice nad Pernštejnem | 7 851 | 53 944 | 220 | 4,9 % | 7,1 |
| Moravské Budějovice | 7 079 | 48 148 | 217 | 5,4 % | 6,3 |
| Světlá nad Sázavou | 6 289 | 43 497 | 200 | 5,5 % | 5,7 |
| Třešť | 5 801 | 48 534 | 219 | 5,4 % | 6,4 |
| Velká Bíteš | 5 535 | 53 944 | 234 | 5,2 % | 7,1 |
| Polná | 5 305 | 48 534 | 192 | 4,7 % | 6,4 |
| Telč | 5 105 | 48 534 | 173 | 4,3 % | 6,4 |