Srovnání obcí · město v okrese Kolín · město v okrese Mělník
Kolín, nebo Mělník?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Kolíně: metr čtvereční za 62 769 Kč proti 63 843 Kč v Mělníce, tedy o 2 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 60 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Kolíně: asi 13 990 Kč měsíčně proti 14 340 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,4 roku průměrné hrubé mzdy v Kolíně a 7,6 roku v Mělníce (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Kolín | Mělník | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 62 769 Kč | 63 843 Kč | Kolín levnější o 2 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,39 mil. Kč | 3,45 mil. Kč | Kolín levnější o 2 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 51 276 Kč | 57 799 Kč | Kolín levnější o 11 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 259 Kč | 265 Kč | Kolín levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 990 Kč | 14 340 Kč | Kolín levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 29 % | Kolín nižší o 0,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,4 roku | 7,6 roku | Kolín dostupnější o 2 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,0 % | 5,0 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 025 Kč | 14 273 Kč | Kolín nižší o 2 % |
| Počet obyvatel | 33 392 | 20 301 | – |
| Průměrný věk | 42,9 roku | 43,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,7 % | +5,6 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 30,5 | 29,0 | Kolín vyšší o 5 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,6 % | 4,2 % | Mělník nižší o 1,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 14,5 % | 8,4 % | Mělník nižší o 6,1 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 13 | 7 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 52 | 53 | Mělník vyšší o 2 % |
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Kolín
- Mělník
Tabulka hodnot
| Období | Kolín | Mělník |
|---|---|---|
| 6/2026 | 259 Kč/m² | 265 Kč/m² |
| 3/2026 | 252 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 12/2025 | 255 Kč/m² | 267 Kč/m² |
| 9/2025 | 249 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 6/2025 | 246 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 3/2025 | 243 Kč/m² | 250 Kč/m² |
| 12/2024 | 237 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 9/2024 | 229 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 6/2024 | 224 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 3/2024 | 219 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 12/2023 | 215 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 9/2023 | 212 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 6/2023 | 209 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 3/2023 | 205 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 12/2022 | 203 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 9/2022 | 202 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 6/2022 | 201 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 3/2022 | 198 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 12/2021 | 199 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 9/2021 | 194 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 6/2021 | 191 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2021 | 185 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 12/2020 | 179 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 9/2020 | 174 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 6/2020 | 170 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2020 | 168 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2019 | 165 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2019 | 168 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2019 | 167 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2019 | 165 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 12/2018 | 159 Kč/m² | 185 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Kolín
- Mělník
Tabulka hodnot
| Období | Kolín | Mělník |
|---|---|---|
| 2025 | 62 769 Kč/m² | 63 843 Kč/m² |
| 2024 | 58 466 Kč/m² | 60 195 Kč/m² |
| 2023 | 54 573 Kč/m² | 55 193 Kč/m² |
| 2022 | 48 740 Kč/m² | 49 595 Kč/m² |
| 2021 | 39 350 Kč/m² | 40 055 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz