Srovnání obcí · město v okrese Karviná · město v okrese Karviná

Český Těšín, nebo Orlová?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 32 465 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Karviná a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Orlové: asi 8 750 Kč měsíčně proti 9 640 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,4 roku průměrné hrubé mzdy v Českém Těšíně a 4,4 roku v Orlové (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Českém Těšíně: hrubě 6,6 % ročně z kupní ceny proti 6,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelČeský TěšínOrlováVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 32 465 Kč 32 465 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,75 mil. Kč 1,75 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 809 Kč 40 809 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 178 Kč 162 Kč Orlová levnější o 9 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 640 Kč 8 750 Kč Orlová levnější o 9 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 22 % 20 % Orlová nižší o 2,0 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,4 roku 4,4 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,6 % 6,0 % Český Těšín vyšší o 0,6 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 240 Kč 7 240 Kč –
Počet obyvatel 22 870 27 383 –
Průměrný věk 45,1 roku 44,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −7,7 % −7,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 12,9 14,1 Orlová vyšší o 9 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 7,8 % 12,5 % Český Těšín nižší o 4,7 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 4,8 % 0,5 % Orlová nižší o 4,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 55 39 Český Těšín vyšší o 41 %
Dojezd autem mezi obcemi 33 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 120 140 160 180 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Orlová: 162 Kč/m² Český Těšín: 178 Kč/m²
  • Český Těšín
  • Orlová
Tabulka hodnot
ObdobíČeský TěšínOrlová
6/2026178 Kč/m²162 Kč/m²
3/2026175 Kč/m²166 Kč/m²
12/2025176 Kč/m²167 Kč/m²
9/2025176 Kč/m²168 Kč/m²
6/2025179 Kč/m²162 Kč/m²
3/2025176 Kč/m²161 Kč/m²
12/2024177 Kč/m²157 Kč/m²
9/2024168 Kč/m²151 Kč/m²
6/2024165 Kč/m²149 Kč/m²
3/2024163 Kč/m²151 Kč/m²
12/2023160 Kč/m²149 Kč/m²
9/2023158 Kč/m²147 Kč/m²
6/2023156 Kč/m²145 Kč/m²
3/2023155 Kč/m²144 Kč/m²
12/2022154 Kč/m²140 Kč/m²
9/2022153 Kč/m²142 Kč/m²
6/2022152 Kč/m²145 Kč/m²
3/2022150 Kč/m²146 Kč/m²
12/2021149 Kč/m²145 Kč/m²
9/2021146 Kč/m²145 Kč/m²
6/2021146 Kč/m²143 Kč/m²
3/2021143 Kč/m²141 Kč/m²
12/2020134 Kč/m²139 Kč/m²
9/2020132 Kč/m²138 Kč/m²
6/2020130 Kč/m²136 Kč/m²
3/2020130 Kč/m²131 Kč/m²
12/2019129 Kč/m²126 Kč/m²
9/2019129 Kč/m²127 Kč/m²
6/2019128 Kč/m²126 Kč/m²
3/2019125 Kč/m²119 Kč/m²
12/2018120 Kč/m²116 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 25 000 30 000 35 000 2021 2022 2023 2024 2025 Orlová: 32 465 Kč/m² Český Těšín: 32 465 Kč/m²
  • Český Těšín
  • Orlová
Tabulka hodnot
ObdobíČeský TěšínOrlová
202532 465 Kč/m²32 465 Kč/m²
202429 930 Kč/m²29 930 Kč/m²
202327 051 Kč/m²27 051 Kč/m²
202225 097 Kč/m²25 097 Kč/m²
202120 936 Kč/m²20 936 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Orlová s…