Srovnání obcí · obec v okrese Karviná · město v okrese Karviná

Horní Suchá, nebo Orlová?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Orlové: metr čtvereční za 32 465 Kč proti 40 136 Kč v Horní Suché, tedy o 19 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 410 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horní Suché: asi 7 610 Kč měsíčně proti 8 750 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,4 roku průměrné hrubé mzdy v Horní Suché a 4,4 roku v Orlové (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Orlové: hrubě 6,0 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHorní SucháOrlováVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 136 Kč 32 465 Kč Orlová levnější o 19 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,17 mil. Kč 1,75 mil. Kč Orlová levnější o 19 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 734 Kč 40 809 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 141 Kč 162 Kč Horní Suchá levnější o 13 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 7 610 Kč 8 750 Kč Horní Suchá levnější o 13 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 18 % 20 % Horní Suchá nižší o 2,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,4 roku 4,4 roku Orlová dostupnější o 19 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,2 % 6,0 % Orlová vyšší o 1,8 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 8 977 Kč 7 240 Kč Orlová nižší o 19 %
Počet obyvatel 4 341 27 383 –
Průměrný věk 43,9 roku 44,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −4,3 % −7,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 21,2 14,1 Horní Suchá vyšší o 50 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 10,0 % 12,5 % Horní Suchá nižší o 2,5 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,6 % 0,5 % –
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 70 39 Horní Suchá vyšší o 79 %
Dojezd autem mezi obcemi 15 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
75 100 125 150 175 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Orlová: 162 Kč/m² Horní Suchá: 141 Kč/m²
  • Horní Suchá
  • Orlová
Tabulka hodnot
ObdobíHorní SucháOrlová
6/2026141 Kč/m²162 Kč/m²
3/2026138 Kč/m²166 Kč/m²
12/2025140 Kč/m²167 Kč/m²
9/2025136 Kč/m²168 Kč/m²
6/2025135 Kč/m²162 Kč/m²
3/2025128 Kč/m²161 Kč/m²
12/2024130 Kč/m²157 Kč/m²
9/2024126 Kč/m²151 Kč/m²
6/2024124 Kč/m²149 Kč/m²
3/2024121 Kč/m²151 Kč/m²
12/2023119 Kč/m²149 Kč/m²
9/2023117 Kč/m²147 Kč/m²
6/2023112 Kč/m²145 Kč/m²
3/2023108 Kč/m²144 Kč/m²
12/2022106 Kč/m²140 Kč/m²
9/2022105 Kč/m²142 Kč/m²
6/2022105 Kč/m²145 Kč/m²
3/2022104 Kč/m²146 Kč/m²
12/2021104 Kč/m²145 Kč/m²
9/2021102 Kč/m²145 Kč/m²
6/2021102 Kč/m²143 Kč/m²
3/2021100 Kč/m²141 Kč/m²
12/202096 Kč/m²139 Kč/m²
9/202091 Kč/m²138 Kč/m²
6/202090 Kč/m²136 Kč/m²
3/202089 Kč/m²131 Kč/m²
12/201989 Kč/m²126 Kč/m²
9/201992 Kč/m²127 Kč/m²
6/201999 Kč/m²126 Kč/m²
3/2019101 Kč/m²119 Kč/m²
12/201893 Kč/m²116 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
10 000 20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Orlová: 32 465 Kč/m² Horní Suchá: 40 136 Kč/m²
  • Horní Suchá
  • Orlová
Tabulka hodnot
ObdobíHorní SucháOrlová
202540 136 Kč/m²32 465 Kč/m²
202435 579 Kč/m²29 930 Kč/m²
202330 138 Kč/m²27 051 Kč/m²
202229 719 Kč/m²25 097 Kč/m²
202128 049 Kč/m²20 936 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz