Srovnání obcí · město v okrese Kroměříž · statutární město v okrese Zlín
Morkovice-Slížany, nebo Zlín?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Morkovicích-Slížanech: metr čtvereční za 42 166 Kč proti 65 154 Kč ve Zlíně, tedy o 35 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 1,24 mil. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Morkovicích-Slížanech: asi 11 020 Kč měsíčně proti 12 700 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,7 roku průměrné hrubé mzdy v Morkovicích-Slížanech a 8,8 roku ve Zlíně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Morkovicích-Slížanech: hrubě 5,8 % ročně z kupní ceny proti 4,3 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Morkovice-Slížany | Zlín | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 166 Kč | 65 154 Kč | Morkovice-Slížany levnější o 35 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,28 mil. Kč | 3,52 mil. Kč | Morkovice-Slížany levnější o 35 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 35 966 Kč | 66 926 Kč | Morkovice-Slížany levnější o 46 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 204 Kč | 235 Kč | Morkovice-Slížany levnější o 13 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 020 Kč | 12 700 Kč | Morkovice-Slížany levnější o 13 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 29 % | Morkovice-Slížany nižší o 3,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,7 roku | 8,8 roku | Morkovice-Slížany dostupnější o 35 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,8 % | 4,3 % | Morkovice-Slížany vyšší o 1,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 433 Kč | 14 563 Kč | Morkovice-Slížany nižší o 35 % |
| Počet obyvatel | 2 998 | 74 917 | – |
| Průměrný věk | 42,4 roku | 45,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +2,9 % | −0,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 23,0 | 25,1 | Zlín vyšší o 9 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,0 % | 3,9 % | – |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 4,4 % | Morkovice-Slížany nižší o 4,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 14 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 57 | 85 | Zlín vyšší o 49 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 41 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Morkovice-Slížany
- Zlín
Tabulka hodnot
| Období | Morkovice-Slížany | Zlín |
|---|---|---|
| 6/2026 | 204 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 3/2026 | 209 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 12/2025 | 219 Kč/m² | 234 Kč/m² |
| 9/2025 | 219 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 6/2025 | 217 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 211 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 211 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 9/2024 | 198 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 6/2024 | 192 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 3/2024 | 186 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 12/2023 | 181 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 9/2023 | 176 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2023 | 173 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 3/2023 | 168 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 12/2022 | 167 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 9/2022 | 166 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 6/2022 | 165 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2022 | 164 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2021 | 162 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 9/2021 | 160 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 6/2021 | 161 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2021 | 160 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2020 | 156 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2020 | 152 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2020 | 153 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2020 | 146 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2019 | 140 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2019 | 141 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 6/2019 | 138 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2019 | 131 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2018 | 128 Kč/m² | 176 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Morkovice-Slížany
- Zlín
Tabulka hodnot
| Období | Morkovice-Slížany | Zlín |
|---|---|---|
| 2025 | 42 166 Kč/m² | 65 154 Kč/m² |
| 2024 | 39 924 Kč/m² | 58 122 Kč/m² |
| 2023 | 36 543 Kč/m² | 53 855 Kč/m² |
| 2022 | 31 905 Kč/m² | 50 014 Kč/m² |
| 2021 | 27 089 Kč/m² | 43 681 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz