Srovnání obcí · město v okrese Louny · městys v okrese Louny

Kryry, nebo Peruc?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 32 106 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Louny a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Kryrech: asi 10 530 Kč měsíčně proti 11 450 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,2 roku průměrné hrubé mzdy v Kryrech a 4,2 roku v Peruci (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Peruci: hrubě 7,9 % ročně z kupní ceny proti 7,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKryryPerucVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 32 106 Kč 32 106 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,73 mil. Kč 1,73 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 38 120 Kč 38 120 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 195 Kč 212 Kč Kryry levnější o 8 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 530 Kč 11 450 Kč Kryry levnější o 8 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 26 % Kryry nižší o 2,0 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,2 roku 4,2 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 7,3 % 7,9 % Peruc vyšší o 0,6 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 157 Kč 7 157 Kč –
Počet obyvatel 2 355 2 374 –
Průměrný věk 43,8 roku 44,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −0,2 % +5,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 16,6 14,7 Kryry vyšší o 12 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,6 % 5,5 % Peruc nižší o 1,1 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 8,9 % 3,7 % Peruc nižší o 5,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 19 19 –
Dojezd autem mezi obcemi 59 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Peruc: 212 Kč/m² Kryry: 195 Kč/m²
  • Kryry
  • Peruc
Tabulka hodnot
ObdobíKryryPeruc
6/2026195 Kč/m²212 Kč/m²
3/2026196 Kč/m²201 Kč/m²
12/2025202 Kč/m²210 Kč/m²
9/2025192 Kč/m²206 Kč/m²
6/2025190 Kč/m²204 Kč/m²
3/2025187 Kč/m²201 Kč/m²
12/2024197 Kč/m²192 Kč/m²
9/2024184 Kč/m²185 Kč/m²
6/2024181 Kč/m²179 Kč/m²
3/2024179 Kč/m²173 Kč/m²
12/2023176 Kč/m²168 Kč/m²
9/2023172 Kč/m²165 Kč/m²
6/2023169 Kč/m²161 Kč/m²
3/2023165 Kč/m²159 Kč/m²
12/2022164 Kč/m²158 Kč/m²
9/2022162 Kč/m²157 Kč/m²
6/2022160 Kč/m²156 Kč/m²
3/2022158 Kč/m²154 Kč/m²
12/2021155 Kč/m²156 Kč/m²
9/2021155 Kč/m²153 Kč/m²
6/2021150 Kč/m²149 Kč/m²
3/2021147 Kč/m²141 Kč/m²
12/2020144 Kč/m²135 Kč/m²
9/2020145 Kč/m²135 Kč/m²
6/2020142 Kč/m²138 Kč/m²
3/2020133 Kč/m²136 Kč/m²
12/2019127 Kč/m²132 Kč/m²
9/2019129 Kč/m²132 Kč/m²
6/2019128 Kč/m²130 Kč/m²
3/2019125 Kč/m²126 Kč/m²
12/2018124 Kč/m²121 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
15 000 20 000 25 000 30 000 35 000 2021 2022 2023 2024 2025 Peruc: 32 106 Kč/m² Kryry: 32 106 Kč/m²
  • Kryry
  • Peruc
Tabulka hodnot
ObdobíKryryPeruc
202532 106 Kč/m²32 106 Kč/m²
202430 149 Kč/m²30 149 Kč/m²
202328 128 Kč/m²28 128 Kč/m²
202224 534 Kč/m²24 534 Kč/m²
202120 056 Kč/m²20 056 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz