Srovnání obcí · město v okrese Zlín · město v okrese Zlín
Napajedla, nebo Otrokovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Napajedlech: metr čtvereční za 49 820 Kč proti 58 865 Kč v Otrokovicích, tedy o 15 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 490 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Napajedlech: asi 11 500 Kč měsíčně proti 11 750 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Napajedlech a 8,0 roku v Otrokovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Napajedlech: hrubě 5,1 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Napajedla | Otrokovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 49 820 Kč | 58 865 Kč | Napajedla levnější o 15 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,69 mil. Kč | 3,18 mil. Kč | Napajedla levnější o 15 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 081 Kč | 48 427 Kč | Napajedla levnější o 13 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 213 Kč | 218 Kč | Napajedla levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 500 Kč | 11 750 Kč | Napajedla levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 27 % | Napajedla nižší o 0,6 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,7 roku | 8,0 roku | Napajedla dostupnější o 15 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,1 % | 4,4 % | Napajedla vyšší o 0,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 129 Kč | 13 156 Kč | Napajedla nižší o 15 % |
| Počet obyvatel | 6 981 | 17 239 | – |
| Průměrný věk | 45,3 roku | 46,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −3,3 % | −5,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 17,6 | 15,3 | Napajedla vyšší o 15 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,7 % | 4,2 % | Napajedla nižší o 0,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,4 % | 1,3 % | Otrokovice nižší o 1,1 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 2 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 83 | 51 | Napajedla vyšší o 63 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 9 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Napajedla
- Otrokovice
Tabulka hodnot
| Období | Napajedla | Otrokovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 213 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 3/2026 | 204 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 12/2025 | 209 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 9/2025 | 209 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 6/2025 | 211 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 3/2025 | 211 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 12/2024 | 209 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 9/2024 | 200 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 6/2024 | 198 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 3/2024 | 196 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 12/2023 | 194 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 9/2023 | 192 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 6/2023 | 191 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2023 | 190 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2022 | 190 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2022 | 190 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2022 | 190 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 3/2022 | 189 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2021 | 190 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2021 | 186 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2021 | 186 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2021 | 181 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 12/2020 | 176 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 9/2020 | 180 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 6/2020 | 176 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2020 | 177 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2019 | 177 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2019 | 178 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2019 | 177 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 3/2019 | 172 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 12/2018 | 163 Kč/m² | 169 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Napajedla
- Otrokovice
Tabulka hodnot
| Období | Napajedla | Otrokovice |
|---|---|---|
| 2025 | 49 820 Kč/m² | 58 865 Kč/m² |
| 2024 | 46 330 Kč/m² | 55 423 Kč/m² |
| 2023 | 42 190 Kč/m² | 51 782 Kč/m² |
| 2022 | 35 776 Kč/m² | 47 102 Kč/m² |
| 2021 | 31 334 Kč/m² | 38 741 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz