Nájem v kraji
25.
Zlín má 25. nejdražší nájem bytu za m² mezi 291 obcemi ve Zlínském kraji nad 200 obyvatel.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiStatutární město · okres Zlín · 74 917 obyvatel
Kolik stojí pronájem bytu podle velikosti, v novostavbě, jak se nájem vyvíjí a jakou část mzdy spolkne.
Zajímavosti z dat
Nájem v kraji
25.
Zlín má 25. nejdražší nájem bytu za m² mezi 291 obcemi ve Zlínském kraji nad 200 obyvatel.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+15,5 %
O tolik se ve Zlíně za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
Nájem, nebo hypotéka?
1 945 Kč
O tolik je ve Zlíně vlastní byt 2+kk měsíčně dražší než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiProti Praze
1,8×
Tolik bytů 2+kk byste ve Zlíně koupili za cenu jednoho v Praze (3,52 mil. Kč proti 6,39 mil. Kč).
ČSÚ, průměrné kupní ceny bytů za m² (skupina obcí), 2025
PodrobnostiDostupnost bydlení
8,8 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk ve Zlíně. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
29 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk ve Zlíně. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
Nájemní bydlení
19 %
Tolik obydlených bytů ve Zlíně je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
Výstavba
25,1
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel ve Zlíně dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiNájem v novostavbě
+17 %
O tolik se ve Zlíně liší nájem v novostavbě (274 Kč/m²) od průměru obce (235 Kč/m²).
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
Dražby
14
Tolik veřejných dražeb nemovitostí ve Zlíně proběhlo za poslední dva roky nebo se chystá.
Centrální evidence veřejných dražeb (MMR)
PodrobnostiNájem bytu 2+kk ve Zlíně vychází podle cenové mapy Ministerstva financí na 235 Kč/m² měsíčně, tedy asi 12 700 Kč bez energií a služeb.
To je o 6 % více než průměr okresu Zlín.
Nájem spolkne 29 % průměrné hrubé mzdy v kraji.
V novostavbě je nájem vyšší, kolem 274 Kč/m² (o 17 %).
| Kategorie | Byt | Kč/m² | Měsíčně |
|---|---|---|---|
| VK1 | 1+kk, 1+1 | 289 | 9 250 Kč (32 m²) |
| VK2 | 2+kk, 2+1 | 235 | 12 700 Kč (54 m²) |
| VK3 | 3+kk, 3+1 | 216 | 16 170 Kč (75 m²) |
| VK4 | 4 a více pokojů | 207 | 19 630 Kč (95 m²) |
Cenová mapa nájemného MF (2. čtvrtletí 2026), referenční byty velikostních kategorií VK1–VK4; měsíční nájem pro ilustrativní velikost bytu. Zpracoval kdezit.cz.
| Období | Zlín | Okres Zlín | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 235 Kč/m² | 223 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 236 Kč/m² | 219 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 234 Kč/m² | 222 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 233 Kč/m² | 221 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 233 Kč/m² | 220 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 231 Kč/m² | 218 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 231 Kč/m² | 217 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 223 Kč/m² | 208 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 221 Kč/m² | 206 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 218 Kč/m² | 203 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 215 Kč/m² | 200 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 214 Kč/m² | 198 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 211 Kč/m² | 196 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 210 Kč/m² | 194 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 210 Kč/m² | 194 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 209 Kč/m² | 193 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 208 Kč/m² | 192 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 207 Kč/m² | 191 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 208 Kč/m² | 190 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 204 Kč/m² | 188 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 204 Kč/m² | 188 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 201 Kč/m² | 185 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 197 Kč/m² | 181 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 193 Kč/m² | 178 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 189 Kč/m² | 176 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 187 Kč/m² | 176 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 184 Kč/m² | 174 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 186 Kč/m² | 176 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 184 Kč/m² | 175 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 180 Kč/m² | 172 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 176 Kč/m² | 168 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
| Území | 2+kk Kč/m² | Novostavba | 2+kk měsíčně | % mzdy |
|---|---|---|---|---|
| Zlín | 235 | 274 | 12 697 | 29 |
| Okres Zlín | 223 | 259 | 12 021 | 28 |
| Zlínský kraj | 218 | 254 | 11 747 | 27 |
| Česko | 241 | 286 | 12 988 | 27 |
Zlín má 15 katastrálních území, pro která MF počítá nájemné zvlášť. Kč/m² měsíčně podle velikosti bytu.
| Katastrální území | VK1 | VK2 | VK3 | VK4 | Novostavba | Pokrytí |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Jaroslavice u Zlína | 279 | 238 | 221 | 205 | 275 | 1/5 |
| Klečůvka | 273 | 229 | 221 | 209 | 266 | 1/5 |
| Kostelec u Zlína | 308 | 206 | 186 | 207 | 239 | 1/5 |
| Kudlov | 292 | 232 | 225 | 202 | 265 | 1/5 |
| Lhotka u Zlína | 270 | 249 | 193 | 218 | 289 | 1/5 |
| Louky nad Dřevnicí | 271 | 250 | 210 | 240 | 293 | 1/5 |
| Lužkovice | 294 | 242 | 226 | 211 | 282 | 1/5 |
| Malenovice u Zlína | 284 | 235 | 232 | 225 | 272 | 5/5 |
| Mladcová | 312 | 235 | 225 | 225 | 273 | 2/5 |
| Prštné | 265 | 222 | 195 | 203 | 257 | 4/5 |
| Příluky u Zlína | 283 | 245 | 221 | 204 | 284 | 2/5 |
| Salaš u Zlína | 272 | 250 | 213 | 194 | 290 | 1/5 |
| Štípa | 293 | 228 | 200 | 202 | 265 | 1/5 |
| Velíková | 265 | 213 | 200 | 190 | 247 | 1/5 |
| Zlín | 309 | 242 | 216 | 201 | 287 | 5/5 |
Cenová mapa nájemného MF (6/2026): VK1 = 1+kk a 1+1, VK2 = 2+kk a 2+1, VK3 = 3+kk a 3+1, VK4 = 4 a více pokojů; novostavba = byt 2+kk do 5 let stáří. Pokrytí 1–5 udává počet inzerátů, ze kterých model vychází.
Nájem, nebo vlastní?
Byt 2+kk ve Zlíně stojí asi 3,52 mil. Kč. Nájem by za rok vynesl hrubě 4,3 % z ceny.
Porovnat nájem a hypotéku