Nájem v okrese
4.
Okres Prachatice má 4. nejdražší nájem bytu za m² (200 Kč/m²) z 7 okresů v Jihočeském kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiOkres · Jihočeský kraj
65 obcí. Byt v okrese stojí průměrně 39 510 Kč/m² (kraj 45 745, Česko 57 822), nájem 2+kk 200 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem v okrese
4.
Okres Prachatice má 4. nejdražší nájem bytu za m² (200 Kč/m²) z 7 okresů v Jihočeském kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+41,5 %
O tolik se v okrese Prachatice za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
1 006 Kč
O tolik je v okrese Prachatice vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiVýnos z pronájmu
6,1 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází ve Volarech, nejvíc z obcí okresu Prachatice nad 2 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiDostupnost bydlení
5,2 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v okrese Prachatice. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
25 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v okrese Prachatice. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
24 %
Tolik obydlených bytů v okrese Prachatice je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
28,9
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v okrese Prachatice dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiKlikněte na obec pro její stránku. Ceny bytů jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese.
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za okres rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Větší obce bývají dražší; u skupin s málo prodeji je průměr nejistý.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² | Byty Česko |
|---|---|---|---|
| Všechny obce | 40 034 | 45 609 | 65 553 |
| do 1 999 obyvatel | 35 474 | 44 744 | 38 065 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 39 372 | 44 969 | 45 565 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 48 603 | – | 46 067 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. Zpracoval kdezit.cz.
Obce
Ceny obcí jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese, nájmy model MF pro každou obec.
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Prachatice | 11 036 | 48 603 | 208 | 5,1 % | 6,4 |
| Vimperk | 7 270 | 39 372 | 199 | 6,1 % | 5,2 |
| Volary | 3 657 | 39 372 | 200 | 6,1 % | 5,2 |
| Netolice | 2 494 | 39 372 | 194 | 5,9 % | 5,2 |
| Lhenice | 2 161 | 39 372 | 196 | 6,0 % | 5,2 |
| Vlachovo Březí | 1 738 | 35 474 | 198 | 6,7 % | 4,7 |
| Zdíkov | 1 697 | 35 474 | 203 | 6,9 % | 4,7 |
| Čkyně | 1 553 | 35 474 | 194 | 6,6 % | 4,7 |
| Vacov | 1 430 | 35 474 | 200 | 6,8 % | 4,7 |
| Husinec | 1 389 | 35 474 | 200 | 6,8 % | 4,7 |
| Strunkovice nad Blanicí | 1 313 | 35 474 | 206 | 7,0 % | 4,7 |
| Stachy | 1 089 | 35 474 | 204 | 6,9 % | 4,7 |
| Malovice | 709 | 35 474 | 198 | 6,7 % | 4,7 |
| Lenora | 646 | 35 474 | 190 | 6,4 % | 4,7 |
| Nebahovy | 633 | 35 474 | 201 | 6,8 % | 4,7 |
| Svatá Maří | 630 | 35 474 | 191 | 6,5 % | 4,7 |
| Chroboly | 599 | 35 474 | 196 | 6,6 % | 4,7 |
| Vitějovice | 511 | 35 474 | 204 | 6,9 % | 4,7 |
| Hracholusky | 487 | 35 474 | 194 | 6,6 % | 4,7 |
| Ktiš | 477 | 35 474 | 190 | 6,4 % | 4,7 |
| Nová Pec | 432 | 35 474 | 182 | 6,2 % | 4,7 |
| Dub | 425 | 35 474 | 199 | 6,7 % | 4,7 |
| Šumavské Hoštice | 411 | 35 474 | 195 | 6,6 % | 4,7 |
| Strážný | 405 | 35 474 | 190 | 6,4 % | 4,7 |
| Bošice | 381 | 35 474 | 190 | 6,4 % | 4,7 |
| Chlumany | 373 | 35 474 | 205 | 6,9 % | 4,7 |
| Mičovice | 370 | 35 474 | 200 | 6,8 % | 4,7 |
| Zbytiny | 357 | 35 474 | 198 | 6,7 % | 4,7 |
| Horní Vltavice | 350 | 35 474 | 188 | 6,4 % | 4,7 |
| Zálezly | 344 | 35 474 | 190 | 6,4 % | 4,7 |
| Žernovice | 343 | 35 474 | 202 | 6,8 % | 4,7 |
| Těšovice | 336 | 35 474 | 205 | 6,9 % | 4,7 |
| Záblatí | 335 | 35 474 | 203 | 6,9 % | 4,7 |
| Bohumilice | 317 | 35 474 | 195 | 6,6 % | 4,7 |
| Buk | 313 | 35 474 | 192 | 6,5 % | 4,7 |
| Lažiště | 308 | 35 474 | 201 | 6,8 % | 4,7 |
| Borová Lada | 279 | 35 474 | 209 | 7,1 % | 4,7 |
| Bušanovice | 267 | 35 474 | 190 | 6,4 % | 4,7 |
| Lipovice | 222 | 35 474 | 199 | 6,7 % | 4,7 |
| Stožec | 209 | 35 474 | 191 | 6,5 % | 4,7 |
| Pěčnov | 175 | 35 474 | 201 | 6,8 % | 4,7 |
| Chvalovice | 174 | 35 474 | 193 | 6,5 % | 4,7 |
| Němčice | 174 | 35 474 | 197 | 6,7 % | 4,7 |
| Babice | 159 | 35 474 | 192 | 6,5 % | 4,7 |
| Radhostice | 150 | 35 474 | 191 | 6,5 % | 4,7 |
| Mahouš | 147 | 35 474 | 193 | 6,5 % | 4,7 |
| Lčovice | 142 | 35 474 | 186 | 6,3 % | 4,7 |
| Tvrzice | 131 | 35 474 | 188 | 6,4 % | 4,7 |
| Želnava | 128 | 35 474 | 184 | 6,2 % | 4,7 |
| Kvilda | 116 | 35 474 | 202 | 6,8 % | 4,7 |
| Žárovná | 114 | 35 474 | 201 | 6,8 % | 4,7 |
| Budkov | 100 | 35 474 | 201 | 6,8 % | 4,7 |
| Dvory | 99 | 35 474 | 198 | 6,7 % | 4,7 |
| Nové Hutě | 94 | 35 474 | 205 | 6,9 % | 4,7 |
| Kubova Huť | 92 | 35 474 | 187 | 6,3 % | 4,7 |
| Drslavice | 90 | 35 474 | 204 | 6,9 % | 4,7 |
| Křišťanov | 89 | 35 474 | 201 | 6,8 % | 4,7 |
| Nicov | 85 | 35 474 | 189 | 6,4 % | 4,7 |
| Újezdec | 79 | 35 474 | 193 | 6,5 % | 4,7 |
| Zábrdí | 67 | 35 474 | 198 | 6,7 % | 4,7 |
| Vrbice | 61 | 35 474 | 198 | 6,7 % | 4,7 |
| Olšovice | 60 | 35 474 | 193 | 6,5 % | 4,7 |
| Lužice | 45 | 35 474 | 192 | 6,5 % | 4,7 |
| Bohunice | 43 | 35 474 | 181 | 6,1 % | 4,7 |
| Kratušín | 42 | 35 474 | 198 | 6,7 % | 4,7 |
Stáhnout CSV – tabulka všech obcí okresu (CC BY 4.0, uveďte zdroj cenybydleni.cz).
| Období | Okres Prachatice | Jihočeský kraj | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 200 Kč/m² | 204 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 202 Kč/m² | 202 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 204 Kč/m² | 203 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 204 Kč/m² | 200 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 203 Kč/m² | 199 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 203 Kč/m² | 199 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 197 Kč/m² | 196 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 187 Kč/m² | 188 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 182 Kč/m² | 185 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 176 Kč/m² | 181 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 171 Kč/m² | 178 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 167 Kč/m² | 175 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 162 Kč/m² | 172 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 158 Kč/m² | 169 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 156 Kč/m² | 168 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 154 Kč/m² | 167 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 152 Kč/m² | 166 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 150 Kč/m² | 164 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 150 Kč/m² | 164 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 146 Kč/m² | 162 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 141 Kč/m² | 158 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 136 Kč/m² | 154 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 128 Kč/m² | 149 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 126 Kč/m² | 145 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 119 Kč/m² | 142 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 119 Kč/m² | 139 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 117 Kč/m² | 138 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 116 Kč/m² | 138 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 115 Kč/m² | 137 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 116 Kč/m² | 135 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 112 Kč/m² | 132 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz