Srovnání obcí · statutární město v okrese Opava · obec v okrese Opava
Opava, nebo Štěpánkovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější ve Štěpánkovicích: metr čtvereční za 43 054 Kč proti 52 378 Kč v Opavě, tedy o 18 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 500 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Štěpánkovicích: asi 10 210 Kč měsíčně proti 10 750 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,0 roku průměrné hrubé mzdy v Opavě a 5,8 roku ve Štěpánkovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc ve Štěpánkovicích: hrubě 5,3 % ročně z kupní ceny proti 4,6 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Opava | Štěpánkovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 52 378 Kč | 43 054 Kč | Štěpánkovice levnější o 18 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,83 mil. Kč | 2,32 mil. Kč | Štěpánkovice levnější o 18 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 57 313 Kč | 39 282 Kč | Štěpánkovice levnější o 31 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 199 Kč | 189 Kč | Štěpánkovice levnější o 5 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 750 Kč | 10 210 Kč | Štěpánkovice levnější o 5 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 25 % | 23 % | Štěpánkovice nižší o 1,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,0 roku | 5,8 roku | Štěpánkovice dostupnější o 18 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,6 % | 5,3 % | Štěpánkovice vyšší o 0,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 708 Kč | 9 598 Kč | Štěpánkovice nižší o 18 % |
| Počet obyvatel | 54 881 | 3 154 | – |
| Průměrný věk | 44,8 roku | 41,9 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −4,8 % | −1,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 22,6 | 24,4 | Štěpánkovice vyšší o 8 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,7 % | 3,3 % | Štěpánkovice nižší o 2,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 8,1 % | 0,0 % | Štěpánkovice nižší o 8,1 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 50 | 72 | Štěpánkovice vyšší o 44 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 14 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Opava
- Štěpánkovice
Tabulka hodnot
| Období | Opava | Štěpánkovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 199 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2026 | 199 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2025 | 196 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2025 | 194 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2025 | 192 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2025 | 190 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2024 | 186 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 9/2024 | 177 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2024 | 172 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2024 | 168 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2023 | 165 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 9/2023 | 161 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2023 | 159 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 3/2023 | 157 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 12/2022 | 157 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 9/2022 | 156 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 6/2022 | 155 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 3/2022 | 154 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 12/2021 | 154 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 9/2021 | 152 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 6/2021 | 149 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 3/2021 | 147 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 12/2020 | 144 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 9/2020 | 141 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 6/2020 | 139 Kč/m² | 134 Kč/m² |
| 3/2020 | 138 Kč/m² | 131 Kč/m² |
| 12/2019 | 135 Kč/m² | 132 Kč/m² |
| 9/2019 | 131 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 6/2019 | 130 Kč/m² | 131 Kč/m² |
| 3/2019 | 126 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 12/2018 | 122 Kč/m² | 125 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Opava
- Štěpánkovice
Tabulka hodnot
| Období | Opava | Štěpánkovice |
|---|---|---|
| 2025 | 52 378 Kč/m² | 43 054 Kč/m² |
| 2024 | 49 659 Kč/m² | 38 780 Kč/m² |
| 2023 | 45 968 Kč/m² | 35 287 Kč/m² |
| 2022 | 40 397 Kč/m² | 30 273 Kč/m² |
| 2021 | 34 449 Kč/m² | 26 775 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz