Srovnání obcí · městys v okrese Louny · město v okrese Louny
Peruc, nebo Žatec?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Peruci: metr čtvereční za 32 106 Kč proti 41 541 Kč v Žatci, tedy o 23 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 510 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Žatci: asi 10 880 Kč měsíčně proti 11 450 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,2 roku průměrné hrubé mzdy v Peruci a 5,4 roku v Žatci (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Peruci: hrubě 7,9 % ročně z kupní ceny proti 5,8 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Peruc | Žatec | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 32 106 Kč | 41 541 Kč | Peruc levnější o 23 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,73 mil. Kč | 2,24 mil. Kč | Peruc levnější o 23 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 38 120 Kč | 46 682 Kč | Peruc levnější o 18 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 212 Kč | 201 Kč | Žatec levnější o 5 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 450 Kč | 10 880 Kč | Žatec levnější o 5 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 24 % | Žatec nižší o 1,3 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,2 roku | 5,4 roku | Peruc dostupnější o 23 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 7,9 % | 5,8 % | Peruc vyšší o 2,1 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 7 157 Kč | 9 267 Kč | Peruc nižší o 23 % |
| Počet obyvatel | 2 374 | 18 984 | – |
| Průměrný věk | 44,1 roku | 43,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +5,5 % | −1,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 14,7 | 12,8 | Peruc vyšší o 15 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,5 % | 8,2 % | Peruc nižší o 2,7 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 3,7 % | 0,3 % | Žatec nižší o 3,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 19 | 40 | Žatec vyšší o 111 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 37 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Peruc
- Žatec
Tabulka hodnot
| Období | Peruc | Žatec |
|---|---|---|
| 6/2026 | 212 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 3/2026 | 201 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2025 | 210 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2025 | 206 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2025 | 204 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 3/2025 | 201 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2024 | 192 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 9/2024 | 185 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2024 | 179 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 3/2024 | 173 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 12/2023 | 168 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2023 | 165 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2023 | 161 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 3/2023 | 159 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 12/2022 | 158 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 9/2022 | 157 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 6/2022 | 156 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2022 | 154 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2021 | 156 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2021 | 153 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 6/2021 | 149 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2021 | 141 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 12/2020 | 135 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 9/2020 | 135 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 6/2020 | 138 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 3/2020 | 136 Kč/m² | 133 Kč/m² |
| 12/2019 | 132 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 9/2019 | 132 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 6/2019 | 130 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 3/2019 | 126 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 12/2018 | 121 Kč/m² | 123 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Peruc
- Žatec
Tabulka hodnot
| Období | Peruc | Žatec |
|---|---|---|
| 2025 | 32 106 Kč/m² | 41 541 Kč/m² |
| 2024 | 30 149 Kč/m² | 38 325 Kč/m² |
| 2023 | 28 128 Kč/m² | 36 074 Kč/m² |
| 2022 | 24 534 Kč/m² | 32 736 Kč/m² |
| 2021 | 20 056 Kč/m² | 26 167 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz