Nájem v okrese
10.
Okres Klatovy má 10. nejlevnější nájem bytu za m² (186 Kč/m²) ze všech 77 okresů Česka.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiOkres · Plzeňský kraj
94 obcí. Byt v okrese stojí průměrně 43 041 Kč/m² (kraj 49 790, Česko 57 822), nájem 2+kk 186 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem v okrese
10.
Okres Klatovy má 10. nejlevnější nájem bytu za m² (186 Kč/m²) ze všech 77 okresů Česka.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRozdíly v okrese
1,5×
Tolikrát dražší je nájem bytu za m² v Červeném Poříčí (236 Kč/m²) než v Břežanech (154 Kč/m²), nejdražší a nejlevnější obci okresu Klatovy.
Cenová mapa nájemného MF ČR, obce nad 200 obyvatel, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+25,6 %
O tolik se v okrese Klatovy za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
417 Kč
O tolik je v okrese Klatovy vlastní byt 2+kk měsíčně dražší než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiVýnos z pronájmu
6,2 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází v Janovicích nad Úhlavou, nejvíc z obcí okresu Klatovy nad 2 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiDostupnost bydlení
5,5 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v okrese Klatovy. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
22 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v okrese Klatovy. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
20 %
Tolik obydlených bytů v okrese Klatovy je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
25,6
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v okrese Klatovy dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiKlikněte na obec pro její stránku. Ceny bytů jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese.
Zdroj: ČSÚ CEN0402 (průměr skupiny obcí podle velikosti); zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za okres rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Větší obce bývají dražší; u skupin s málo prodeji je průměr nejistý.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² | Byty Česko |
|---|---|---|---|
| Všechny obce | 45 651 | 40 599 | 65 553 |
| do 1 999 obyvatel | 38 091 | 39 321 | 38 065 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 40 201 | 37 691* | 45 565 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 50 074 | 54 123* | 46 067 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. * málo prodejů, cena je méně spolehlivá. Zpracoval kdezit.cz.
Obce
Ceny obcí jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese, nájmy model MF pro každou obec.
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Klatovy | 22 921 | 50 074 | 202 | 4,8 % | 6,4 |
| Sušice | 10 689 | 50 074 | 172 | 4,1 % | 6,4 |
| Horažďovice | 5 056 | 40 201 | 157 | 4,7 % | 5,1 |
| Nýrsko | 5 023 | 40 201 | 199 | 5,9 % | 5,1 |
| Janovice nad Úhlavou | 2 455 | 40 201 | 207 | 6,2 % | 5,1 |
| Švihov | 1 673 | 38 091 | 202 | 6,4 % | 4,9 |
| Plánice | 1 627 | 38 091 | 184 | 5,8 % | 4,9 |
| Železná Ruda | 1 580 | 38 091 | 177 | 5,6 % | 4,9 |
| Kolinec | 1 427 | 38 091 | 171 | 5,4 % | 4,9 |
| Strážov | 1 374 | 38 091 | 189 | 6,0 % | 4,9 |
| Kašperské Hory | 1 369 | 38 091 | 189 | 6,0 % | 4,9 |
| Hrádek | 1 328 | 38 091 | 163 | 5,1 % | 4,9 |
| Mochtín | 1 160 | 38 091 | 196 | 6,2 % | 4,9 |
| Nalžovské Hory | 1 151 | 38 091 | 155 | 4,9 % | 4,9 |
| Měčín | 1 120 | 38 091 | 188 | 5,9 % | 4,9 |
| Dolany | 973 | 38 091 | 205 | 6,5 % | 4,9 |
| Bezděkov | 962 | 38 091 | 203 | 6,4 % | 4,9 |
| Vrhaveč | 930 | 38 091 | 196 | 6,2 % | 4,9 |
| Hartmanice | 929 | 38 091 | 168 | 5,3 % | 4,9 |
| Dlouhá Ves | 867 | 38 091 | 170 | 5,4 % | 4,9 |
| Velhartice | 858 | 38 091 | 167 | 5,3 % | 4,9 |
| Předslav | 829 | 38 091 | 186 | 5,9 % | 4,9 |
| Běšiny | 815 | 38 091 | 184 | 5,8 % | 4,9 |
| Bolešiny | 796 | 38 091 | 193 | 6,1 % | 4,9 |
| Chanovice | 788 | 38 091 | 163 | 5,1 % | 4,9 |
| Chudenice | 777 | 38 091 | 215 | 6,8 % | 4,9 |
| Dešenice | 696 | 38 091 | 180 | 5,7 % | 4,9 |
| Pačejov | 677 | 38 091 | 159 | 5,0 % | 4,9 |
| Petrovice u Sušice | 664 | 38 091 | 168 | 5,3 % | 4,9 |
| Chudenín | 660 | 38 091 | 198 | 6,2 % | 4,9 |
| Žichovice | 619 | 38 091 | 162 | 5,1 % | 4,9 |
| Žihobce | 579 | 38 091 | 177 | 5,6 % | 4,9 |
| Velký Bor | 566 | 38 091 | 161 | 5,1 % | 4,9 |
| Rabí | 504 | 38 091 | 163 | 5,1 % | 4,9 |
| Malý Bor | 494 | 38 091 | 159 | 5,0 % | 4,9 |
| Dlažov | 488 | 38 091 | 194 | 6,1 % | 4,9 |
| Hlavňovice | 488 | 38 091 | 169 | 5,3 % | 4,9 |
| Čachrov | 485 | 38 091 | 172 | 5,4 % | 4,9 |
| Hradešice | 426 | 38 091 | 158 | 5,0 % | 4,9 |
| Myslív | 423 | 38 091 | 155 | 4,9 % | 4,9 |
| Zavlekov | 413 | 38 091 | 177 | 5,6 % | 4,9 |
| Soběšice | 378 | 38 091 | 176 | 5,5 % | 4,9 |
| Černíkov | 370 | 38 091 | 192 | 6,0 % | 4,9 |
| Týnec | 365 | 38 091 | 194 | 6,1 % | 4,9 |
| Vřeskovice | 343 | 38 091 | 228 | 7,2 % | 4,9 |
| Nezdice na Šumavě | 333 | 38 091 | 186 | 5,9 % | 4,9 |
| Strašín | 310 | 38 091 | 179 | 5,6 % | 4,9 |
| Budětice | 301 | 38 091 | 168 | 5,3 % | 4,9 |
| Poleň | 297 | 38 091 | 207 | 6,5 % | 4,9 |
| Svéradice | 285 | 38 091 | 161 | 5,1 % | 4,9 |
| Srní | 269 | 38 091 | 185 | 5,8 % | 4,9 |
| Obytce | 238 | 38 091 | 188 | 5,9 % | 4,9 |
| Červené Poříčí | 235 | 38 091 | 236 | 7,4 % | 4,9 |
| Rejštejn | 234 | 38 091 | 181 | 5,7 % | 4,9 |
| Číhaň | 222 | 38 091 | 174 | 5,5 % | 4,9 |
| Křenice | 218 | 38 091 | 203 | 6,4 % | 4,9 |
| Velké Hydčice | 218 | 38 091 | 157 | 4,9 % | 4,9 |
| Břežany | 210 | 38 091 | 154 | 4,9 % | 4,9 |
| Nezamyslice | 208 | 38 091 | 163 | 5,1 % | 4,9 |
| Ježovy | 207 | 38 091 | 201 | 6,3 % | 4,9 |
| Olšany | 197 | 38 091 | 161 | 5,1 % | 4,9 |
| Běhařov | 191 | 38 091 | 205 | 6,5 % | 4,9 |
| Dražovice | 167 | 38 091 | 167 | 5,3 % | 4,9 |
| Čímice | 164 | 38 091 | 168 | 5,3 % | 4,9 |
| Hejná | 153 | 38 091 | 159 | 5,0 % | 4,9 |
| Podmokly | 153 | 38 091 | 175 | 5,5 % | 4,9 |
| Prášily | 153 | 38 091 | 176 | 5,5 % | 4,9 |
| Mokrosuky | 144 | 38 091 | 169 | 5,3 % | 4,9 |
| Biřkov | 142 | 38 091 | 215 | 6,8 % | 4,9 |
| Chlistov | 135 | 38 091 | 189 | 6,0 % | 4,9 |
| Zborovy | 130 | 38 091 | 169 | 5,3 % | 4,9 |
| Lomec | 129 | 38 091 | 208 | 6,6 % | 4,9 |
| Myslovice | 128 | 38 091 | 187 | 5,9 % | 4,9 |
| Kvášňovice | 125 | 38 091 | 160 | 5,0 % | 4,9 |
| Újezd u Plánice | 123 | 38 091 | 186 | 5,9 % | 4,9 |
| Hamry | 108 | 38 091 | 182 | 5,7 % | 4,9 |
| Klenová | 105 | 38 091 | 202 | 6,4 % | 4,9 |
| Dobršín | 104 | 38 091 | 168 | 5,3 % | 4,9 |
| Modrava | 103 | 38 091 | 204 | 6,4 % | 4,9 |
| Frymburk | 102 | 38 091 | 160 | 5,0 % | 4,9 |
| Kejnice | 100 | 38 091 | 159 | 5,0 % | 4,9 |
| Slatina | 91 | 38 091 | 160 | 5,0 % | 4,9 |
| Tužice | 89 | 38 091 | 166 | 5,2 % | 4,9 |
| Nehodiv | 88 | 38 091 | 164 | 5,2 % | 4,9 |
| Kovčín | 84 | 38 091 | 161 | 5,1 % | 4,9 |
| Hnačov | 83 | 38 091 | 176 | 5,5 % | 4,9 |
| Javor | 82 | 38 091 | 196 | 6,2 % | 4,9 |
| Ostřetice | 76 | 38 091 | 198 | 6,2 % | 4,9 |
| Mezihoří | 74 | 38 091 | 211 | 6,6 % | 4,9 |
| Horská Kvilda | 69 | 38 091 | 211 | 6,6 % | 4,9 |
| Bukovník | 67 | 38 091 | 178 | 5,6 % | 4,9 |
| Mlýnské Struhadlo | 56 | 38 091 | 181 | 5,7 % | 4,9 |
| Domoraz | 54 | 38 091 | 163 | 5,1 % | 4,9 |
| Maňovice | 41 | 38 091 | 164 | 5,2 % | 4,9 |
| Období | Okres Klatovy | Plzeňský kraj | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 186 Kč/m² | 222 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 186 Kč/m² | 220 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 187 Kč/m² | 219 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 183 Kč/m² | 218 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 186 Kč/m² | 216 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 181 Kč/m² | 214 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 185 Kč/m² | 212 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 176 Kč/m² | 201 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 173 Kč/m² | 196 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 169 Kč/m² | 191 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 167 Kč/m² | 187 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 164 Kč/m² | 184 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 160 Kč/m² | 181 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 157 Kč/m² | 177 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 157 Kč/m² | 177 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 156 Kč/m² | 177 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 155 Kč/m² | 176 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 153 Kč/m² | 175 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 153 Kč/m² | 176 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 151 Kč/m² | 174 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 148 Kč/m² | 172 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 143 Kč/m² | 169 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 139 Kč/m² | 164 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 137 Kč/m² | 163 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 135 Kč/m² | 161 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 134 Kč/m² | 158 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 131 Kč/m² | 156 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 132 Kč/m² | 158 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 130 Kč/m² | 155 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 128 Kč/m² | 153 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 123 Kč/m² | 148 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz