Srovnání obcí · obec v okrese Brno-venkov · město v okrese Brno-venkov
Moravany, nebo Pohořelice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Pohořelicích: asi 15 160 Kč měsíčně proti 17 330 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Moravanech a 7,6 roku v Pohořelicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Moravanech: hrubě 6,2 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Moravany | Pohořelice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 62 159 Kč | 62 159 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,36 mil. Kč | 3,36 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 54 356 Kč | 54 356 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 321 Kč | 281 Kč | Pohořelice levnější o 13 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 17 330 Kč | 15 160 Kč | Pohořelice levnější o 13 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 36 % | 32 % | Pohořelice nižší o 4,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,6 roku | 7,6 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,2 % | 5,4 % | Moravany vyšší o 0,8 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 901 Kč | 13 901 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 607 | 6 299 | – |
| Průměrný věk | 38,0 roku | 40,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +37,7 % | +30,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 130,3 | 88,7 | Moravany vyšší o 47 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,3 % | 4,3 % | Moravany nižší o 1,0 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 1,2 % | Moravany nižší o 1,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 96 | 68 | Moravany vyšší o 41 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 21 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Moravany
- Pohořelice
Tabulka hodnot
| Období | Moravany | Pohořelice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 321 Kč/m² | 281 Kč/m² |
| 3/2026 | 318 Kč/m² | 275 Kč/m² |
| 12/2025 | 326 Kč/m² | 275 Kč/m² |
| 9/2025 | 323 Kč/m² | 274 Kč/m² |
| 6/2025 | 311 Kč/m² | 266 Kč/m² |
| 3/2025 | 314 Kč/m² | 277 Kč/m² |
| 12/2024 | 319 Kč/m² | 280 Kč/m² |
| 9/2024 | 290 Kč/m² | 252 Kč/m² |
| 6/2024 | 283 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 3/2024 | 280 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2023 | 276 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 9/2023 | 273 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 6/2023 | 276 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 3/2023 | 273 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 12/2022 | 272 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 9/2022 | 271 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 6/2022 | 270 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 3/2022 | 269 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 12/2021 | 279 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 9/2021 | 279 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 6/2021 | 278 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2021 | 271 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 12/2020 | 265 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 9/2020 | 263 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2020 | 263 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2020 | 261 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2019 | 256 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2019 | 202 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 6/2019 | 202 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 3/2019 | 196 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2018 | 193 Kč/m² | 159 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Moravany
- Pohořelice
Tabulka hodnot
| Období | Moravany | Pohořelice |
|---|---|---|
| 2025 | 62 159 Kč/m² | 62 159 Kč/m² |
| 2024 | 56 218 Kč/m² | 56 218 Kč/m² |
| 2023 | 49 053 Kč/m² | 49 053 Kč/m² |
| 2022 | 42 759 Kč/m² | 42 759 Kč/m² |
| 2021 | 37 306 Kč/m² | 37 306 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz