Srovnání obcí · město v okrese Zlín · město v okrese Zlín
Luhačovice, nebo Otrokovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Luhačovicích: metr čtvereční za 49 820 Kč proti 58 865 Kč v Otrokovicích, tedy o 15 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 490 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Otrokovicích: asi 11 750 Kč měsíčně proti 13 510 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Luhačovicích a 8,0 roku v Otrokovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Luhačovicích: hrubě 6,0 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Luhačovice | Otrokovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 49 820 Kč | 58 865 Kč | Luhačovice levnější o 15 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,69 mil. Kč | 3,18 mil. Kč | Luhačovice levnější o 15 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 081 Kč | 48 427 Kč | Luhačovice levnější o 13 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 250 Kč | 218 Kč | Otrokovice levnější o 13 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 510 Kč | 11 750 Kč | Otrokovice levnější o 13 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 31 % | 27 % | Otrokovice nižší o 4,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,7 roku | 8,0 roku | Luhačovice dostupnější o 15 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,0 % | 4,4 % | Luhačovice vyšší o 1,6 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 129 Kč | 13 156 Kč | Luhačovice nižší o 15 % |
| Počet obyvatel | 4 978 | 17 239 | – |
| Průměrný věk | 46,5 roku | 46,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −2,1 % | −5,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 25,1 | 15,3 | Luhačovice vyšší o 64 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,7 % | 4,2 % | Luhačovice nižší o 0,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 6,0 % | 1,3 % | Otrokovice nižší o 4,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 7 | 2 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 89 | 51 | Luhačovice vyšší o 75 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 34 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Luhačovice
- Otrokovice
Tabulka hodnot
| Období | Luhačovice | Otrokovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 250 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 3/2026 | 241 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 12/2025 | 259 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 9/2025 | 250 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 6/2025 | 249 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 3/2025 | 242 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 12/2024 | 246 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 9/2024 | 223 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 6/2024 | 217 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 3/2024 | 209 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 12/2023 | 202 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 9/2023 | 196 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 6/2023 | 190 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2023 | 185 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 183 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 181 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2022 | 179 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 3/2022 | 177 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2021 | 174 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2021 | 172 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2021 | 172 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2021 | 171 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 12/2020 | 165 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 9/2020 | 164 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 6/2020 | 165 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2020 | 166 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2019 | 166 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2019 | 167 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2019 | 168 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 3/2019 | 168 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 12/2018 | 165 Kč/m² | 169 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Luhačovice
- Otrokovice
Tabulka hodnot
| Období | Luhačovice | Otrokovice |
|---|---|---|
| 2025 | 49 820 Kč/m² | 58 865 Kč/m² |
| 2024 | 46 330 Kč/m² | 55 423 Kč/m² |
| 2023 | 42 190 Kč/m² | 51 782 Kč/m² |
| 2022 | 35 776 Kč/m² | 47 102 Kč/m² |
| 2021 | 31 334 Kč/m² | 38 741 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz