Srovnání obcí · městys v okrese Louny · město v okrese Louny

Peruc, nebo Podbořany?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 32 106 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Louny a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Podbořanech: asi 11 090 Kč měsíčně proti 11 450 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,2 roku průměrné hrubé mzdy v Peruci a 4,2 roku v Podbořanech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Peruci: hrubě 7,9 % ročně z kupní ceny proti 7,7 %.

Srovnání v číslech

UkazatelPerucPodbořanyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 32 106 Kč 32 106 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,73 mil. Kč 1,73 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 38 120 Kč 38 120 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 212 Kč 205 Kč Podbořany levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 450 Kč 11 090 Kč Podbořany levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 26 % 25 % Podbořany nižší o 0,8 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,2 roku 4,2 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 7,9 % 7,7 % Peruc vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 157 Kč 7 157 Kč –
Počet obyvatel 2 374 6 254 –
Průměrný věk 44,1 roku 42,6 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +5,5 % −2,1 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 14,7 22,4 Podbořany vyšší o 52 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,5 % 7,5 % Peruc nižší o 2,0 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,7 % 3,6 % –
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 19 40 Podbořany vyšší o 111 %
Dojezd autem mezi obcemi 51 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Podbořany: 205 Kč/m² Peruc: 212 Kč/m²
  • Peruc
  • Podbořany
Tabulka hodnot
ObdobíPerucPodbořany
6/2026212 Kč/m²205 Kč/m²
3/2026201 Kč/m²204 Kč/m²
12/2025210 Kč/m²205 Kč/m²
9/2025206 Kč/m²196 Kč/m²
6/2025204 Kč/m²189 Kč/m²
3/2025201 Kč/m²185 Kč/m²
12/2024192 Kč/m²191 Kč/m²
9/2024185 Kč/m²181 Kč/m²
6/2024179 Kč/m²178 Kč/m²
3/2024173 Kč/m²174 Kč/m²
12/2023168 Kč/m²171 Kč/m²
9/2023165 Kč/m²168 Kč/m²
6/2023161 Kč/m²166 Kč/m²
3/2023159 Kč/m²162 Kč/m²
12/2022158 Kč/m²161 Kč/m²
9/2022157 Kč/m²160 Kč/m²
6/2022156 Kč/m²158 Kč/m²
3/2022154 Kč/m²157 Kč/m²
12/2021156 Kč/m²157 Kč/m²
9/2021153 Kč/m²152 Kč/m²
6/2021149 Kč/m²148 Kč/m²
3/2021141 Kč/m²150 Kč/m²
12/2020135 Kč/m²147 Kč/m²
9/2020135 Kč/m²144 Kč/m²
6/2020138 Kč/m²145 Kč/m²
3/2020136 Kč/m²136 Kč/m²
12/2019132 Kč/m²128 Kč/m²
9/2019132 Kč/m²129 Kč/m²
6/2019130 Kč/m²129 Kč/m²
3/2019126 Kč/m²125 Kč/m²
12/2018121 Kč/m²123 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
15 000 20 000 25 000 30 000 35 000 2021 2022 2023 2024 2025 Podbořany: 32 106 Kč/m² Peruc: 32 106 Kč/m²
  • Peruc
  • Podbořany
Tabulka hodnot
ObdobíPerucPodbořany
202532 106 Kč/m²32 106 Kč/m²
202430 149 Kč/m²30 149 Kč/m²
202328 128 Kč/m²28 128 Kč/m²
202224 534 Kč/m²24 534 Kč/m²
202120 056 Kč/m²20 056 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz