Srovnání obcí · město v okrese Karviná · obec v okrese Karviná

Český Těšín, nebo Horní Suchá?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Českém Těšíně: metr čtvereční za 32 465 Kč proti 40 136 Kč v Horní Suché, tedy o 19 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 410 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horní Suché: asi 7 610 Kč měsíčně proti 9 640 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,4 roku průměrné hrubé mzdy v Českém Těšíně a 5,4 roku v Horní Suché (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Českém Těšíně: hrubě 6,6 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelČeský TěšínHorní SucháVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 32 465 Kč 40 136 Kč Český Těšín levnější o 19 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,75 mil. Kč 2,17 mil. Kč Český Těšín levnější o 19 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 809 Kč 40 734 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 178 Kč 141 Kč Horní Suchá levnější o 21 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 640 Kč 7 610 Kč Horní Suchá levnější o 21 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 22 % 18 % Horní Suchá nižší o 4,7 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,4 roku 5,4 roku Český Těšín dostupnější o 19 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,6 % 4,2 % Český Těšín vyšší o 2,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 240 Kč 8 977 Kč Český Těšín nižší o 19 %
Počet obyvatel 22 870 4 341 –
Průměrný věk 45,1 roku 43,9 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −7,7 % −4,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 12,9 21,2 Horní Suchá vyšší o 64 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 7,8 % 10,0 % Český Těšín nižší o 2,2 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 4,8 % 0,6 % Horní Suchá nižší o 4,2 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 55 70 Horní Suchá vyšší o 27 %
Dojezd autem mezi obcemi 23 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
50 100 150 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Horní Suchá: 141 Kč/m² Český Těšín: 178 Kč/m²
  • Český Těšín
  • Horní Suchá
Tabulka hodnot
ObdobíČeský TěšínHorní Suchá
6/2026178 Kč/m²141 Kč/m²
3/2026175 Kč/m²138 Kč/m²
12/2025176 Kč/m²140 Kč/m²
9/2025176 Kč/m²136 Kč/m²
6/2025179 Kč/m²135 Kč/m²
3/2025176 Kč/m²128 Kč/m²
12/2024177 Kč/m²130 Kč/m²
9/2024168 Kč/m²126 Kč/m²
6/2024165 Kč/m²124 Kč/m²
3/2024163 Kč/m²121 Kč/m²
12/2023160 Kč/m²119 Kč/m²
9/2023158 Kč/m²117 Kč/m²
6/2023156 Kč/m²112 Kč/m²
3/2023155 Kč/m²108 Kč/m²
12/2022154 Kč/m²106 Kč/m²
9/2022153 Kč/m²105 Kč/m²
6/2022152 Kč/m²105 Kč/m²
3/2022150 Kč/m²104 Kč/m²
12/2021149 Kč/m²104 Kč/m²
9/2021146 Kč/m²102 Kč/m²
6/2021146 Kč/m²102 Kč/m²
3/2021143 Kč/m²100 Kč/m²
12/2020134 Kč/m²96 Kč/m²
9/2020132 Kč/m²91 Kč/m²
6/2020130 Kč/m²90 Kč/m²
3/2020130 Kč/m²89 Kč/m²
12/2019129 Kč/m²89 Kč/m²
9/2019129 Kč/m²92 Kč/m²
6/2019128 Kč/m²99 Kč/m²
3/2019125 Kč/m²101 Kč/m²
12/2018120 Kč/m²93 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
10 000 20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Horní Suchá: 40 136 Kč/m² Český Těšín: 32 465 Kč/m²
  • Český Těšín
  • Horní Suchá
Tabulka hodnot
ObdobíČeský TěšínHorní Suchá
202532 465 Kč/m²40 136 Kč/m²
202429 930 Kč/m²35 579 Kč/m²
202327 051 Kč/m²30 138 Kč/m²
202225 097 Kč/m²29 719 Kč/m²
202120 936 Kč/m²28 049 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz