Srovnání obcí · město v okrese Trutnov · město v okrese Trutnov

Hostinné, nebo Úpice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 39 498 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Trutnov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Hostinném: asi 9 560 Kč měsíčně proti 9 880 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,1 roku průměrné hrubé mzdy v Hostinném a 5,1 roku v Úpici (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Úpici: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHostinnéÚpiceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 39 498 Kč 39 498 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,13 mil. Kč 2,13 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 37 874 Kč 37 874 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 177 Kč 183 Kč Hostinné levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 560 Kč 9 880 Kč Hostinné levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 21 % 22 % Hostinné nižší o 0,7 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,1 roku 5,1 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 5,6 % Úpice vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 8 812 Kč 8 812 Kč –
Počet obyvatel 4 082 5 379 –
Průměrný věk 45,9 roku 45,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −8,7 % −5,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 9,3 16,2 Úpice vyšší o 74 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,5 % 7,2 % Hostinné nižší o 2,7 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 16,9 % 11,7 % Úpice nižší o 5,2 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 25 19 Hostinné vyšší o 32 %
Dojezd autem mezi obcemi 44 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 125 150 175 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Úpice: 183 Kč/m² Hostinné: 177 Kč/m²
  • Hostinné
  • Úpice
Tabulka hodnot
ObdobíHostinnéÚpice
6/2026177 Kč/m²183 Kč/m²
3/2026178 Kč/m²181 Kč/m²
12/2025179 Kč/m²176 Kč/m²
9/2025170 Kč/m²177 Kč/m²
6/2025171 Kč/m²172 Kč/m²
3/2025176 Kč/m²170 Kč/m²
12/2024178 Kč/m²172 Kč/m²
9/2024168 Kč/m²170 Kč/m²
6/2024166 Kč/m²168 Kč/m²
3/2024164 Kč/m²167 Kč/m²
12/2023161 Kč/m²166 Kč/m²
9/2023158 Kč/m²165 Kč/m²
6/2023154 Kč/m²161 Kč/m²
3/2023152 Kč/m²160 Kč/m²
12/2022152 Kč/m²160 Kč/m²
9/2022151 Kč/m²159 Kč/m²
6/2022149 Kč/m²159 Kč/m²
3/2022146 Kč/m²158 Kč/m²
12/2021146 Kč/m²160 Kč/m²
9/2021144 Kč/m²156 Kč/m²
6/2021137 Kč/m²154 Kč/m²
3/2021128 Kč/m²153 Kč/m²
12/2020123 Kč/m²143 Kč/m²
9/2020122 Kč/m²143 Kč/m²
6/2020120 Kč/m²140 Kč/m²
3/2020119 Kč/m²141 Kč/m²
12/2019118 Kč/m²140 Kč/m²
9/2019116 Kč/m²139 Kč/m²
6/2019116 Kč/m²139 Kč/m²
3/2019114 Kč/m²137 Kč/m²
12/2018112 Kč/m²132 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Úpice: 39 498 Kč/m² Hostinné: 39 498 Kč/m²
  • Hostinné
  • Úpice
Tabulka hodnot
ObdobíHostinnéÚpice
202539 498 Kč/m²39 498 Kč/m²
202435 896 Kč/m²35 896 Kč/m²
202332 422 Kč/m²32 422 Kč/m²
202227 643 Kč/m²27 643 Kč/m²
202122 822 Kč/m²22 822 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz