Srovnání obcí · město v okrese Kolín · město v okrese Kolín
Pečky, nebo Zásmuky?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 55 428 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Kolín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Zásmukách: asi 12 370 Kč měsíčně proti 12 850 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,6 roku průměrné hrubé mzdy v Pečkách a 6,6 roku v Zásmukách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Pečkách: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Pečky | Zásmuky | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 55 428 Kč | 55 428 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,99 mil. Kč | 2,99 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 48 883 Kč | 48 883 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 238 Kč | 229 Kč | Zásmuky levnější o 4 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 850 Kč | 12 370 Kč | Zásmuky levnější o 4 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 25 % | Zásmuky nižší o 1,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,6 roku | 6,6 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,2 % | 5,0 % | Pečky vyšší o 0,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 370 Kč | 12 370 Kč | – |
| Počet obyvatel | 4 951 | 2 182 | – |
| Průměrný věk | 42,9 roku | 41,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +6,8 % | +14,6 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 43,2 | 42,6 | Pečky vyšší o 1 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,4 % | 3,3 % | Zásmuky nižší o 2,1 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 47 | 48 | Zásmuky vyšší o 2 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 28 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Pečky
- Zásmuky
Tabulka hodnot
| Období | Pečky | Zásmuky |
|---|---|---|
| 6/2026 | 238 Kč/m² | 229 Kč/m² |
| 3/2026 | 233 Kč/m² | 234 Kč/m² |
| 12/2025 | 233 Kč/m² | 229 Kč/m² |
| 9/2025 | 234 Kč/m² | 229 Kč/m² |
| 6/2025 | 230 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 3/2025 | 223 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 12/2024 | 221 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 9/2024 | 210 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 6/2024 | 204 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2024 | 199 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 12/2023 | 195 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2023 | 191 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2023 | 189 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2023 | 186 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 12/2022 | 185 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2022 | 185 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2022 | 184 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 3/2022 | 183 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 12/2021 | 183 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 9/2021 | 183 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 182 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2021 | 177 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 12/2020 | 175 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2020 | 175 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 6/2020 | 169 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 166 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 12/2019 | 166 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 9/2019 | 170 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2019 | 169 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 161 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 12/2018 | 153 Kč/m² | 158 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Pečky
- Zásmuky
Tabulka hodnot
| Období | Pečky | Zásmuky |
|---|---|---|
| 2025 | 55 428 Kč/m² | 55 428 Kč/m² |
| 2024 | 52 629 Kč/m² | 52 629 Kč/m² |
| 2023 | 47 805 Kč/m² | 47 805 Kč/m² |
| 2022 | 41 737 Kč/m² | 41 737 Kč/m² |
| 2021 | 32 007 Kč/m² | 32 007 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz