Srovnání obcí · statutární město v okrese Pardubice · statutární město v okrese Zlín
Pardubice, nebo Zlín?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější ve Zlíně: metr čtvereční za 65 154 Kč proti 68 861 Kč v Pardubicích, tedy o 5 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 200 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Zlíně: asi 12 700 Kč měsíčně proti 13 710 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 9,2 roku průměrné hrubé mzdy v Pardubicích a 8,8 roku ve Zlíně (mzdy za Pardubický kraj a Zlínský kraj).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Pardubice | Zlín | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 68 861 Kč | 65 154 Kč | Zlín levnější o 5 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,72 mil. Kč | 3,52 mil. Kč | Zlín levnější o 5 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 81 932 Kč | 66 926 Kč | Zlín levnější o 18 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 254 Kč | 235 Kč | Zlín levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 710 Kč | 12 700 Kč | Zlín levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 31 % | 29 % | Zlín nižší o 2,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 9,2 roku | 8,8 roku | Zlín dostupnější o 4 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,4 % | 4,3 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 15 390 Kč | 14 563 Kč | Zlín nižší o 5 % |
| Počet obyvatel | 92 713 | 74 917 | – |
| Průměrný věk | 43,6 roku | 45,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +3,4 % | −0,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 29,7 | 25,1 | Pardubice vyšší o 18 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,6 % | 3,9 % | Zlín nižší o 0,8 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 4,7 % | 4,4 % | Zlín nižší o 0,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 4 | 14 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 79 | 85 | Zlín vyšší o 8 % |
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Pardubice
- Zlín
Tabulka hodnot
| Období | Pardubice | Zlín |
|---|---|---|
| 6/2026 | 254 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 3/2026 | 252 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 12/2025 | 246 Kč/m² | 234 Kč/m² |
| 9/2025 | 243 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 6/2025 | 240 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 236 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 234 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 9/2024 | 226 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 6/2024 | 221 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 3/2024 | 218 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 12/2023 | 214 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 9/2023 | 210 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2023 | 208 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 3/2023 | 205 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 12/2022 | 205 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 9/2022 | 204 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 6/2022 | 203 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2022 | 201 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2021 | 204 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 9/2021 | 200 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 6/2021 | 193 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2021 | 189 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2020 | 185 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2020 | 187 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2020 | 183 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2020 | 180 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2019 | 172 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2019 | 172 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 6/2019 | 171 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2019 | 166 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2018 | 163 Kč/m² | 176 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Pardubice
- Zlín
Tabulka hodnot
| Období | Pardubice | Zlín |
|---|---|---|
| 2025 | 68 861 Kč/m² | 65 154 Kč/m² |
| 2024 | 64 977 Kč/m² | 58 122 Kč/m² |
| 2023 | 60 644 Kč/m² | 53 855 Kč/m² |
| 2022 | 54 585 Kč/m² | 50 014 Kč/m² |
| 2021 | 46 092 Kč/m² | 43 681 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz