Srovnání obcí · obec v okrese Zlín · město v okrese Zlín

Tlumačov, nebo Valašské Klobouky?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 49 820 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Zlín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Valašských Kloboukách: asi 9 760 Kč měsíčně proti 11 020 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Tlumačově a 6,7 roku ve Valašských Kloboukách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Tlumačově: hrubě 4,9 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.

Srovnání v číslech

UkazatelTlumačovValašské KloboukyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 49 820 Kč 49 820 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,69 mil. Kč 2,69 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 081 Kč 42 081 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 204 Kč 181 Kč Valašské Klobouky levnější o 11 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 020 Kč 9 760 Kč Valašské Klobouky levnější o 11 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 26 % 23 % Valašské Klobouky nižší o 2,9 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,7 roku 6,7 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,9 % 4,4 % Tlumačov vyšší o 0,6 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 11 129 Kč 11 129 Kč –
Počet obyvatel 2 425 4 864 –
Průměrný věk 44,1 roku 43,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −2,1 % −2,6 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 17,3 23,4 Valašské Klobouky vyšší o 35 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,6 % 4,1 % Tlumačov nižší o 1,5 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 19,5 % 7,5 % Valašské Klobouky nižší o 11,9 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 84 87 Valašské Klobouky vyšší o 4 %

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
140 160 180 200 220 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Valašské Klobouky: 181 Kč/m² Tlumačov: 204 Kč/m²
  • Tlumačov
  • Valašské Klobouky
Tabulka hodnot
ObdobíTlumačovValašské Klobouky
6/2026204 Kč/m²181 Kč/m²
3/2026192 Kč/m²179 Kč/m²
12/2025199 Kč/m²181 Kč/m²
9/2025193 Kč/m²179 Kč/m²
6/2025190 Kč/m²180 Kč/m²
3/2025182 Kč/m²174 Kč/m²
12/2024186 Kč/m²173 Kč/m²
9/2024182 Kč/m²172 Kč/m²
6/2024179 Kč/m²170 Kč/m²
3/2024176 Kč/m²169 Kč/m²
12/2023174 Kč/m²168 Kč/m²
9/2023171 Kč/m²167 Kč/m²
6/2023167 Kč/m²166 Kč/m²
3/2023168 Kč/m²165 Kč/m²
12/2022169 Kč/m²164 Kč/m²
9/2022169 Kč/m²162 Kč/m²
6/2022169 Kč/m²161 Kč/m²
3/2022168 Kč/m²159 Kč/m²
12/2021170 Kč/m²154 Kč/m²
9/2021167 Kč/m²155 Kč/m²
6/2021165 Kč/m²155 Kč/m²
3/2021160 Kč/m²151 Kč/m²
12/2020155 Kč/m²147 Kč/m²
9/2020156 Kč/m²146 Kč/m²
6/2020153 Kč/m²146 Kč/m²
3/2020149 Kč/m²148 Kč/m²
12/2019145 Kč/m²150 Kč/m²
9/2019145 Kč/m²152 Kč/m²
6/2019146 Kč/m²148 Kč/m²
3/2019146 Kč/m²146 Kč/m²
12/2018145 Kč/m²146 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Valašské Klobouky: 49 820 Kč/m² Tlumačov: 49 820 Kč/m²
  • Tlumačov
  • Valašské Klobouky
Tabulka hodnot
ObdobíTlumačovValašské Klobouky
202549 820 Kč/m²49 820 Kč/m²
202446 330 Kč/m²46 330 Kč/m²
202342 190 Kč/m²42 190 Kč/m²
202235 776 Kč/m²35 776 Kč/m²
202131 334 Kč/m²31 334 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz