Srovnání obcí · město v okrese Zlín · město v okrese Zlín
Luhačovice, nebo Valašské Klobouky?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 49 820 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Zlín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Valašských Kloboukách: asi 9 760 Kč měsíčně proti 13 510 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Luhačovicích a 6,7 roku ve Valašských Kloboukách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Luhačovicích: hrubě 6,0 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Luhačovice | Valašské Klobouky | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 49 820 Kč | 49 820 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,69 mil. Kč | 2,69 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 081 Kč | 42 081 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 250 Kč | 181 Kč | Valašské Klobouky levnější o 28 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 510 Kč | 9 760 Kč | Valašské Klobouky levnější o 28 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 31 % | 23 % | Valašské Klobouky nižší o 8,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,7 roku | 6,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,0 % | 4,4 % | Luhačovice vyšší o 1,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 129 Kč | 11 129 Kč | – |
| Počet obyvatel | 4 978 | 4 864 | – |
| Průměrný věk | 46,5 roku | 43,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −2,1 % | −2,6 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 25,1 | 23,4 | Luhačovice vyšší o 7 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,7 % | 4,1 % | Luhačovice nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 6,0 % | 7,5 % | Luhačovice nižší o 1,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 7 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 89 | 87 | Luhačovice vyšší o 2 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 31 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Luhačovice
- Valašské Klobouky
Tabulka hodnot
| Období | Luhačovice | Valašské Klobouky |
|---|---|---|
| 6/2026 | 250 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2026 | 241 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 12/2025 | 259 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 9/2025 | 250 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 6/2025 | 249 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2025 | 242 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2024 | 246 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2024 | 223 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 6/2024 | 217 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2024 | 209 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 12/2023 | 202 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 9/2023 | 196 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2023 | 190 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 3/2023 | 185 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 12/2022 | 183 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2022 | 181 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2022 | 179 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 3/2022 | 177 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2021 | 174 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 9/2021 | 172 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 6/2021 | 172 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 3/2021 | 171 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 12/2020 | 165 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 9/2020 | 164 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 6/2020 | 165 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 3/2020 | 166 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 12/2019 | 166 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 9/2019 | 167 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 6/2019 | 168 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2019 | 168 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 12/2018 | 165 Kč/m² | 146 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Luhačovice
- Valašské Klobouky
Tabulka hodnot
| Období | Luhačovice | Valašské Klobouky |
|---|---|---|
| 2025 | 49 820 Kč/m² | 49 820 Kč/m² |
| 2024 | 46 330 Kč/m² | 46 330 Kč/m² |
| 2023 | 42 190 Kč/m² | 42 190 Kč/m² |
| 2022 | 35 776 Kč/m² | 35 776 Kč/m² |
| 2021 | 31 334 Kč/m² | 31 334 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz