Nájem v okrese
2.
Okres Přerov má 2. nejdražší nájem bytu za m² (204 Kč/m²) z 5 okresů v Olomouckém kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiOkres · Olomoucký kraj
105 obcí. Byt v okrese stojí průměrně 41 637 Kč/m² (kraj 45 378, Česko 57 822), nájem 2+kk 204 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem v okrese
2.
Okres Přerov má 2. nejdražší nájem bytu za m² (204 Kč/m²) z 5 okresů v Olomouckém kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRozdíly v okrese
1,3×
Tolikrát dražší je nájem bytu za m² v Olšovci (247 Kč/m²) než v Lobodicích (183 Kč/m²), nejdražší a nejlevnější obci okresu Přerov.
Cenová mapa nájemného MF ČR, obce nad 200 obyvatel, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+27,9 %
O tolik se v okrese Přerov za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
817 Kč
O tolik je v okrese Přerov vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiVýnos z pronájmu
6,1 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází v Kojetíně, nejvíc z obcí okresu Přerov nad 2 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiDostupnost bydlení
5,6 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v okrese Přerov. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
25 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v okrese Přerov. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
15 %
Tolik obydlených bytů v okrese Přerov je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
16,9
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v okrese Přerov dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiKlikněte na obec pro její stránku. Ceny bytů jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese.
Zdroj: ČSÚ CEN0402 (průměr skupiny obcí podle velikosti); zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za okres rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Větší obce bývají dražší; u skupin s málo prodeji je průměr nejistý.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² | Byty Česko |
|---|---|---|---|
| Všechny obce | 43 761 | 36 367 | 65 553 |
| do 1 999 obyvatel | 38 463 | 34 559 | 38 065 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 40 751 | 38 708 | 45 565 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 44 713 | 38 819 | 46 067 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. Zpracoval kdezit.cz.
Obce
Ceny obcí jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese, nájmy model MF pro každou obec.
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Přerov | 40 492 | 44 713 | 201 | 5,4 % | 6,0 |
| Hranice | 17 910 | 44 713 | 217 | 5,8 % | 6,0 |
| Lipník nad Bečvou | 8 000 | 40 751 | 199 | 5,9 % | 5,5 |
| Kojetín | 5 721 | 40 751 | 206 | 6,1 % | 5,5 |
| Tovačov | 2 472 | 40 751 | 189 | 5,6 % | 5,5 |
| Troubky | 1 996 | 38 463 | 214 | 6,7 % | 5,2 |
| Bělotín | 1 883 | 38 463 | 208 | 6,5 % | 5,2 |
| Brodek u Přerova | 1 843 | 38 463 | 215 | 6,7 % | 5,2 |
| Hustopeče nad Bečvou | 1 705 | 38 463 | 194 | 6,1 % | 5,2 |
| Horní Moštěnice | 1 676 | 38 463 | 193 | 6,0 % | 5,2 |
| Rokytnice | 1 514 | 38 463 | 212 | 6,6 % | 5,2 |
| Dřevohostice | 1 427 | 38 463 | 185 | 5,8 % | 5,2 |
| Osek nad Bečvou | 1 365 | 38 463 | 198 | 6,2 % | 5,2 |
| Potštát | 1 241 | 38 463 | 242 | 7,6 % | 5,2 |
| Dolní Újezd | 1 224 | 38 463 | 200 | 6,2 % | 5,2 |
| Radslavice | 1 124 | 38 463 | 197 | 6,1 % | 5,2 |
| Kokory | 1 064 | 38 463 | 205 | 6,4 % | 5,2 |
| Bochoř | 962 | 38 463 | 198 | 6,2 % | 5,2 |
| Veselíčko | 922 | 38 463 | 201 | 6,3 % | 5,2 |
| Všechovice | 893 | 38 463 | 196 | 6,1 % | 5,2 |
| Týn nad Bečvou | 869 | 38 463 | 218 | 6,8 % | 5,2 |
| Střítež nad Ludinou | 843 | 38 463 | 214 | 6,7 % | 5,2 |
| Černotín | 816 | 38 463 | 200 | 6,2 % | 5,2 |
| Prosenice | 812 | 38 463 | 190 | 5,9 % | 5,2 |
| Opatovice | 801 | 38 463 | 204 | 6,4 % | 5,2 |
| Pavlovice u Přerova | 706 | 38 463 | 191 | 6,0 % | 5,2 |
| Lobodice | 703 | 38 463 | 183 | 5,7 % | 5,2 |
| Měrovice nad Hanou | 695 | 38 463 | 196 | 6,1 % | 5,2 |
| Vlkoš | 666 | 38 463 | 207 | 6,5 % | 5,2 |
| Beňov | 662 | 38 463 | 194 | 6,1 % | 5,2 |
| Jezernice | 662 | 38 463 | 228 | 7,1 % | 5,2 |
| Skalička | 651 | 38 463 | 205 | 6,4 % | 5,2 |
| Stará Ves | 619 | 38 463 | 209 | 6,5 % | 5,2 |
| Soběchleby | 594 | 38 463 | 200 | 6,2 % | 5,2 |
| Lazníky | 534 | 38 463 | 196 | 6,1 % | 5,2 |
| Partutovice | 533 | 38 463 | 236 | 7,4 % | 5,2 |
| Želatovice | 532 | 38 463 | 192 | 6,0 % | 5,2 |
| Domaželice | 531 | 38 463 | 195 | 6,1 % | 5,2 |
| Uhřičice | 531 | 38 463 | 200 | 6,2 % | 5,2 |
| Ústí | 530 | 38 463 | 206 | 6,4 % | 5,2 |
| Olšovec | 526 | 38 463 | 247 | 7,7 % | 5,2 |
| Citov | 520 | 38 463 | 212 | 6,6 % | 5,2 |
| Polkovice | 511 | 38 463 | 186 | 5,8 % | 5,2 |
| Jindřichov | 491 | 38 463 | 208 | 6,5 % | 5,2 |
| Křenovice | 458 | 38 463 | 202 | 6,3 % | 5,2 |
| Říkovice | 456 | 38 463 | 212 | 6,6 % | 5,2 |
| Teplice nad Bečvou | 454 | 38 463 | 207 | 6,5 % | 5,2 |
| Horní Újezd | 445 | 38 463 | 193 | 6,0 % | 5,2 |
| Tučín | 435 | 38 463 | 193 | 6,0 % | 5,2 |
| Milenov | 430 | 38 463 | 241 | 7,5 % | 5,2 |
| Rakov | 412 | 38 463 | 202 | 6,3 % | 5,2 |
| Křtomil | 406 | 38 463 | 202 | 6,3 % | 5,2 |
| Paršovice | 389 | 38 463 | 210 | 6,6 % | 5,2 |
| Buk | 385 | 38 463 | 197 | 6,1 % | 5,2 |
| Oplocany | 379 | 38 463 | 184 | 5,7 % | 5,2 |
| Býškovice | 373 | 38 463 | 196 | 6,1 % | 5,2 |
| Malhotice | 358 | 38 463 | 202 | 6,3 % | 5,2 |
| Lhota | 342 | 38 463 | 230 | 7,2 % | 5,2 |
| Hradčany | 339 | 38 463 | 191 | 6,0 % | 5,2 |
| Hrabůvka | 334 | 38 463 | 243 | 7,6 % | 5,2 |
| Čechy | 329 | 38 463 | 194 | 6,1 % | 5,2 |
| Bohuslávky | 323 | 38 463 | 201 | 6,3 % | 5,2 |
| Milotice nad Bečvou | 320 | 38 463 | 210 | 6,6 % | 5,2 |
| Císařov | 319 | 38 463 | 216 | 6,7 % | 5,2 |
| Sušice | 314 | 38 463 | 192 | 6,0 % | 5,2 |
| Polom | 300 | 38 463 | 203 | 6,3 % | 5,2 |
| Výkleky | 289 | 38 463 | 202 | 6,3 % | 5,2 |
| Radvanice | 269 | 38 463 | 199 | 6,2 % | 5,2 |
| Rouské | 266 | 38 463 | 198 | 6,2 % | 5,2 |
| Špičky | 264 | 38 463 | 200 | 6,2 % | 5,2 |
| Líšná | 262 | 38 463 | 202 | 6,3 % | 5,2 |
| Dolní Nětčice | 260 | 38 463 | 191 | 6,0 % | 5,2 |
| Lipová | 259 | 38 463 | 204 | 6,4 % | 5,2 |
| Přestavlky | 254 | 38 463 | 187 | 5,8 % | 5,2 |
| Turovice | 253 | 38 463 | 190 | 5,9 % | 5,2 |
| Klokočí | 252 | 38 463 | 227 | 7,1 % | 5,2 |
| Žákovice | 248 | 38 463 | 193 | 6,0 % | 5,2 |
| Stříbrnice | 234 | 38 463 | 198 | 6,2 % | 5,2 |
| Dobrčice | 233 | 38 463 | 187 | 5,8 % | 5,2 |
| Hlinsko | 231 | 38 463 | 197 | 6,1 % | 5,2 |
| Horní Nětčice | 229 | 38 463 | 199 | 6,2 % | 5,2 |
| Zámrsky | 226 | 38 463 | 204 | 6,4 % | 5,2 |
| Šišma | 210 | 38 463 | 199 | 6,2 % | 5,2 |
| Věžky | 205 | 38 463 | 192 | 6,0 % | 5,2 |
| Radkova Lhota | 199 | 38 463 | 193 | 6,0 % | 5,2 |
| Podolí | 198 | 38 463 | 190 | 5,9 % | 5,2 |
| Nelešovice | 192 | 38 463 | 205 | 6,4 % | 5,2 |
| Bezuchov | 182 | 38 463 | 195 | 6,1 % | 5,2 |
| Lazníčky | 182 | 38 463 | 207 | 6,5 % | 5,2 |
| Radotín | 176 | 38 463 | 207 | 6,5 % | 5,2 |
| Zábeštní Lhota | 175 | 38 463 | 197 | 6,1 % | 5,2 |
| Nahošovice | 167 | 38 463 | 192 | 6,0 % | 5,2 |
| Provodovice | 165 | 38 463 | 192 | 6,0 % | 5,2 |
| Grymov | 164 | 38 463 | 189 | 5,9 % | 5,2 |
| Radíkov | 160 | 38 463 | 237 | 7,4 % | 5,2 |
| Horní Těšice | 159 | 38 463 | 203 | 6,3 % | 5,2 |
| Sobíšky | 155 | 38 463 | 200 | 6,2 % | 5,2 |
| Kladníky | 153 | 38 463 | 194 | 6,1 % | 5,2 |
| Radkovy | 148 | 38 463 | 191 | 6,0 % | 5,2 |
| Čelechovice | 131 | 38 463 | 207 | 6,5 % | 5,2 |
| Luboměř pod Strážnou | 119 | 38 463 | 217 | 6,8 % | 5,2 |
| Oldřichov | 110 | 38 463 | 195 | 6,1 % | 5,2 |
| Oprostovice | 81 | 38 463 | 199 | 6,2 % | 5,2 |
| Dolní Těšice | 66 | 38 463 | 200 | 6,2 % | 5,2 |
| Lhotka | 66 | 38 463 | 207 | 6,5 % | 5,2 |
Stáhnout CSV – tabulka všech obcí okresu (CC BY 4.0, uveďte zdroj cenybydleni.cz).
| Období | Okres Přerov | Olomoucký kraj | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 204 Kč/m² | 208 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 198 Kč/m² | 205 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 201 Kč/m² | 206 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 197 Kč/m² | 201 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 196 Kč/m² | 199 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 196 Kč/m² | 197 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 192 Kč/m² | 193 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 184 Kč/m² | 187 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 180 Kč/m² | 183 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 177 Kč/m² | 180 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 174 Kč/m² | 177 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 171 Kč/m² | 174 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 168 Kč/m² | 171 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 166 Kč/m² | 169 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 166 Kč/m² | 169 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 165 Kč/m² | 168 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 165 Kč/m² | 168 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 164 Kč/m² | 167 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 164 Kč/m² | 167 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 162 Kč/m² | 165 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 160 Kč/m² | 163 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 157 Kč/m² | 162 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 152 Kč/m² | 157 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 151 Kč/m² | 156 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 148 Kč/m² | 153 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 145 Kč/m² | 150 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 141 Kč/m² | 147 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 141 Kč/m² | 148 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 140 Kč/m² | 148 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 138 Kč/m² | 146 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 136 Kč/m² | 144 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz