Srovnání obcí · město v okrese Zlín · město v okrese Zlín

Valašské Klobouky, nebo Vizovice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 49 820 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Zlín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Valašských Kloboukách: asi 9 760 Kč měsíčně proti 11 580 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy ve Valašských Kloboukách a 6,7 roku ve Vizovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Vizovicích: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.

Srovnání v číslech

UkazatelValašské KloboukyVizoviceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 49 820 Kč 49 820 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,69 mil. Kč 2,69 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 081 Kč 42 081 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 181 Kč 215 Kč Valašské Klobouky levnější o 16 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 760 Kč 11 580 Kč Valašské Klobouky levnější o 16 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 27 % Valašské Klobouky nižší o 4,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,7 roku 6,7 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,4 % 5,2 % Vizovice vyšší o 0,8 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 11 129 Kč 11 129 Kč –
Počet obyvatel 4 864 4 776 –
Průměrný věk 43,5 roku 43,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −2,6 % +1,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 23,4 28,7 Vizovice vyšší o 22 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,1 % 2,9 % Vizovice nižší o 1,2 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 7,5 % 7,0 % Vizovice nižší o 0,5 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 87 92 Vizovice vyšší o 6 %
Dojezd autem mezi obcemi 30 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Vizovice: 215 Kč/m² Valašské Klobouky: 181 Kč/m²
  • Valašské Klobouky
  • Vizovice
Tabulka hodnot
ObdobíValašské KloboukyVizovice
6/2026181 Kč/m²215 Kč/m²
3/2026179 Kč/m²217 Kč/m²
12/2025181 Kč/m²215 Kč/m²
9/2025179 Kč/m²213 Kč/m²
6/2025180 Kč/m²214 Kč/m²
3/2025174 Kč/m²210 Kč/m²
12/2024173 Kč/m²204 Kč/m²
9/2024172 Kč/m²198 Kč/m²
6/2024170 Kč/m²195 Kč/m²
3/2024169 Kč/m²191 Kč/m²
12/2023168 Kč/m²189 Kč/m²
9/2023167 Kč/m²189 Kč/m²
6/2023166 Kč/m²188 Kč/m²
3/2023165 Kč/m²187 Kč/m²
12/2022164 Kč/m²187 Kč/m²
9/2022162 Kč/m²187 Kč/m²
6/2022161 Kč/m²187 Kč/m²
3/2022159 Kč/m²186 Kč/m²
12/2021154 Kč/m²184 Kč/m²
9/2021155 Kč/m²183 Kč/m²
6/2021155 Kč/m²182 Kč/m²
3/2021151 Kč/m²182 Kč/m²
12/2020147 Kč/m²181 Kč/m²
9/2020146 Kč/m²175 Kč/m²
6/2020146 Kč/m²176 Kč/m²
3/2020148 Kč/m²177 Kč/m²
12/2019150 Kč/m²178 Kč/m²
9/2019152 Kč/m²176 Kč/m²
6/2019148 Kč/m²176 Kč/m²
3/2019146 Kč/m²176 Kč/m²
12/2018146 Kč/m²171 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Vizovice: 49 820 Kč/m² Valašské Klobouky: 49 820 Kč/m²
  • Valašské Klobouky
  • Vizovice
Tabulka hodnot
ObdobíValašské KloboukyVizovice
202549 820 Kč/m²49 820 Kč/m²
202446 330 Kč/m²46 330 Kč/m²
202342 190 Kč/m²42 190 Kč/m²
202235 776 Kč/m²35 776 Kč/m²
202131 334 Kč/m²31 334 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Valašské Klobouky s…

Porovnat Vizovice s…