Srovnání obcí · statutární město v okrese Ústí nad Labem · statutární město v okrese Zlín
Ústí nad Labem, nebo Zlín?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Ústí nad Labem: metr čtvereční za 45 256 Kč proti 65 154 Kč ve Zlíně, tedy o 31 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 1,07 mil. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Ústí nad Labem: asi 10 270 Kč měsíčně proti 12 700 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,9 roku průměrné hrubé mzdy v Ústí nad Labem a 8,8 roku ve Zlíně (mzdy za Ústecký kraj a Zlínský kraj).
Pronájem bytu vynáší víc v Ústí nad Labem: hrubě 5,0 % ročně z kupní ceny proti 4,3 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Ústí nad Labem | Zlín | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 256 Kč | 65 154 Kč | Ústí nad Labem levnější o 31 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,44 mil. Kč | 3,52 mil. Kč | Ústí nad Labem levnější o 31 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 65 075 Kč | 66 926 Kč | Ústí nad Labem levnější o 3 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 190 Kč | 235 Kč | Ústí nad Labem levnější o 19 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 270 Kč | 12 700 Kč | Ústí nad Labem levnější o 19 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 29 % | Ústí nad Labem nižší o 6,6 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,9 roku | 8,8 roku | Ústí nad Labem dostupnější o 33 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,0 % | 4,3 % | Ústí nad Labem vyšší o 0,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 094 Kč | 14 563 Kč | Ústí nad Labem nižší o 31 % |
| Počet obyvatel | 90 035 | 74 917 | – |
| Průměrný věk | 43,5 roku | 45,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −3,4 % | −0,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 8,3 | 25,1 | Zlín vyšší o 202 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 8,0 % | 3,9 % | Zlín nižší o 4,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 5,1 % | 4,4 % | Zlín nižší o 0,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,5 % | 0,0 % | Zlín nižší o 0,5 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 23 | 14 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 41 | 85 | Zlín vyšší o 107 % |
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Ústí nad Labem
- Zlín
Tabulka hodnot
| Období | Ústí nad Labem | Zlín |
|---|---|---|
| 6/2026 | 190 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 3/2026 | 187 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 12/2025 | 184 Kč/m² | 234 Kč/m² |
| 9/2025 | 183 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 6/2025 | 181 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 178 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 178 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 9/2024 | 169 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 6/2024 | 166 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 3/2024 | 163 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 12/2023 | 161 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 9/2023 | 158 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2023 | 156 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 3/2023 | 155 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 12/2022 | 154 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 9/2022 | 154 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 6/2022 | 153 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2022 | 152 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2021 | 153 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 9/2021 | 150 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 6/2021 | 146 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2021 | 144 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2020 | 139 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2020 | 138 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2020 | 136 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2020 | 133 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2019 | 131 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2019 | 132 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 6/2019 | 131 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2019 | 129 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2018 | 126 Kč/m² | 176 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Ústí nad Labem
- Zlín
Tabulka hodnot
| Období | Ústí nad Labem | Zlín |
|---|---|---|
| 2025 | 45 256 Kč/m² | 65 154 Kč/m² |
| 2024 | 42 602 Kč/m² | 58 122 Kč/m² |
| 2023 | 39 965 Kč/m² | 53 855 Kč/m² |
| 2022 | 36 365 Kč/m² | 50 014 Kč/m² |
| 2021 | 31 123 Kč/m² | 43 681 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz