Srovnání obcí · město v okrese Jablonec nad Nisou · obec v okrese Jablonec nad Nisou
Lučany nad Nisou, nebo Pěnčín?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Pěnčíně: metr čtvereční za 40 141 Kč proti 41 184 Kč v Lučanech nad Nisou, tedy o 3 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 60 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Lučanech nad Nisou: asi 10 150 Kč měsíčně proti 11 930 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,5 roku průměrné hrubé mzdy v Lučanech nad Nisou a 5,3 roku v Pěnčíně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Pěnčíně: hrubě 6,6 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Lučany nad Nisou | Pěnčín | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 41 184 Kč | 40 141 Kč | Pěnčín levnější o 3 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,22 mil. Kč | 2,17 mil. Kč | Pěnčín levnější o 2 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 44 225 Kč | 45 675 Kč | Lučany nad Nisou levnější o 3 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 188 Kč | 221 Kč | Lučany nad Nisou levnější o 15 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 150 Kč | 11 930 Kč | Lučany nad Nisou levnější o 15 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 27 % | Lučany nad Nisou nižší o 4,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,5 roku | 5,3 roku | Pěnčín dostupnější o 3 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,5 % | 6,6 % | Pěnčín vyšší o 1,1 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 184 Kč | 8 977 Kč | Pěnčín nižší o 2 % |
| Počet obyvatel | 1 958 | 2 102 | – |
| Průměrný věk | 42,6 roku | 42,2 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +11,8 % | +8,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 39,3 | 34,3 | Lučany nad Nisou vyšší o 15 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,9 % | 3,8 % | – |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 100,0 % | 5,6 % | Pěnčín nižší o 94,4 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 98 | 97 | Lučany nad Nisou vyšší o 1 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 16 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Lučany nad Nisou
- Pěnčín
Tabulka hodnot
| Období | Lučany nad Nisou | Pěnčín |
|---|---|---|
| 6/2026 | 188 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 3/2026 | 186 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 12/2025 | 187 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 9/2025 | 188 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 6/2025 | 186 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2025 | 185 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2024 | 181 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2024 | 178 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 6/2024 | 176 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2024 | 174 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 12/2023 | 172 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 9/2023 | 170 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 6/2023 | 167 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 3/2023 | 164 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 12/2022 | 164 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 9/2022 | 163 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2022 | 163 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2022 | 162 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 12/2021 | 164 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2021 | 162 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 6/2021 | 162 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 3/2021 | 157 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 12/2020 | 155 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2020 | 151 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 6/2020 | 144 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 3/2020 | 140 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 12/2019 | 137 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 9/2019 | 139 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 6/2019 | 140 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 3/2019 | 142 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 12/2018 | 140 Kč/m² | 129 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Lučany nad Nisou
- Pěnčín
Tabulka hodnot
| Období | Lučany nad Nisou | Pěnčín |
|---|---|---|
| 2025 | 41 184 Kč/m² | 40 141 Kč/m² |
| 2024 | 35 000 Kč/m² | 38 444 Kč/m² |
| 2023 | 36 005 Kč/m² | 34 662 Kč/m² |
| 2022 | 30 183 Kč/m² | 30 465 Kč/m² |
| 2021 | 24 511 Kč/m² | 23 336 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz