Nájem v okrese
2.
Okres Bruntál má 2. nejlevnější nájem bytu za m² (166 Kč/m²) ze všech 77 okresů Česka.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiOkres · Moravskoslezský kraj
67 obcí. Byt v okrese stojí průměrně 31 494 Kč/m² (kraj 43 401, Česko 57 822), nájem 2+kk 166 Kč/m².
Zajímavosti z dat
Nájem v okrese
2.
Okres Bruntál má 2. nejlevnější nájem bytu za m² (166 Kč/m²) ze všech 77 okresů Česka.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRozdíly v okrese
1,3×
Tolikrát dražší je nájem bytu za m² v Bruntále (183 Kč/m²) než v Dvorcích (142 Kč/m²), nejdražší a nejlevnější obci okresu Bruntál.
Cenová mapa nájemného MF ČR, obce nad 200 obyvatel, 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiRůst nájmů za 5 let
+19,7 %
O tolik se v okrese Bruntál za pět let změnil nájem bytu za m². Česko jako celek: +28,8 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR, 20 čtvrtletí do 2. čtvrtletí 2026
PodrobnostiNájem, nebo hypotéka?
687 Kč
O tolik je v okrese Bruntál vlastní byt 2+kk měsíčně levnější než nájem stejného bytu (dnešní sazba, bez růstu cen).
Výpočet cenybydleni.cz z dat ČSÚ, MF ČR a ČNB; orientační, ne finanční rada
PodrobnostiVýnos z pronájmu
6,8 %
Takový hrubý roční výnos z pronájmu bytu vychází v Rýmařově, nejvíc z obcí okresu Bruntál nad 2 000 obyvatel.
Nájem MF × 12 / kupní cena ČSÚ (skupina obcí); před náklady a daněmi
PodrobnostiDostupnost bydlení
4,2 roku
Tolik ročních průměrných hrubých mezd stojí byt 2+kk v okrese Bruntál. V Česku je to 6,9 roku.
ČSÚ, ceny bytů a průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájem a mzda
21 %
Tolik z průměrné hrubé mzdy v kraji spolkne nájem bytu 2+kk v okrese Bruntál. V Česku je to 27 %.
Cenová mapa nájemného MF ČR; ČSÚ, průměrná mzda v kraji
PodrobnostiNájemní bydlení
28 %
Tolik obydlených bytů v okrese Bruntál je nájemních (sčítání 2021). V Česku je to 22 %.
ČSÚ, Sčítání lidu, domů a bytů 2021
PodrobnostiVýstavba
17,9
Tolik nových bytů na 1 000 obyvatel v okrese Bruntál dokončili za posledních 10 let. V Česku je to 30,8.
ČSÚ, dokončené byty a počet obyvatel
PodrobnostiDražby v okrese
61 %
Tolik ze znaleckého posudku činí medián dosažené ceny u nemovitostí vydražených v okrese Bruntál za poslední dva roky.
Centrální evidence veřejných dražeb (MMR), 12 vydražených nemovitostí
PodrobnostiKlikněte na obec pro její stránku. Ceny bytů jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese.
Zdroj: ČSÚ CEN0402 (průměr skupiny obcí podle velikosti); zpracoval kdezit.cz. Hranice ČÚZK (RÚIAN).
ČSÚ zveřejňuje kupní ceny bytů a rodinných domů za okres rozdělené podle velikosti obce, ne za jednotlivé obce. Větší obce bývají dražší; u skupin s málo prodeji je průměr nejistý.
| Velikost obce | Byty Kč/m² | Domy Kč/m² | Byty Česko |
|---|---|---|---|
| Všechny obce | 32 633 | 35 678 | 65 553 |
| do 1 999 obyvatel | 29 912 | 35 452 | 38 065 |
| 2 000–9 999 obyvatel | 29 382 | 32 381 | 45 565 |
| 10 000–49 999 obyvatel | 33 935 | 38 893 | 46 067 |
ČSÚ CEN0402 z dat ČÚZK, průměry let 2023–2025. Zpracoval kdezit.cz.
Obce
Ceny obcí jsou průměry ČSÚ za velikostní skupinu obcí v okrese, nájmy model MF pro každou obec.
| Obec | Obyvatel | Byt Kč/m² | Nájem Kč/m² | Výnos | Mezd na byt |
|---|---|---|---|---|---|
| Krnov | 22 303 | 33 935 | 171 | 6,1 % | 4,6 |
| Bruntál | 14 791 | 33 935 | 183 | 6,5 % | 4,6 |
| Rýmařov | 7 670 | 29 382 | 167 | 6,8 % | 3,9 |
| Vrbno pod Pradědem | 4 627 | 29 382 | 157 | 6,4 % | 3,9 |
| Město Albrechtice | 3 338 | 29 382 | 152 | 6,2 % | 3,9 |
| Břidličná | 2 843 | 29 382 | 161 | 6,6 % | 3,9 |
| Horní Benešov | 2 214 | 29 382 | 160 | 6,5 % | 3,9 |
| Brantice | 1 401 | 29 912 | 169 | 6,8 % | 4,0 |
| Světlá Hora | 1 337 | 29 912 | 158 | 6,3 % | 4,0 |
| Dvorce | 1 212 | 29 912 | 142 | 5,7 % | 4,0 |
| Zátor | 1 141 | 29 912 | 168 | 6,7 % | 4,0 |
| Jindřichov | 1 126 | 29 912 | 145 | 5,8 % | 4,0 |
| Lichnov | 1 017 | 29 912 | 170 | 6,8 % | 4,0 |
| Osoblaha | 1 016 | 29 912 | 150 | 6,0 % | 4,0 |
| Úvalno | 975 | 29 912 | 170 | 6,8 % | 4,0 |
| Karlovice | 963 | 29 912 | 146 | 5,9 % | 4,0 |
| Staré Město | 913 | 29 912 | 180 | 7,2 % | 4,0 |
| Třemešná | 870 | 29 912 | 152 | 6,1 % | 4,0 |
| Horní Město | 825 | 29 912 | 155 | 6,2 % | 4,0 |
| Holčovice | 723 | 29 912 | 146 | 5,9 % | 4,0 |
| Hošťálkovy | 633 | 29 912 | 154 | 6,2 % | 4,0 |
| Malá Morávka | 616 | 29 912 | 163 | 6,5 % | 4,0 |
| Moravskoslezský Kočov | 601 | 29 912 | 163 | 6,5 % | 4,0 |
| Ryžoviště | 584 | 29 912 | 158 | 6,3 % | 4,0 |
| Široká Niva | 544 | 29 912 | 153 | 6,1 % | 4,0 |
| Svobodné Heřmanice | 543 | 29 912 | 159 | 6,4 % | 4,0 |
| Razová | 509 | 29 912 | 170 | 6,8 % | 4,0 |
| Slezské Rudoltice | 504 | 29 912 | 153 | 6,1 % | 4,0 |
| Václavov u Bruntálu | 474 | 29 912 | 159 | 6,4 % | 4,0 |
| Liptaň | 465 | 29 912 | 153 | 6,1 % | 4,0 |
| Lomnice | 459 | 29 912 | 156 | 6,3 % | 4,0 |
| Stará Ves | 448 | 29 912 | 162 | 6,5 % | 4,0 |
| Oborná | 446 | 29 912 | 173 | 6,9 % | 4,0 |
| Leskovec nad Moravicí | 438 | 29 912 | 162 | 6,5 % | 4,0 |
| Milotice nad Opavou | 427 | 29 912 | 175 | 7,0 % | 4,0 |
| Dětřichov nad Bystřicí | 404 | 29 912 | 148 | 5,9 % | 4,0 |
| Bohušov | 376 | 29 912 | 147 | 5,9 % | 4,0 |
| Dolní Moravice | 369 | 29 912 | 164 | 6,6 % | 4,0 |
| Mezina | 366 | 29 912 | 176 | 7,1 % | 4,0 |
| Rudná pod Pradědem | 358 | 29 912 | 155 | 6,2 % | 4,0 |
| Andělská Hora | 355 | 29 912 | 156 | 6,3 % | 4,0 |
| Jiříkov | 352 | 29 912 | 157 | 6,3 % | 4,0 |
| Krasov | 351 | 29 912 | 150 | 6,0 % | 4,0 |
| Čaková | 348 | 29 912 | 165 | 6,6 % | 4,0 |
| Horní Životice | 337 | 29 912 | 149 | 6,0 % | 4,0 |
| Velká Štáhle | 330 | 29 912 | 161 | 6,5 % | 4,0 |
| Heřmanovice | 328 | 29 912 | 175 | 7,0 % | 4,0 |
| Vysoká | 322 | 29 912 | 148 | 5,9 % | 4,0 |
| Nové Heřminovy | 321 | 29 912 | 169 | 6,8 % | 4,0 |
| Dívčí Hrad | 305 | 29 912 | 148 | 5,9 % | 4,0 |
| Ludvíkov | 272 | 29 912 | 159 | 6,4 % | 4,0 |
| Janov | 258 | 29 912 | 145 | 5,8 % | 4,0 |
| Valšov | 255 | 29 912 | 158 | 6,3 % | 4,0 |
| Tvrdkov | 244 | 29 912 | 148 | 5,9 % | 4,0 |
| Bílčice | 221 | 29 912 | 153 | 6,1 % | 4,0 |
| Křišťanovice | 220 | 29 912 | 144 | 5,8 % | 4,0 |
| Staré Heřminovy | 217 | 29 912 | 152 | 6,1 % | 4,0 |
| Hlinka | 216 | 29 912 | 151 | 6,1 % | 4,0 |
| Roudno | 212 | 29 912 | 170 | 6,8 % | 4,0 |
| Slezské Pavlovice | 177 | 29 912 | 146 | 5,9 % | 4,0 |
| Karlova Studánka | 170 | 29 912 | 163 | 6,5 % | 4,0 |
| Býkov-Láryšov | 169 | 29 912 | 170 | 6,8 % | 4,0 |
| Petrovice | 137 | 29 912 | 145 | 5,8 % | 4,0 |
| Rusín | 135 | 29 912 | 154 | 6,2 % | 4,0 |
| Dlouhá Stráň | 110 | 29 912 | 174 | 7,0 % | 4,0 |
| Malá Štáhle | 109 | 29 912 | 163 | 6,5 % | 4,0 |
| Nová Pláň | 56 | 29 912 | 160 | 6,4 % | 4,0 |
| Období | Okres Bruntál | Moravskoslezský kraj | Česko |
|---|---|---|---|
| 6/2026 | 166 Kč/m² | 194 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 3/2026 | 163 Kč/m² | 192 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 164 Kč/m² | 191 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2025 | 162 Kč/m² | 189 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 160 Kč/m² | 187 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 155 Kč/m² | 185 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 155 Kč/m² | 183 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2024 | 153 Kč/m² | 175 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2024 | 151 Kč/m² | 172 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2024 | 149 Kč/m² | 169 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 148 Kč/m² | 166 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 146 Kč/m² | 163 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2023 | 143 Kč/m² | 160 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2023 | 141 Kč/m² | 158 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 142 Kč/m² | 157 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 142 Kč/m² | 157 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 141 Kč/m² | 156 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2022 | 141 Kč/m² | 156 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2021 | 141 Kč/m² | 156 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 140 Kč/m² | 154 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 139 Kč/m² | 152 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2021 | 137 Kč/m² | 150 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2020 | 133 Kč/m² | 146 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2020 | 132 Kč/m² | 145 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 130 Kč/m² | 143 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 128 Kč/m² | 141 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 125 Kč/m² | 138 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 124 Kč/m² | 137 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 124 Kč/m² | 137 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 123 Kč/m² | 133 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2018 | 121 Kč/m² | 129 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz