Srovnání obcí · statutární město v okrese Brno-město · město v okrese Brno-venkov
Brno, nebo Pohořelice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Pohořelicích: metr čtvereční za 62 159 Kč proti 89 421 Kč v Brnu, tedy o 30 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 1,47 mil. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Pohořelicích: asi 15 160 Kč měsíčně proti 16 480 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 10,9 roku průměrné hrubé mzdy v Brnu a 7,6 roku v Pohořelicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Pohořelicích: hrubě 5,4 % ročně z kupní ceny proti 4,1 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Brno | Pohořelice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 89 421 Kč | 62 159 Kč | Pohořelice levnější o 30 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 4,83 mil. Kč | 3,36 mil. Kč | Pohořelice levnější o 30 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 83 660 Kč | 54 356 Kč | Pohořelice levnější o 35 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 305 Kč | 281 Kč | Pohořelice levnější o 8 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 16 480 Kč | 15 160 Kč | Pohořelice levnější o 8 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 34 % | 32 % | Pohořelice nižší o 2,8 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 10,9 roku | 7,6 roku | Pohořelice dostupnější o 30 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,1 % | 5,4 % | Pohořelice vyšší o 1,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 19 982 Kč | 13 901 Kč | Pohořelice nižší o 30 % |
| Počet obyvatel | 404 296 | 6 299 | – |
| Průměrný věk | 42,9 roku | 40,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,2 % | +30,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 33,8 | 88,7 | Pohořelice vyšší o 163 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,8 % | 4,3 % | Pohořelice nižší o 1,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 8,5 % | 1,2 % | Pohořelice nižší o 7,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 66 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 87 | 68 | Brno vyšší o 28 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 27 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Brno
- Pohořelice
Tabulka hodnot
| Období | Brno | Pohořelice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 305 Kč/m² | 281 Kč/m² |
| 3/2026 | 307 Kč/m² | 275 Kč/m² |
| 12/2025 | 303 Kč/m² | 275 Kč/m² |
| 9/2025 | 300 Kč/m² | 274 Kč/m² |
| 6/2025 | 294 Kč/m² | 266 Kč/m² |
| 3/2025 | 293 Kč/m² | 277 Kč/m² |
| 12/2024 | 289 Kč/m² | 280 Kč/m² |
| 9/2024 | 275 Kč/m² | 252 Kč/m² |
| 6/2024 | 269 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 3/2024 | 263 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2023 | 258 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 9/2023 | 253 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 6/2023 | 248 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 3/2023 | 243 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 12/2022 | 243 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 9/2022 | 243 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 6/2022 | 242 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 3/2022 | 240 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 12/2021 | 239 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 9/2021 | 237 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 6/2021 | 234 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2021 | 231 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 12/2020 | 228 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 9/2020 | 224 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2020 | 222 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2020 | 217 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2019 | 215 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2019 | 212 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 6/2019 | 211 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 3/2019 | 204 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2018 | 200 Kč/m² | 159 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Brno
- Pohořelice
Tabulka hodnot
| Období | Brno | Pohořelice |
|---|---|---|
| 2025 | 89 421 Kč/m² | 62 159 Kč/m² |
| 2024 | 83 361 Kč/m² | 56 218 Kč/m² |
| 2023 | 76 704 Kč/m² | 49 053 Kč/m² |
| 2022 | 69 210 Kč/m² | 42 759 Kč/m² |
| 2021 | 59 583 Kč/m² | 37 306 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz