Srovnání obcí · město v okrese Trutnov · město v okrese Trutnov

Úpice, nebo Vrchlabí?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Úpici: metr čtvereční za 39 498 Kč proti 48 020 Kč ve Vrchlabí, tedy o 18 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 460 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Úpici: asi 9 880 Kč měsíčně proti 11 130 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,1 roku průměrné hrubé mzdy v Úpici a 6,2 roku ve Vrchlabí (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Úpici: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 5,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelÚpiceVrchlabíVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 39 498 Kč 48 020 Kč Úpice levnější o 18 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,13 mil. Kč 2,59 mil. Kč Úpice levnější o 18 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 37 874 Kč 49 636 Kč Úpice levnější o 24 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 183 Kč 206 Kč Úpice levnější o 11 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 880 Kč 11 130 Kč Úpice levnější o 11 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 22 % 25 % Úpice nižší o 2,8 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,1 roku 6,2 roku Úpice dostupnější o 18 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,6 % 5,2 % Úpice vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 8 812 Kč 10 715 Kč Úpice nižší o 18 %
Počet obyvatel 5 379 12 028 –
Průměrný věk 45,1 roku 45,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −5,3 % −3,9 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 16,2 36,0 Vrchlabí vyšší o 123 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 7,2 % 3,2 % Vrchlabí nižší o 4,0 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 11,7 % 7,6 % Vrchlabí nižší o 4,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 3,8 % Úpice nižší o 3,8 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 6 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 19 74 Vrchlabí vyšší o 289 %
Dojezd autem mezi obcemi 54 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Vrchlabí: 206 Kč/m² Úpice: 183 Kč/m²
  • Úpice
  • Vrchlabí
Tabulka hodnot
ObdobíÚpiceVrchlabí
6/2026183 Kč/m²206 Kč/m²
3/2026181 Kč/m²212 Kč/m²
12/2025176 Kč/m²208 Kč/m²
9/2025177 Kč/m²205 Kč/m²
6/2025172 Kč/m²203 Kč/m²
3/2025170 Kč/m²201 Kč/m²
12/2024172 Kč/m²202 Kč/m²
9/2024170 Kč/m²194 Kč/m²
6/2024168 Kč/m²191 Kč/m²
3/2024167 Kč/m²187 Kč/m²
12/2023166 Kč/m²185 Kč/m²
9/2023165 Kč/m²181 Kč/m²
6/2023161 Kč/m²180 Kč/m²
3/2023160 Kč/m²175 Kč/m²
12/2022160 Kč/m²173 Kč/m²
9/2022159 Kč/m²171 Kč/m²
6/2022159 Kč/m²169 Kč/m²
3/2022158 Kč/m²166 Kč/m²
12/2021160 Kč/m²163 Kč/m²
9/2021156 Kč/m²160 Kč/m²
6/2021154 Kč/m²155 Kč/m²
3/2021153 Kč/m²151 Kč/m²
12/2020143 Kč/m²142 Kč/m²
9/2020143 Kč/m²140 Kč/m²
6/2020140 Kč/m²135 Kč/m²
3/2020141 Kč/m²132 Kč/m²
12/2019140 Kč/m²130 Kč/m²
9/2019139 Kč/m²129 Kč/m²
6/2019139 Kč/m²132 Kč/m²
3/2019137 Kč/m²131 Kč/m²
12/2018132 Kč/m²127 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Vrchlabí: 48 020 Kč/m² Úpice: 39 498 Kč/m²
  • Úpice
  • Vrchlabí
Tabulka hodnot
ObdobíÚpiceVrchlabí
202539 498 Kč/m²48 020 Kč/m²
202435 896 Kč/m²45 314 Kč/m²
202332 422 Kč/m²42 176 Kč/m²
202227 643 Kč/m²38 858 Kč/m²
202122 822 Kč/m²32 727 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz