Srovnání obcí · obec v okrese Karviná · obec v okrese Karviná

Dětmarovice, nebo Horní Suchá?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 40 136 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Karviná a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horní Suché: asi 7 610 Kč měsíčně proti 8 690 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,4 roku průměrné hrubé mzdy v Dětmarovicích a 5,4 roku v Horní Suché (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Dětmarovicích: hrubě 4,8 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelDětmaroviceHorní SucháVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 136 Kč 40 136 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,17 mil. Kč 2,17 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 734 Kč 40 734 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 161 Kč 141 Kč Horní Suchá levnější o 12 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 8 690 Kč 7 610 Kč Horní Suchá levnější o 12 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 20 % 18 % Horní Suchá nižší o 2,5 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,4 roku 5,4 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,8 % 4,2 % Dětmarovice vyšší o 0,6 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 8 977 Kč 8 977 Kč –
Počet obyvatel 4 512 4 341 –
Průměrný věk 43,6 roku 43,9 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +7,8 % −4,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 46,8 21,2 Dětmarovice vyšší o 121 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,7 % 10,0 % Dětmarovice nižší o 4,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 5,6 % 0,6 % Horní Suchá nižší o 5,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 1 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 83 70 Dětmarovice vyšší o 19 %
Dojezd autem mezi obcemi 21 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
75 100 125 150 175 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Horní Suchá: 141 Kč/m² Dětmarovice: 161 Kč/m²
  • Dětmarovice
  • Horní Suchá
Tabulka hodnot
ObdobíDětmaroviceHorní Suchá
6/2026161 Kč/m²141 Kč/m²
3/2026154 Kč/m²138 Kč/m²
12/2025150 Kč/m²140 Kč/m²
9/2025148 Kč/m²136 Kč/m²
6/2025148 Kč/m²135 Kč/m²
3/2025149 Kč/m²128 Kč/m²
12/2024155 Kč/m²130 Kč/m²
9/2024154 Kč/m²126 Kč/m²
6/2024151 Kč/m²124 Kč/m²
3/2024148 Kč/m²121 Kč/m²
12/2023145 Kč/m²119 Kč/m²
9/2023143 Kč/m²117 Kč/m²
6/2023141 Kč/m²112 Kč/m²
3/2023140 Kč/m²108 Kč/m²
12/2022142 Kč/m²106 Kč/m²
9/2022144 Kč/m²105 Kč/m²
6/2022146 Kč/m²105 Kč/m²
3/2022148 Kč/m²104 Kč/m²
12/2021150 Kč/m²104 Kč/m²
9/2021148 Kč/m²102 Kč/m²
6/2021146 Kč/m²102 Kč/m²
3/2021145 Kč/m²100 Kč/m²
12/2020142 Kč/m²96 Kč/m²
9/2020146 Kč/m²91 Kč/m²
6/2020144 Kč/m²90 Kč/m²
3/2020141 Kč/m²89 Kč/m²
12/2019137 Kč/m²89 Kč/m²
9/2019137 Kč/m²92 Kč/m²
6/2019137 Kč/m²99 Kč/m²
3/2019135 Kč/m²101 Kč/m²
12/2018126 Kč/m²93 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Horní Suchá: 40 136 Kč/m² Dětmarovice: 40 136 Kč/m²
  • Dětmarovice
  • Horní Suchá
Tabulka hodnot
ObdobíDětmaroviceHorní Suchá
202540 136 Kč/m²40 136 Kč/m²
202435 579 Kč/m²35 579 Kč/m²
202330 138 Kč/m²30 138 Kč/m²
202229 719 Kč/m²29 719 Kč/m²
202128 049 Kč/m²28 049 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz