Srovnání obcí · statutární město v okrese Karviná · obec v okrese Karviná
Havířov, nebo Horní Suchá?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Horní Suché: metr čtvereční za 40 136 Kč proti 44 841 Kč v Havířově, tedy o 10 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 250 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Horní Suché: asi 7 610 Kč měsíčně proti 8 960 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,0 roku průměrné hrubé mzdy v Havířově a 5,4 roku v Horní Suché (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Havířově: hrubě 4,4 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Havířov | Horní Suchá | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 44 841 Kč | 40 136 Kč | Horní Suchá levnější o 10 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,42 mil. Kč | 2,17 mil. Kč | Horní Suchá levnější o 10 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 54 497 Kč | 40 734 Kč | Horní Suchá levnější o 25 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 166 Kč | 141 Kč | Horní Suchá levnější o 15 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 8 960 Kč | 7 610 Kč | Horní Suchá levnější o 15 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 21 % | 18 % | Horní Suchá nižší o 3,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,0 roku | 5,4 roku | Horní Suchá dostupnější o 10 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,4 % | 4,2 % | Havířov vyšší o 0,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 012 Kč | 8 977 Kč | Horní Suchá nižší o 10 % |
| Počet obyvatel | 67 998 | 4 341 | – |
| Průměrný věk | 45,5 roku | 43,9 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −8,2 % | −4,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 13,7 | 21,2 | Horní Suchá vyšší o 55 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 11,6 % | 10,0 % | Horní Suchá nižší o 1,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,8 % | 0,6 % | Horní Suchá nižší o 0,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 2 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 39 | 70 | Horní Suchá vyšší o 79 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 8 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Havířov
- Horní Suchá
Tabulka hodnot
| Období | Havířov | Horní Suchá |
|---|---|---|
| 6/2026 | 166 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 3/2026 | 161 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 12/2025 | 163 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 9/2025 | 160 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 6/2025 | 161 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 3/2025 | 161 Kč/m² | 128 Kč/m² |
| 12/2024 | 157 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 9/2024 | 145 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 6/2024 | 142 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 3/2024 | 138 Kč/m² | 121 Kč/m² |
| 12/2023 | 134 Kč/m² | 119 Kč/m² |
| 9/2023 | 131 Kč/m² | 117 Kč/m² |
| 6/2023 | 130 Kč/m² | 112 Kč/m² |
| 3/2023 | 128 Kč/m² | 108 Kč/m² |
| 12/2022 | 127 Kč/m² | 106 Kč/m² |
| 9/2022 | 127 Kč/m² | 105 Kč/m² |
| 6/2022 | 126 Kč/m² | 105 Kč/m² |
| 3/2022 | 126 Kč/m² | 104 Kč/m² |
| 12/2021 | 127 Kč/m² | 104 Kč/m² |
| 9/2021 | 124 Kč/m² | 102 Kč/m² |
| 6/2021 | 124 Kč/m² | 102 Kč/m² |
| 3/2021 | 121 Kč/m² | 100 Kč/m² |
| 12/2020 | 118 Kč/m² | 96 Kč/m² |
| 9/2020 | 116 Kč/m² | 91 Kč/m² |
| 6/2020 | 117 Kč/m² | 90 Kč/m² |
| 3/2020 | 118 Kč/m² | 89 Kč/m² |
| 12/2019 | 121 Kč/m² | 89 Kč/m² |
| 9/2019 | 124 Kč/m² | 92 Kč/m² |
| 6/2019 | 121 Kč/m² | 99 Kč/m² |
| 3/2019 | 116 Kč/m² | 101 Kč/m² |
| 12/2018 | 106 Kč/m² | 93 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Havířov
- Horní Suchá
Tabulka hodnot
| Období | Havířov | Horní Suchá |
|---|---|---|
| 2025 | 44 841 Kč/m² | 40 136 Kč/m² |
| 2024 | 40 097 Kč/m² | 35 579 Kč/m² |
| 2023 | 37 244 Kč/m² | 30 138 Kč/m² |
| 2022 | 34 877 Kč/m² | 29 719 Kč/m² |
| 2021 | 30 434 Kč/m² | 28 049 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz