Srovnání obcí · město v okrese Kladno · město v okrese Kladno
Libušín, nebo Velvary?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 57 841 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Kladno a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 13 770 Kč a 13 880 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,9 roku průměrné hrubé mzdy v Libušíně a 6,9 roku ve Velvarech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Libušín | Velvary | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 57 841 Kč | 57 841 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,12 mil. Kč | 3,12 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 56 983 Kč | 56 983 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 255 Kč | 257 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 770 Kč | 13 880 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 28 % | Libušín nižší o 0,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,9 roku | 6,9 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,3 % | 5,3 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 908 Kč | 12 908 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 534 | 3 147 | – |
| Průměrný věk | 41,3 roku | 44,3 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +14,1 % | +2,0 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 44,4 | 34,0 | Libušín vyšší o 31 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 8,2 % | 5,0 % | Velvary nižší o 3,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,7 % | 3,2 % | Libušín nižší o 1,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 59 | 57 | Libušín vyšší o 4 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 25 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Libušín
- Velvary
Tabulka hodnot
| Období | Libušín | Velvary |
|---|---|---|
| 6/2026 | 255 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 3/2026 | 257 Kč/m² | 252 Kč/m² |
| 12/2025 | 264 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 9/2025 | 260 Kč/m² | 265 Kč/m² |
| 6/2025 | 261 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 3/2025 | 259 Kč/m² | 256 Kč/m² |
| 12/2024 | 244 Kč/m² | 249 Kč/m² |
| 9/2024 | 232 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 6/2024 | 227 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 3/2024 | 222 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 12/2023 | 217 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 9/2023 | 213 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 6/2023 | 215 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 3/2023 | 211 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 12/2022 | 211 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2022 | 210 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 6/2022 | 209 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 3/2022 | 207 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 12/2021 | 208 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2021 | 204 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2021 | 199 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2021 | 192 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2020 | 195 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 9/2020 | 194 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 6/2020 | 191 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 3/2020 | 182 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 12/2019 | 181 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2019 | 181 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 6/2019 | 180 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2019 | 177 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 12/2018 | 176 Kč/m² | 168 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Libušín
- Velvary
Tabulka hodnot
| Období | Libušín | Velvary |
|---|---|---|
| 2025 | 57 841 Kč/m² | 57 841 Kč/m² |
| 2024 | 56 081 Kč/m² | 56 081 Kč/m² |
| 2023 | 49 266 Kč/m² | 49 266 Kč/m² |
| 2022 | 41 343 Kč/m² | 41 343 Kč/m² |
| 2021 | 34 506 Kč/m² | 34 506 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz