Nájem v okrese
2.
Okres Jičín má 2. nejdražší nájem bytu za m² (211 Kč/m²) z 5 okresů v Královéhradeckém kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiOkres · Královéhradecký kraj
111 obcí. Byt v okrese stojí průměrně 46 883 Kč/m² (kraj 47 923, Česko 57 822), nájem 2+kk 211 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem v okrese
2.
Okres Jičín má 2. nejdražší nájem bytu za m² (211 Kč/m²) z 5 okresů v Královéhradeckém kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRozdíly v okrese
1,4×
Tolikrát dražší je nájem bytu za m² v Oseku (265 Kč/m²) než v Dobré Vodě u Hořic (184 Kč/m²), nejdražší a nejlevnější obci okresu Jičín.
Cenová mapa nájemného MF ČR, obce nad 200 obyvatel, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+43,1 %
O tolik se v okrese Jičín za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
200 Kč
O tolik je v okrese Jičín vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiVýnos z pronájmu
5,8 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází v Sobotce, nejvíc z obcí okresu Jičín nad 2 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiDostupnost bydlení
6,1 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v okrese Jičín. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
25 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v okrese Jičín. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
14 %
Tolik obydlených bytů v okrese Jičín je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
21,0
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v okrese Jičín dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiKlikněte na obec pro její stránku. Ceny bytů jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese.
Zdroj: ČSÚ CEN0402 (průměr skupiny obcí podle velikosti); zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za okres rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Větší obce bývají dražší; u skupin s málo prodeji je průměr nejistý.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² | Byty Česko |
|---|---|---|---|
| Všechny obce | 49 964 | 42 803 | 65 553 |
| do 1 999 obyvatel | 39 978 | 41 877 | 38 065 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 49 994 | 43 160 | 45 565 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 57 264 | 50 021* | 46 067 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. * málo prodejů, cena je méně spolehlivá. Zpracoval kdezit.cz.
Obce
Ceny obcí jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese, nájmy model MF pro každou obec.
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Jičín | 16 052 | 57 264 | 221 | 4,6 % | 7,4 |
| Nová Paka | 8 834 | 49 994 | 198 | 4,7 % | 6,5 |
| Hořice | 8 427 | 49 994 | 195 | 4,7 % | 6,5 |
| Lázně Bělohrad | 3 701 | 49 994 | 207 | 5,0 % | 6,5 |
| Sobotka | 2 401 | 49 994 | 241 | 5,8 % | 6,5 |
| Stará Paka | 2 142 | 49 994 | 198 | 4,8 % | 6,5 |
| Kopidlno | 2 135 | 49 994 | 217 | 5,2 % | 6,5 |
| Libáň | 1 918 | 39 978 | 233 | 7,0 % | 5,2 |
| Železnice | 1 435 | 39 978 | 225 | 6,8 % | 5,2 |
| Ostroměř | 1 339 | 39 978 | 196 | 5,9 % | 5,2 |
| Pecka | 1 273 | 39 978 | 201 | 6,0 % | 5,2 |
| Valdice | 1 272 | 39 978 | 213 | 6,4 % | 5,2 |
| Miletín | 951 | 39 978 | 201 | 6,0 % | 5,2 |
| Vysoké Veselí | 889 | 39 978 | 198 | 5,9 % | 5,2 |
| Cerekvice nad Bystřicí | 805 | 39 978 | 214 | 6,4 % | 5,2 |
| Libuň | 796 | 39 978 | 222 | 6,7 % | 5,2 |
| Dětenice | 759 | 39 978 | 220 | 6,6 % | 5,2 |
| Jičíněves | 661 | 39 978 | 219 | 6,6 % | 5,2 |
| Podhorní Újezd a Vojice | 640 | 39 978 | 208 | 6,2 % | 5,2 |
| Holín | 624 | 39 978 | 234 | 7,0 % | 5,2 |
| Lužany | 618 | 39 978 | 196 | 5,9 % | 5,2 |
| Dobrá Voda u Hořic | 603 | 39 978 | 184 | 5,5 % | 5,2 |
| Chomutice | 592 | 39 978 | 200 | 6,0 % | 5,2 |
| Holovousy | 559 | 39 978 | 199 | 6,0 % | 5,2 |
| Slatiny | 552 | 39 978 | 213 | 6,4 % | 5,2 |
| Mlázovice | 551 | 39 978 | 199 | 6,0 % | 5,2 |
| Mladějov | 550 | 39 978 | 229 | 6,9 % | 5,2 |
| Markvartice | 526 | 39 978 | 233 | 7,0 % | 5,2 |
| Libošovice | 522 | 39 978 | 241 | 7,2 % | 5,2 |
| Podhradí | 500 | 39 978 | 228 | 6,8 % | 5,2 |
| Úbislavice | 490 | 39 978 | 198 | 5,9 % | 5,2 |
| Radim | 480 | 39 978 | 209 | 6,3 % | 5,2 |
| Konecchlumí | 424 | 39 978 | 200 | 6,0 % | 5,2 |
| Jeřice | 383 | 39 978 | 201 | 6,0 % | 5,2 |
| Úlibice | 366 | 39 978 | 210 | 6,3 % | 5,2 |
| Bystřice | 362 | 39 978 | 221 | 6,6 % | 5,2 |
| Vidochov | 354 | 39 978 | 194 | 5,8 % | 5,2 |
| Nemyčeves | 352 | 39 978 | 209 | 6,3 % | 5,2 |
| Třtěnice | 345 | 39 978 | 205 | 6,2 % | 5,2 |
| Vitiněves | 340 | 39 978 | 211 | 6,3 % | 5,2 |
| Údrnice | 332 | 39 978 | 221 | 6,6 % | 5,2 |
| Lukavec u Hořic | 330 | 39 978 | 197 | 5,9 % | 5,2 |
| Újezd pod Troskami | 329 | 39 978 | 214 | 6,4 % | 5,2 |
| Sběř | 326 | 39 978 | 195 | 5,9 % | 5,2 |
| Rohoznice | 325 | 39 978 | 198 | 5,9 % | 5,2 |
| Milovice u Hořic | 314 | 39 978 | 198 | 5,9 % | 5,2 |
| Třebnouševes | 297 | 39 978 | 189 | 5,7 % | 5,2 |
| Butoves | 296 | 39 978 | 206 | 6,2 % | 5,2 |
| Sobčice | 296 | 39 978 | 204 | 6,1 % | 5,2 |
| Dřevěnice | 295 | 39 978 | 195 | 5,9 % | 5,2 |
| Staré Místo | 292 | 39 978 | 218 | 6,5 % | 5,2 |
| Střevač | 286 | 39 978 | 226 | 6,8 % | 5,2 |
| Běchary | 276 | 39 978 | 212 | 6,4 % | 5,2 |
| Samšina | 272 | 39 978 | 233 | 7,0 % | 5,2 |
| Kněžnice | 271 | 39 978 | 224 | 6,7 % | 5,2 |
| Boháňka | 265 | 39 978 | 193 | 5,8 % | 5,2 |
| Staré Smrkovice | 265 | 39 978 | 206 | 6,2 % | 5,2 |
| Žlunice | 258 | 39 978 | 194 | 5,8 % | 5,2 |
| Osek | 251 | 39 978 | 265 | 8,0 % | 5,2 |
| Bříšťany | 249 | 39 978 | 203 | 6,1 % | 5,2 |
| Češov | 246 | 39 978 | 216 | 6,5 % | 5,2 |
| Žeretice | 243 | 39 978 | 209 | 6,3 % | 5,2 |
| Lískovice | 240 | 39 978 | 197 | 5,9 % | 5,2 |
| Podůlší | 237 | 39 978 | 225 | 6,8 % | 5,2 |
| Vršce | 237 | 39 978 | 216 | 6,5 % | 5,2 |
| Volanice | 231 | 39 978 | 209 | 6,3 % | 5,2 |
| Kbelnice | 228 | 39 978 | 230 | 6,9 % | 5,2 |
| Sukorady | 226 | 39 978 | 206 | 6,2 % | 5,2 |
| Bašnice | 219 | 39 978 | 205 | 6,2 % | 5,2 |
| Šárovcova Lhota | 219 | 39 978 | 193 | 5,8 % | 5,2 |
| Choteč | 213 | 39 978 | 202 | 6,1 % | 5,2 |
| Cholenice | 211 | 39 978 | 218 | 6,5 % | 5,2 |
| Veliš | 197 | 39 978 | 225 | 6,8 % | 5,2 |
| Brada-Rybníček | 192 | 39 978 | 227 | 6,8 % | 5,2 |
| Staré Hrady | 192 | 39 978 | 238 | 7,1 % | 5,2 |
| Nevratice | 191 | 39 978 | 197 | 5,9 % | 5,2 |
| Červená Třemešná | 186 | 39 978 | 193 | 5,8 % | 5,2 |
| Jinolice | 186 | 39 978 | 232 | 7,0 % | 5,2 |
| Chyjice | 184 | 39 978 | 225 | 6,8 % | 5,2 |
| Kacákova Lhota | 182 | 39 978 | 208 | 6,2 % | 5,2 |
| Bukvice | 180 | 39 978 | 228 | 6,8 % | 5,2 |
| Zelenecká Lhota | 178 | 39 978 | 229 | 6,9 % | 5,2 |
| Bačalky | 170 | 39 978 | 231 | 6,9 % | 5,2 |
| Vrbice | 165 | 39 978 | 206 | 6,2 % | 5,2 |
| Kozojedy | 164 | 39 978 | 202 | 6,1 % | 5,2 |
| Budčeves | 158 | 39 978 | 215 | 6,5 % | 5,2 |
| Rokytňany | 156 | 39 978 | 245 | 7,4 % | 5,2 |
| Tetín | 156 | 39 978 | 197 | 5,9 % | 5,2 |
| Ohaveč | 149 | 39 978 | 229 | 6,9 % | 5,2 |
| Kovač | 147 | 39 978 | 207 | 6,2 % | 5,2 |
| Úhlejov | 138 | 39 978 | 200 | 6,0 % | 5,2 |
| Tuř | 136 | 39 978 | 204 | 6,1 % | 5,2 |
| Březina | 133 | 39 978 | 226 | 6,8 % | 5,2 |
| Slavhostice | 129 | 39 978 | 195 | 5,9 % | 5,2 |
| Sekeřice | 121 | 39 978 | 212 | 6,4 % | 5,2 |
| Bílsko u Hořic | 118 | 39 978 | 195 | 5,9 % | 5,2 |
| Zámostí-Blata | 116 | 39 978 | 227 | 6,8 % | 5,2 |
| Ostružno | 104 | 39 978 | 227 | 6,8 % | 5,2 |
| Vřesník | 102 | 39 978 | 201 | 6,0 % | 5,2 |
| Židovice | 101 | 39 978 | 196 | 5,9 % | 5,2 |
| Rašín | 100 | 39 978 | 206 | 6,2 % | 5,2 |
| Borek | 95 | 39 978 | 197 | 5,9 % | 5,2 |
| Soběraz | 94 | 39 978 | 214 | 6,4 % | 5,2 |
| Sedliště | 93 | 39 978 | 237 | 7,1 % | 5,2 |
| Kyje | 90 | 39 978 | 217 | 6,5 % | 5,2 |
| Svatojanský Újezd | 90 | 39 978 | 204 | 6,1 % | 5,2 |
| Ohařice | 79 | 39 978 | 223 | 6,7 % | 5,2 |
| Dílce | 59 | 39 978 | 226 | 6,8 % | 5,2 |
| Dolní Lochov | 58 | 39 978 | 225 | 6,8 % | 5,2 |
| Petrovičky | 47 | 39 978 | 207 | 6,2 % | 5,2 |
| Kostelec | 38 | 39 978 | 221 | 6,6 % | 5,2 |
| Období | Okres Jičín | Královéhradecký kraj | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 211 Kč/m² | 212 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 208 Kč/m² | 208 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 206 Kč/m² | 206 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 206 Kč/m² | 204 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 205 Kč/m² | 201 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 202 Kč/m² | 199 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 204 Kč/m² | 198 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 190 Kč/m² | 190 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 185 Kč/m² | 186 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 180 Kč/m² | 183 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 176 Kč/m² | 180 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 171 Kč/m² | 176 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 168 Kč/m² | 173 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 164 Kč/m² | 170 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 162 Kč/m² | 170 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 160 Kč/m² | 169 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 158 Kč/m² | 167 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 156 Kč/m² | 166 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 155 Kč/m² | 166 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 151 Kč/m² | 163 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 147 Kč/m² | 160 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 143 Kč/m² | 156 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 138 Kč/m² | 150 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 135 Kč/m² | 149 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 134 Kč/m² | 146 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 133 Kč/m² | 144 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 131 Kč/m² | 141 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 131 Kč/m² | 141 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 130 Kč/m² | 140 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 128 Kč/m² | 138 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 127 Kč/m² | 135 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz