Srovnání obcí · město v okrese Litoměřice · město v okrese Litoměřice

Štětí, nebo Terezín?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 571 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Litoměřice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Terezíně: asi 11 290 Kč měsíčně proti 12 310 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,5 roku průměrné hrubé mzdy ve Štětí a 5,5 roku v Terezíně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Štětí: hrubě 6,4 % ročně z kupní ceny proti 5,9 %.

Srovnání v číslech

UkazatelŠtětíTerezínVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 571 Kč 42 571 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,30 mil. Kč 2,30 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 536 Kč 40 536 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 228 Kč 209 Kč Terezín levnější o 8 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 12 310 Kč 11 290 Kč Terezín levnější o 8 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 27 % 25 % Terezín nižší o 2,3 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,5 roku 5,5 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,4 % 5,9 % Štětí vyšší o 0,5 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 515 Kč 9 515 Kč –
Počet obyvatel 8 536 2 852 –
Průměrný věk 43,6 roku 44,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −3,7 % −2,2 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 6,0 9,8 Terezín vyšší o 64 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,9 % 4,7 % Terezín nižší o 1,2 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 4,6 % 66,2 % Štětí nižší o 61,6 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 8 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 21 59 Terezín vyšší o 181 %
Dojezd autem mezi obcemi 32 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Terezín: 209 Kč/m² Štětí: 228 Kč/m²
  • Štětí
  • Terezín
Tabulka hodnot
ObdobíŠtětíTerezín
6/2026228 Kč/m²209 Kč/m²
3/2026222 Kč/m²207 Kč/m²
12/2025217 Kč/m²206 Kč/m²
9/2025214 Kč/m²205 Kč/m²
6/2025210 Kč/m²203 Kč/m²
3/2025213 Kč/m²202 Kč/m²
12/2024214 Kč/m²204 Kč/m²
9/2024206 Kč/m²199 Kč/m²
6/2024204 Kč/m²197 Kč/m²
3/2024202 Kč/m²194 Kč/m²
12/2023201 Kč/m²192 Kč/m²
9/2023199 Kč/m²190 Kč/m²
6/2023199 Kč/m²188 Kč/m²
3/2023197 Kč/m²183 Kč/m²
12/2022197 Kč/m²182 Kč/m²
9/2022197 Kč/m²180 Kč/m²
6/2022196 Kč/m²178 Kč/m²
3/2022195 Kč/m²177 Kč/m²
12/2021195 Kč/m²174 Kč/m²
9/2021194 Kč/m²173 Kč/m²
6/2021190 Kč/m²168 Kč/m²
3/2021190 Kč/m²168 Kč/m²
12/2020184 Kč/m²156 Kč/m²
9/2020183 Kč/m²159 Kč/m²
6/2020180 Kč/m²154 Kč/m²
3/2020178 Kč/m²148 Kč/m²
12/2019173 Kč/m²148 Kč/m²
9/2019174 Kč/m²147 Kč/m²
6/2019173 Kč/m²145 Kč/m²
3/2019171 Kč/m²141 Kč/m²
12/2018168 Kč/m²134 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Terezín: 42 571 Kč/m² Štětí: 42 571 Kč/m²
  • Štětí
  • Terezín
Tabulka hodnot
ObdobíŠtětíTerezín
202542 571 Kč/m²42 571 Kč/m²
202441 347 Kč/m²41 347 Kč/m²
202339 055 Kč/m²39 055 Kč/m²
202234 290 Kč/m²34 290 Kč/m²
202127 416 Kč/m²27 416 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz