Srovnání obcí · obec v okrese Jablonec nad Nisou · město v okrese Jablonec nad Nisou

Pěnčín, nebo Smržovka?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 40 141 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Jablonec nad Nisou a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Smržovce: asi 9 770 Kč měsíčně proti 11 930 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,3 roku průměrné hrubé mzdy v Pěnčíně a 5,3 roku ve Smržovce (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Pěnčíně: hrubě 6,6 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.

Srovnání v číslech

UkazatelPěnčínSmržovkaVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 141 Kč 40 141 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,17 mil. Kč 2,17 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 675 Kč 45 675 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 221 Kč 181 Kč Smržovka levnější o 18 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 930 Kč 9 770 Kč Smržovka levnější o 18 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 27 % 22 % Smržovka nižší o 4,9 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,3 roku 5,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,6 % 5,4 % Pěnčín vyšší o 1,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 8 977 Kč 8 977 Kč –
Počet obyvatel 2 102 3 901 –
Průměrný věk 42,2 roku 41,6 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +8,1 % +5,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 34,3 38,5 Smržovka vyšší o 12 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,8 % 6,5 % Pěnčín nižší o 2,7 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,0 % 0,5 % Pěnčín nižší o 0,5 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 5,6 % 100,0 % Pěnčín nižší o 94,4 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 1 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 97 86 Pěnčín vyšší o 13 %
Dojezd autem mezi obcemi 15 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Smržovka: 181 Kč/m² Pěnčín: 221 Kč/m²
  • Pěnčín
  • Smržovka
Tabulka hodnot
ObdobíPěnčínSmržovka
6/2026221 Kč/m²181 Kč/m²
3/2026210 Kč/m²174 Kč/m²
12/2025203 Kč/m²177 Kč/m²
9/2025201 Kč/m²176 Kč/m²
6/2025204 Kč/m²173 Kč/m²
3/2025197 Kč/m²173 Kč/m²
12/2024189 Kč/m²167 Kč/m²
9/2024182 Kč/m²169 Kč/m²
6/2024181 Kč/m²168 Kč/m²
3/2024178 Kč/m²167 Kč/m²
12/2023176 Kč/m²166 Kč/m²
9/2023174 Kč/m²166 Kč/m²
6/2023172 Kč/m²163 Kč/m²
3/2023171 Kč/m²164 Kč/m²
12/2022171 Kč/m²164 Kč/m²
9/2022171 Kč/m²164 Kč/m²
6/2022170 Kč/m²164 Kč/m²
3/2022169 Kč/m²162 Kč/m²
12/2021170 Kč/m²165 Kč/m²
9/2021168 Kč/m²164 Kč/m²
6/2021163 Kč/m²159 Kč/m²
3/2021160 Kč/m²154 Kč/m²
12/2020157 Kč/m²146 Kč/m²
9/2020150 Kč/m²139 Kč/m²
6/2020145 Kč/m²132 Kč/m²
3/2020146 Kč/m²129 Kč/m²
12/2019139 Kč/m²131 Kč/m²
9/2019139 Kč/m²131 Kč/m²
6/2019140 Kč/m²136 Kč/m²
3/2019137 Kč/m²136 Kč/m²
12/2018129 Kč/m²132 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Smržovka: 40 141 Kč/m² Pěnčín: 40 141 Kč/m²
  • Pěnčín
  • Smržovka
Tabulka hodnot
ObdobíPěnčínSmržovka
202540 141 Kč/m²40 141 Kč/m²
202438 444 Kč/m²38 444 Kč/m²
202334 662 Kč/m²34 662 Kč/m²
202230 465 Kč/m²30 465 Kč/m²
202123 336 Kč/m²23 336 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz