Srovnání obcí · obec v okrese Kladno · město v okrese Kladno
Hřebeč, nebo Libušín?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 57 841 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Kladno a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Libušíně: asi 13 770 Kč měsíčně proti 15 170 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,9 roku průměrné hrubé mzdy v Hřebči a 6,9 roku v Libušíně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Hřebči: hrubě 5,8 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Hřebeč | Libušín | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 57 841 Kč | 57 841 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,12 mil. Kč | 3,12 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 56 983 Kč | 56 983 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 281 Kč | 255 Kč | Libušín levnější o 9 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 15 170 Kč | 13 770 Kč | Libušín levnější o 9 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 31 % | 28 % | Libušín nižší o 2,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,9 roku | 6,9 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,8 % | 5,3 % | Hřebeč vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 908 Kč | 12 908 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 156 | 3 534 | – |
| Průměrný věk | 41,3 roku | 41,3 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +4,5 % | +14,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 45,5 | 44,4 | Hřebeč vyšší o 2 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,3 % | 8,2 % | Hřebeč nižší o 4,9 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,5 % | 1,7 % | Hřebeč nižší o 1,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 80 | 59 | Hřebeč vyšší o 36 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 17 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Hřebeč
- Libušín
Tabulka hodnot
| Období | Hřebeč | Libušín |
|---|---|---|
| 6/2026 | 281 Kč/m² | 255 Kč/m² |
| 3/2026 | 287 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 12/2025 | 283 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 9/2025 | 279 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 6/2025 | 276 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 3/2025 | 266 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 12/2024 | 258 Kč/m² | 244 Kč/m² |
| 9/2024 | 244 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 6/2024 | 239 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 3/2024 | 233 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 12/2023 | 229 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 9/2023 | 226 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 6/2023 | 229 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 3/2023 | 226 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 12/2022 | 227 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 9/2022 | 225 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 6/2022 | 223 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2022 | 221 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2021 | 223 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 9/2021 | 220 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 6/2021 | 216 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 3/2021 | 213 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2020 | 216 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2020 | 218 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2020 | 213 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 3/2020 | 207 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 12/2019 | 202 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 9/2019 | 220 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 6/2019 | 222 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2019 | 208 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 12/2018 | 195 Kč/m² | 176 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Hřebeč
- Libušín
Tabulka hodnot
| Období | Hřebeč | Libušín |
|---|---|---|
| 2025 | 57 841 Kč/m² | 57 841 Kč/m² |
| 2024 | 56 081 Kč/m² | 56 081 Kč/m² |
| 2023 | 49 266 Kč/m² | 49 266 Kč/m² |
| 2022 | 41 343 Kč/m² | 41 343 Kč/m² |
| 2021 | 34 506 Kč/m² | 34 506 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz