Nájem v okrese
3.
Okres Rychnov nad Kněžnou má 3. nejdražší nájem bytu za m² (201 Kč/m²) z 5 okresů v Královéhradeckém kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiOkres · Královéhradecký kraj
80 obcí. Byt v okrese stojí průměrně 40 962 Kč/m² (kraj 47 923, Česko 57 822), nájem 2+kk 201 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem v okrese
3.
Okres Rychnov nad Kněžnou má 3. nejdražší nájem bytu za m² (201 Kč/m²) z 5 okresů v Královéhradeckém kraji.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRozdíly v okrese
1,5×
Tolikrát dražší je nájem bytu za m² v Bílém Újezdě (230 Kč/m²) než v Rokytnici v Orlických horách (156 Kč/m²), nejdražší a nejlevnější obci okresu Rychnov nad Kněžnou.
Cenová mapa nájemného MF ČR, obce nad 200 obyvatel, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+19,5 %
O tolik se v okrese Rychnov nad Kněžnou za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
797 Kč
O tolik je v okrese Rychnov nad Kněžnou vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiVýnos z pronájmu
5,7 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází v Dobrušce, nejvíc z obcí okresu Rychnov nad Kněžnou nad 2 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiDostupnost bydlení
5,3 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v okrese Rychnov nad Kněžnou. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
24 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v okrese Rychnov nad Kněžnou. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
14 %
Tolik obydlených bytů v okrese Rychnov nad Kněžnou je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiKlikněte na obec pro její stránku. Ceny bytů jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese.
Zdroj: ČSÚ CEN0402 (průměr skupiny obcí podle velikosti); zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za okres rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Větší obce bývají dražší; u skupin s málo prodeji je průměr nejistý.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² | Byty Česko |
|---|---|---|---|
| Všechny obce | 43 588 | 45 099 | 65 553 |
| do 1 999 obyvatel | 34 228 | 47 435 | 38 065 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 44 842 | 43 706 | 45 565 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 49 045 | 43 923 | 46 067 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. Zpracoval kdezit.cz.
Obce
Ceny obcí jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese, nájmy model MF pro každou obec.
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Rychnov nad Kněžnou | 11 693 | 49 045 | 203 | 5,0 % | 6,4 |
| Dobruška | 6 445 | 44 842 | 213 | 5,7 % | 5,8 |
| Kostelec nad Orlicí | 6 224 | 44 842 | 208 | 5,6 % | 5,8 |
| Týniště nad Orlicí | 6 133 | 44 842 | 206 | 5,5 % | 5,8 |
| Vamberk | 4 580 | 44 842 | 190 | 5,1 % | 5,8 |
| Opočno | 3 118 | 44 842 | 208 | 5,6 % | 5,8 |
| Solnice | 2 515 | 44 842 | 211 | 5,6 % | 5,8 |
| Rokytnice v Orlických horách | 2 113 | 44 842 | 156 | 4,2 % | 5,8 |
| Borohrádek | 2 059 | 44 842 | 196 | 5,2 % | 5,8 |
| České Meziříčí | 2 044 | 44 842 | 210 | 5,6 % | 5,8 |
| Doudleby nad Orlicí | 1 791 | 34 228 | 195 | 6,8 % | 4,5 |
| Kvasiny | 1 724 | 34 228 | 203 | 7,1 % | 4,5 |
| Častolovice | 1 671 | 34 228 | 198 | 6,9 % | 4,5 |
| Javornice | 1 122 | 34 228 | 213 | 7,5 % | 4,5 |
| Skuhrov nad Bělou | 1 113 | 34 228 | 196 | 6,9 % | 4,5 |
| Čermná nad Orlicí | 1 099 | 34 228 | 195 | 6,8 % | 4,5 |
| Albrechtice nad Orlicí | 1 000 | 34 228 | 197 | 6,9 % | 4,5 |
| Potštejn | 971 | 34 228 | 194 | 6,8 % | 4,5 |
| Dobré | 880 | 34 228 | 183 | 6,4 % | 4,5 |
| Slatina nad Zdobnicí | 871 | 34 228 | 174 | 6,1 % | 4,5 |
| Černíkovice | 809 | 34 228 | 221 | 7,7 % | 4,5 |
| Trnov | 779 | 34 228 | 209 | 7,3 % | 4,5 |
| Bílý Újezd | 755 | 34 228 | 230 | 8,1 % | 4,5 |
| Voděrady | 730 | 34 228 | 207 | 7,3 % | 4,5 |
| Liberk | 690 | 34 228 | 186 | 6,5 % | 4,5 |
| Pohoří | 681 | 34 228 | 210 | 7,4 % | 4,5 |
| Bolehošť | 665 | 34 228 | 210 | 7,4 % | 4,5 |
| Záměl | 662 | 34 228 | 194 | 6,8 % | 4,5 |
| Lično | 657 | 34 228 | 202 | 7,1 % | 4,5 |
| Lípa nad Orlicí | 647 | 34 228 | 200 | 7,0 % | 4,5 |
| Lukavice | 640 | 34 228 | 213 | 7,5 % | 4,5 |
| Přepychy | 639 | 34 228 | 211 | 7,4 % | 4,5 |
| Podbřezí | 618 | 34 228 | 221 | 7,7 % | 4,5 |
| Čestice | 581 | 34 228 | 191 | 6,7 % | 4,5 |
| Žďár nad Orlicí | 537 | 34 228 | 200 | 7,0 % | 4,5 |
| Deštné v Orlických horách | 529 | 34 228 | 189 | 6,6 % | 4,5 |
| Ohnišov | 511 | 34 228 | 213 | 7,5 % | 4,5 |
| Olešnice | 486 | 34 228 | 198 | 6,9 % | 4,5 |
| Pěčín | 473 | 34 228 | 169 | 5,9 % | 4,5 |
| Synkov-Slemeno | 459 | 34 228 | 197 | 6,9 % | 4,5 |
| Semechnice | 458 | 34 228 | 215 | 7,5 % | 4,5 |
| Borovnice | 404 | 34 228 | 205 | 7,2 % | 4,5 |
| Hřibiny-Ledská | 404 | 34 228 | 202 | 7,1 % | 4,5 |
| Rybná nad Zdobnicí | 400 | 34 228 | 180 | 6,3 % | 4,5 |
| Bačetín | 391 | 34 228 | 205 | 7,2 % | 4,5 |
| Olešnice v Orlických horách | 389 | 34 228 | 176 | 6,2 % | 4,5 |
| Lhoty u Potštejna | 353 | 34 228 | 193 | 6,8 % | 4,5 |
| Tutleky | 338 | 34 228 | 204 | 7,2 % | 4,5 |
| Rohenice | 333 | 34 228 | 200 | 7,0 % | 4,5 |
| Třebešov | 326 | 34 228 | 202 | 7,1 % | 4,5 |
| Val | 317 | 34 228 | 209 | 7,3 % | 4,5 |
| Osečnice | 295 | 34 228 | 204 | 7,2 % | 4,5 |
| Králova Lhota | 279 | 34 228 | 191 | 6,7 % | 4,5 |
| Lupenice | 279 | 34 228 | 192 | 6,7 % | 4,5 |
| Bystré | 269 | 34 228 | 206 | 7,2 % | 4,5 |
| Zdelov | 269 | 34 228 | 192 | 6,7 % | 4,5 |
| Nová Ves | 243 | 34 228 | 197 | 6,9 % | 4,5 |
| Kounov | 239 | 34 228 | 204 | 7,2 % | 4,5 |
| Bartošovice v Orlických horách | 225 | 34 228 | 157 | 5,5 % | 4,5 |
| Očelice | 225 | 34 228 | 206 | 7,2 % | 4,5 |
| Orlické Záhoří | 213 | 34 228 | 177 | 6,2 % | 4,5 |
| Byzhradec | 207 | 34 228 | 221 | 7,7 % | 4,5 |
| Sedloňov | 207 | 34 228 | 175 | 6,1 % | 4,5 |
| Bohdašín | 203 | 34 228 | 188 | 6,6 % | 4,5 |
| Chleny | 201 | 34 228 | 191 | 6,7 % | 4,5 |
| Libel | 188 | 34 228 | 205 | 7,2 % | 4,5 |
| Zdobnice | 184 | 34 228 | 179 | 6,3 % | 4,5 |
| Kostelecké Horky | 177 | 34 228 | 209 | 7,3 % | 4,5 |
| Polom | 174 | 34 228 | 190 | 6,7 % | 4,5 |
| Mokré | 172 | 34 228 | 207 | 7,3 % | 4,5 |
| Svídnice | 168 | 34 228 | 203 | 7,1 % | 4,5 |
| Vrbice | 158 | 34 228 | 196 | 6,9 % | 4,5 |
| Sněžné | 141 | 34 228 | 188 | 6,6 % | 4,5 |
| Dobřany | 139 | 34 228 | 194 | 6,8 % | 4,5 |
| Říčky v Orlických horách | 123 | 34 228 | 163 | 5,7 % | 4,5 |
| Janov | 117 | 34 228 | 195 | 6,8 % | 4,5 |
| Krchleby | 109 | 34 228 | 205 | 7,2 % | 4,5 |
| Jahodov | 98 | 34 228 | 209 | 7,3 % | 4,5 |
| Chlístov | 78 | 34 228 | 213 | 7,5 % | 4,5 |
| Proruby | 56 | 34 228 | 188 | 6,6 % | 4,5 |
Stáhnout CSV – tabulka všech obcí okresu (CC BY 4.0, uveďte zdroj cenybydleni.cz).
| Období | Okres Rychnov nad Kněžnou | Královéhradecký kraj | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 201 Kč/m² | 212 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 195 Kč/m² | 208 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 194 Kč/m² | 206 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 190 Kč/m² | 204 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 187 Kč/m² | 201 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 186 Kč/m² | 199 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 184 Kč/m² | 198 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 183 Kč/m² | 190 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 181 Kč/m² | 186 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 180 Kč/m² | 183 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 178 Kč/m² | 180 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 177 Kč/m² | 176 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 175 Kč/m² | 173 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 174 Kč/m² | 170 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 174 Kč/m² | 170 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 173 Kč/m² | 169 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 173 Kč/m² | 167 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 172 Kč/m² | 166 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 172 Kč/m² | 166 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 170 Kč/m² | 163 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 168 Kč/m² | 160 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 166 Kč/m² | 156 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 163 Kč/m² | 150 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 161 Kč/m² | 149 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 159 Kč/m² | 146 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 158 Kč/m² | 144 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 156 Kč/m² | 141 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 156 Kč/m² | 141 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 154 Kč/m² | 140 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 152 Kč/m² | 138 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 151 Kč/m² | 135 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz