Srovnání obcí · město v okrese Příbram · město v okrese Příbram
Příbram, nebo Sedlec-Prčice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Sedlci-Prčici: metr čtvereční za 51 264 Kč proti 57 202 Kč v Příbrami, tedy o 10 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 320 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Sedlci-Prčici: asi 9 770 Kč měsíčně proti 12 570 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,8 roku průměrné hrubé mzdy v Příbrami a 6,1 roku v Sedlci-Prčici (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Příbrami: hrubě 4,9 % ročně z kupní ceny proti 4,2 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Příbram | Sedlec-Prčice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 57 202 Kč | 51 264 Kč | Sedlec-Prčice levnější o 10 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,09 mil. Kč | 2,77 mil. Kč | Sedlec-Prčice levnější o 10 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 50 427 Kč | 43 911 Kč | Sedlec-Prčice levnější o 13 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 233 Kč | 181 Kč | Sedlec-Prčice levnější o 22 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 570 Kč | 9 770 Kč | Sedlec-Prčice levnější o 22 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 20 % | Sedlec-Prčice nižší o 5,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,8 roku | 6,1 roku | Sedlec-Prčice dostupnější o 10 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,9 % | 4,2 % | Příbram vyšší o 0,6 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 784 Kč | 11 460 Kč | Sedlec-Prčice nižší o 10 % |
| Počet obyvatel | 32 917 | 2 952 | – |
| Průměrný věk | 45,0 roku | 44,2 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −0,4 % | +4,7 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 10,7 | 30,5 | Sedlec-Prčice vyšší o 184 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,9 % | 3,6 % | Sedlec-Prčice nižší o 2,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,3 % | 3,1 % | Příbram nižší o 1,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 1,5 % | 88,1 % | Příbram nižší o 86,6 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 3 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 56 | 64 | Sedlec-Prčice vyšší o 14 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 50 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Příbram
- Sedlec-Prčice
Tabulka hodnot
| Období | Příbram | Sedlec-Prčice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 233 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2026 | 228 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 12/2025 | 230 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 9/2025 | 227 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2025 | 226 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2025 | 222 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 12/2024 | 217 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2024 | 210 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 6/2024 | 205 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2024 | 201 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 12/2023 | 197 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 9/2023 | 194 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 6/2023 | 191 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 3/2023 | 188 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 12/2022 | 187 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 9/2022 | 185 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 6/2022 | 184 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 3/2022 | 182 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 12/2021 | 181 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 9/2021 | 180 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 6/2021 | 179 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 3/2021 | 177 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 12/2020 | 170 Kč/m² | 117 Kč/m² |
| 9/2020 | 170 Kč/m² | 117 Kč/m² |
| 6/2020 | 167 Kč/m² | 115 Kč/m² |
| 3/2020 | 163 Kč/m² | 113 Kč/m² |
| 12/2019 | 160 Kč/m² | 110 Kč/m² |
| 9/2019 | 162 Kč/m² | 111 Kč/m² |
| 6/2019 | 161 Kč/m² | 108 Kč/m² |
| 3/2019 | 159 Kč/m² | 101 Kč/m² |
| 12/2018 | 155 Kč/m² | 98 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Příbram
- Sedlec-Prčice
Tabulka hodnot
| Období | Příbram | Sedlec-Prčice |
|---|---|---|
| 2025 | 57 202 Kč/m² | 51 264 Kč/m² |
| 2024 | 53 287 Kč/m² | 49 084 Kč/m² |
| 2023 | 50 252 Kč/m² | 44 275 Kč/m² |
| 2022 | 44 355 Kč/m² | 37 709 Kč/m² |
| 2021 | 36 884 Kč/m² | 31 381 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz