Srovnání obcí · město v okrese Mělník · obec v okrese Mělník

Neratovice, nebo Tišice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Tišicích: metr čtvereční za 61 151 Kč proti 63 843 Kč v Neratovicích, tedy o 4 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 150 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 13 810 Kč a 13 930 Kč měsíčně bez energií.

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Neratovicích a 7,2 roku v Tišicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Tišicích: hrubě 5,1 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.

Srovnání v číslech

UkazatelNeratoviceTišiceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 63 843 Kč 61 151 Kč Tišice levnější o 4 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,45 mil. Kč 3,30 mil. Kč Tišice levnější o 4 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 57 799 Kč 59 334 Kč Neratovice levnější o 3 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 256 Kč 258 Kč –
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 13 810 Kč 13 930 Kč –
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 28 % 28 % Neratovice nižší o 0,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,2 roku Tišice dostupnější o 4 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,8 % 5,1 % Tišice vyšší o 0,3 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 14 273 Kč 13 652 Kč Tišice nižší o 4 %
Počet obyvatel 16 279 2 636 –
Průměrný věk 44,1 roku 39,9 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +0,3 % +18,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 11,9 61,8 Tišice vyšší o 419 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,7 % 4,6 % Tišice nižší o 2,0 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 16,1 % 9,7 % Tišice nižší o 6,4 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 17,7 % 0,0 % Tišice nižší o 17,7 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 30 67 Tišice vyšší o 123 %
Dojezd autem mezi obcemi 17 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Tišice: 258 Kč/m² Neratovice: 256 Kč/m²
  • Neratovice
  • Tišice
Tabulka hodnot
ObdobíNeratoviceTišice
6/2026256 Kč/m²258 Kč/m²
3/2026255 Kč/m²267 Kč/m²
12/2025258 Kč/m²263 Kč/m²
9/2025257 Kč/m²259 Kč/m²
6/2025257 Kč/m²253 Kč/m²
3/2025253 Kč/m²249 Kč/m²
12/2024250 Kč/m²251 Kč/m²
9/2024239 Kč/m²237 Kč/m²
6/2024235 Kč/m²232 Kč/m²
3/2024230 Kč/m²228 Kč/m²
12/2023226 Kč/m²224 Kč/m²
9/2023222 Kč/m²220 Kč/m²
6/2023220 Kč/m²221 Kč/m²
3/2023216 Kč/m²217 Kč/m²
12/2022215 Kč/m²215 Kč/m²
9/2022214 Kč/m²213 Kč/m²
6/2022213 Kč/m²212 Kč/m²
3/2022211 Kč/m²210 Kč/m²
12/2021211 Kč/m²208 Kč/m²
9/2021209 Kč/m²211 Kč/m²
6/2021203 Kč/m²207 Kč/m²
3/2021203 Kč/m²205 Kč/m²
12/2020190 Kč/m²191 Kč/m²
9/2020184 Kč/m²183 Kč/m²
6/2020182 Kč/m²178 Kč/m²
3/2020179 Kč/m²176 Kč/m²
12/2019180 Kč/m²176 Kč/m²
9/2019182 Kč/m²184 Kč/m²
6/2019181 Kč/m²181 Kč/m²
3/2019176 Kč/m²170 Kč/m²
12/2018171 Kč/m²167 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Tišice: 61 151 Kč/m² Neratovice: 63 843 Kč/m²
  • Neratovice
  • Tišice
Tabulka hodnot
ObdobíNeratoviceTišice
202563 843 Kč/m²61 151 Kč/m²
202460 195 Kč/m²59 085 Kč/m²
202355 193 Kč/m²51 709 Kč/m²
202249 595 Kč/m²44 977 Kč/m²
202140 055 Kč/m²33 712 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz