Nájem v okrese
3.
Okres Písek má 3. nejlevnější nájem bytu za m² (198 Kč/m²) z 7 okresů v Jihočeském kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiOkres · Jihočeský kraj
75 obcí. Byt v okrese stojí průměrně 43 707 Kč/m² (kraj 45 745, Česko 57 822), nájem 2+kk 198 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem v okrese
3.
Okres Písek má 3. nejlevnější nájem bytu za m² (198 Kč/m²) z 7 okresů v Jihočeském kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRozdíly v okrese
1,4×
Tolikrát dražší je nájem bytu za m² v Dobevi (228 Kč/m²) než v Miroticích (163 Kč/m²), nejdražší a nejlevnější obci okresu Písek.
Cenová mapa nájemného MF ČR, obce nad 200 obyvatel, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+29,3 %
O tolik se v okrese Písek za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
83 Kč
O tolik je v okrese Písek vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiVýnos z pronájmu
5,8 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází v Protivíně, nejvíc z obcí okresu Písek nad 2 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiDostupnost bydlení
5,8 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v okrese Písek. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
24 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v okrese Písek. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
18 %
Tolik obydlených bytů v okrese Písek je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
15,7
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v okrese Písek dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiKlikněte na obec pro její stránku. Ceny bytů jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese.
Zdroj: ČSÚ CEN0402 (průměr skupiny obcí podle velikosti); zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za okres rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Větší obce bývají dražší; u skupin s málo prodeji je průměr nejistý.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² | Byty Česko |
|---|---|---|---|
| Všechny obce | 48 451 | 44 765 | 65 553 |
| do 1 999 obyvatel | 34 561 | 43 170 | 38 065 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 41 746 | 36 732* | 45 565 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 53 094 | 63 986* | 46 067 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. * málo prodejů, cena je méně spolehlivá. Zpracoval kdezit.cz.
Obce
Ceny obcí jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese, nájmy model MF pro každou obec.
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Písek | 31 002 | 53 094 | 210 | 4,8 % | 7,0 |
| Milevsko | 7 956 | 41 746 | 181 | 5,2 % | 5,5 |
| Protivín | 4 706 | 41 746 | 203 | 5,8 % | 5,5 |
| Mirovice | 1 627 | 34 561 | 166 | 5,8 % | 4,6 |
| Kovářov | 1 480 | 34 561 | 179 | 6,2 % | 4,6 |
| Bernartice | 1 402 | 34 561 | 187 | 6,5 % | 4,6 |
| Čížová | 1 388 | 34 561 | 199 | 6,9 % | 4,6 |
| Sepekov | 1 344 | 34 561 | 177 | 6,1 % | 4,6 |
| Mirotice | 1 207 | 34 561 | 163 | 5,7 % | 4,6 |
| Dobev | 1 178 | 34 561 | 228 | 7,9 % | 4,6 |
| Chyšky | 1 054 | 34 561 | 172 | 6,0 % | 4,6 |
| Čimelice | 1 018 | 34 561 | 167 | 5,8 % | 4,6 |
| Albrechtice nad Vltavou | 1 009 | 34 561 | 205 | 7,1 % | 4,6 |
| Záhoří | 789 | 34 561 | 217 | 7,5 % | 4,6 |
| Kestřany | 727 | 34 561 | 219 | 7,6 % | 4,6 |
| Drhovle | 661 | 34 561 | 210 | 7,3 % | 4,6 |
| Kluky | 618 | 34 561 | 223 | 7,7 % | 4,6 |
| Předotice | 606 | 34 561 | 190 | 6,6 % | 4,6 |
| Putim | 558 | 34 561 | 194 | 6,7 % | 4,6 |
| Hrejkovice | 481 | 34 561 | 183 | 6,4 % | 4,6 |
| Ražice | 415 | 34 561 | 190 | 6,6 % | 4,6 |
| Kostelec nad Vltavou | 392 | 34 561 | 182 | 6,3 % | 4,6 |
| Ostrovec | 378 | 34 561 | 186 | 6,5 % | 4,6 |
| Jetětice | 373 | 34 561 | 182 | 6,3 % | 4,6 |
| Slabčice | 369 | 34 561 | 193 | 6,7 % | 4,6 |
| Podolí I | 356 | 34 561 | 183 | 6,4 % | 4,6 |
| Božetice | 353 | 34 561 | 177 | 6,1 % | 4,6 |
| Oslov | 344 | 34 561 | 203 | 7,0 % | 4,6 |
| Skály | 325 | 34 561 | 198 | 6,9 % | 4,6 |
| Vráž | 324 | 34 561 | 196 | 6,8 % | 4,6 |
| Zbelítov | 323 | 34 561 | 183 | 6,4 % | 4,6 |
| Heřmaň | 322 | 34 561 | 208 | 7,2 % | 4,6 |
| Zhoř | 313 | 34 561 | 183 | 6,4 % | 4,6 |
| Branice | 308 | 34 561 | 179 | 6,2 % | 4,6 |
| Lety | 303 | 34 561 | 170 | 5,9 % | 4,6 |
| Orlík nad Vltavou | 293 | 34 561 | 172 | 6,0 % | 4,6 |
| Hrazany | 291 | 34 561 | 182 | 6,3 % | 4,6 |
| Přeštěnice | 280 | 34 561 | 184 | 6,4 % | 4,6 |
| Smetanova Lhota | 276 | 34 561 | 171 | 5,9 % | 4,6 |
| Dolní Novosedly | 274 | 34 561 | 223 | 7,7 % | 4,6 |
| Žďár | 254 | 34 561 | 204 | 7,1 % | 4,6 |
| Mišovice | 250 | 34 561 | 172 | 6,0 % | 4,6 |
| Vlastec | 238 | 34 561 | 206 | 7,2 % | 4,6 |
| Rakovice | 227 | 34 561 | 165 | 5,7 % | 4,6 |
| Borovany | 212 | 34 561 | 191 | 6,6 % | 4,6 |
| Boudy | 212 | 34 561 | 172 | 6,0 % | 4,6 |
| Veselíčko | 204 | 34 561 | 178 | 6,2 % | 4,6 |
| Zvíkovské Podhradí | 204 | 34 561 | 182 | 6,3 % | 4,6 |
| Varvažov | 197 | 34 561 | 180 | 6,2 % | 4,6 |
| Vrcovice | 196 | 34 561 | 208 | 7,2 % | 4,6 |
| Králova Lhota | 194 | 34 561 | 175 | 6,1 % | 4,6 |
| Paseky | 190 | 34 561 | 215 | 7,5 % | 4,6 |
| Křenovice | 183 | 34 561 | 178 | 6,2 % | 4,6 |
| Kučeř | 183 | 34 561 | 183 | 6,4 % | 4,6 |
| Tálín | 172 | 34 561 | 201 | 7,0 % | 4,6 |
| Horosedly | 165 | 34 561 | 172 | 6,0 % | 4,6 |
| Zběšičky | 165 | 34 561 | 175 | 6,1 % | 4,6 |
| Osek | 153 | 34 561 | 183 | 6,4 % | 4,6 |
| Vlksice | 149 | 34 561 | 176 | 6,1 % | 4,6 |
| Cerhonice | 145 | 34 561 | 180 | 6,2 % | 4,6 |
| Přeborov | 141 | 34 561 | 183 | 6,4 % | 4,6 |
| Jickovice | 136 | 34 561 | 184 | 6,4 % | 4,6 |
| Olešná | 131 | 34 561 | 220 | 7,6 % | 4,6 |
| Nevězice | 128 | 34 561 | 179 | 6,2 % | 4,6 |
| Temešvár | 127 | 34 561 | 216 | 7,5 % | 4,6 |
| Květov | 110 | 34 561 | 182 | 6,3 % | 4,6 |
| Nerestce | 103 | 34 561 | 168 | 5,8 % | 4,6 |
| Myslín | 95 | 34 561 | 176 | 6,1 % | 4,6 |
| Křižanov | 94 | 34 561 | 181 | 6,3 % | 4,6 |
| Vojníkov | 85 | 34 561 | 204 | 7,1 % | 4,6 |
| Stehlovice | 81 | 34 561 | 183 | 6,4 % | 4,6 |
| Okrouhlá | 69 | 34 561 | 180 | 6,2 % | 4,6 |
| Probulov | 69 | 34 561 | 179 | 6,2 % | 4,6 |
| Kožlí | 53 | 34 561 | 177 | 6,1 % | 4,6 |
| Minice | 27 | 34 561 | 170 | 5,9 % | 4,6 |
| Období | Okres Písek | Jihočeský kraj | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 198 Kč/m² | 204 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 193 Kč/m² | 202 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 196 Kč/m² | 203 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 195 Kč/m² | 200 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 195 Kč/m² | 199 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 197 Kč/m² | 199 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 197 Kč/m² | 196 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 186 Kč/m² | 188 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 183 Kč/m² | 185 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 179 Kč/m² | 181 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 175 Kč/m² | 178 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 171 Kč/m² | 175 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 168 Kč/m² | 172 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 165 Kč/m² | 169 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 164 Kč/m² | 168 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 163 Kč/m² | 167 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 161 Kč/m² | 166 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 160 Kč/m² | 164 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 161 Kč/m² | 164 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 157 Kč/m² | 162 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 153 Kč/m² | 158 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 149 Kč/m² | 154 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 141 Kč/m² | 149 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 140 Kč/m² | 145 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 136 Kč/m² | 142 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 135 Kč/m² | 139 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 133 Kč/m² | 138 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 133 Kč/m² | 138 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 133 Kč/m² | 137 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 130 Kč/m² | 135 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 127 Kč/m² | 132 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz