Srovnání obcí · město v okrese Mělník · obec v okrese Mělník
Neratovice, nebo Postřižín?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Postřižíně: metr čtvereční za 61 151 Kč proti 63 843 Kč v Neratovicích, tedy o 4 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 150 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Neratovicích: asi 13 810 Kč měsíčně proti 14 690 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Neratovicích a 7,2 roku v Postřižíně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Postřižíně: hrubě 5,3 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Neratovice | Postřižín | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 63 843 Kč | 61 151 Kč | Postřižín levnější o 4 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,45 mil. Kč | 3,30 mil. Kč | Postřižín levnější o 4 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 57 799 Kč | 59 334 Kč | Neratovice levnější o 3 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 256 Kč | 272 Kč | Neratovice levnější o 6 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 810 Kč | 14 690 Kč | Neratovice levnější o 6 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 30 % | Neratovice nižší o 1,8 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,6 roku | 7,2 roku | Postřižín dostupnější o 4 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,8 % | 5,3 % | Postřižín vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 273 Kč | 13 652 Kč | Postřižín nižší o 4 % |
| Počet obyvatel | 16 279 | 2 033 | – |
| Průměrný věk | 44,1 roku | 34,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +0,3 % | +101,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 11,9 | 160,4 | Postřižín vyšší o 1 246 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 6,7 % | 2,8 % | Postřižín nižší o 3,8 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 16,1 % | 0,0 % | Postřižín nižší o 16,1 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 17,7 % | 0,0 % | Postřižín nižší o 17,7 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 30 | 82 | Postřižín vyšší o 173 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 20 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Neratovice
- Postřižín
Tabulka hodnot
| Období | Neratovice | Postřižín |
|---|---|---|
| 6/2026 | 256 Kč/m² | 272 Kč/m² |
| 3/2026 | 255 Kč/m² | 277 Kč/m² |
| 12/2025 | 258 Kč/m² | 294 Kč/m² |
| 9/2025 | 257 Kč/m² | 295 Kč/m² |
| 6/2025 | 257 Kč/m² | 296 Kč/m² |
| 3/2025 | 253 Kč/m² | 301 Kč/m² |
| 12/2024 | 250 Kč/m² | 302 Kč/m² |
| 9/2024 | 239 Kč/m² | 274 Kč/m² |
| 6/2024 | 235 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 3/2024 | 230 Kč/m² | 254 Kč/m² |
| 12/2023 | 226 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 9/2023 | 222 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 6/2023 | 220 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 3/2023 | 216 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 12/2022 | 215 Kč/m² | 229 Kč/m² |
| 9/2022 | 214 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 6/2022 | 213 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 3/2022 | 211 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 12/2021 | 211 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 9/2021 | 209 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 6/2021 | 203 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 3/2021 | 203 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 12/2020 | 190 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 9/2020 | 184 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 6/2020 | 182 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2020 | 179 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 12/2019 | 180 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 9/2019 | 182 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 6/2019 | 181 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 3/2019 | 176 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2018 | 171 Kč/m² | 173 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Neratovice
- Postřižín
Tabulka hodnot
| Období | Neratovice | Postřižín |
|---|---|---|
| 2025 | 63 843 Kč/m² | 61 151 Kč/m² |
| 2024 | 60 195 Kč/m² | 59 085 Kč/m² |
| 2023 | 55 193 Kč/m² | 34 979 Kč/m² |
| 2022 | 49 595 Kč/m² | 31 915 Kč/m² |
| 2021 | 40 055 Kč/m² | 27 129 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz