Srovnání obcí · obec v okrese Kladno · město v okrese Kladno

Hřebeč, nebo Velvary?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 57 841 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Kladno a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Velvarech: asi 13 880 Kč měsíčně proti 15 170 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,9 roku průměrné hrubé mzdy v Hřebči a 6,9 roku ve Velvarech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Hřebči: hrubě 5,8 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHřebečVelvaryVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 57 841 Kč 57 841 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,12 mil. Kč 3,12 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 56 983 Kč 56 983 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 281 Kč 257 Kč Velvary levnější o 9 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 15 170 Kč 13 880 Kč Velvary levnější o 9 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 28 % Velvary nižší o 2,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,9 roku 6,9 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,8 % 5,3 % Hřebeč vyšší o 0,5 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 12 908 Kč 12 908 Kč –
Počet obyvatel 2 156 3 147 –
Průměrný věk 41,3 roku 44,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +4,5 % +2,0 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 45,5 34,0 Hřebeč vyšší o 34 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,3 % 5,0 % Hřebeč nižší o 1,7 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,5 % 3,2 % Hřebeč nižší o 2,7 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 80 57 Hřebeč vyšší o 40 %
Dojezd autem mezi obcemi 29 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Velvary: 257 Kč/m² Hřebeč: 281 Kč/m²
  • Hřebeč
  • Velvary
Tabulka hodnot
ObdobíHřebečVelvary
6/2026281 Kč/m²257 Kč/m²
3/2026287 Kč/m²252 Kč/m²
12/2025283 Kč/m²263 Kč/m²
9/2025279 Kč/m²265 Kč/m²
6/2025276 Kč/m²263 Kč/m²
3/2025266 Kč/m²256 Kč/m²
12/2024258 Kč/m²249 Kč/m²
9/2024244 Kč/m²230 Kč/m²
6/2024239 Kč/m²223 Kč/m²
3/2024233 Kč/m²217 Kč/m²
12/2023229 Kč/m²211 Kč/m²
9/2023226 Kč/m²207 Kč/m²
6/2023229 Kč/m²207 Kč/m²
3/2023226 Kč/m²204 Kč/m²
12/2022227 Kč/m²204 Kč/m²
9/2022225 Kč/m²203 Kč/m²
6/2022223 Kč/m²201 Kč/m²
3/2022221 Kč/m²199 Kč/m²
12/2021223 Kč/m²198 Kč/m²
9/2021220 Kč/m²195 Kč/m²
6/2021216 Kč/m²189 Kč/m²
3/2021213 Kč/m²187 Kč/m²
12/2020216 Kč/m²186 Kč/m²
9/2020218 Kč/m²185 Kč/m²
6/2020213 Kč/m²186 Kč/m²
3/2020207 Kč/m²179 Kč/m²
12/2019202 Kč/m²177 Kč/m²
9/2019220 Kč/m²181 Kč/m²
6/2019222 Kč/m²178 Kč/m²
3/2019208 Kč/m²171 Kč/m²
12/2018195 Kč/m²168 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Velvary: 57 841 Kč/m² Hřebeč: 57 841 Kč/m²
  • Hřebeč
  • Velvary
Tabulka hodnot
ObdobíHřebečVelvary
202557 841 Kč/m²57 841 Kč/m²
202456 081 Kč/m²56 081 Kč/m²
202349 266 Kč/m²49 266 Kč/m²
202241 343 Kč/m²41 343 Kč/m²
202134 506 Kč/m²34 506 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz