Srovnání obcí · statutární město v okrese Liberec · město v okrese Semily
Liberec, nebo Lomnice nad Popelkou?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Lomnici nad Popelkou: metr čtvereční za 50 445 Kč proti 64 418 Kč v Liberci, tedy o 22 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 750 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Lomnici nad Popelkou: asi 10 850 Kč měsíčně proti 12 600 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 8,5 roku průměrné hrubé mzdy v Liberci a 6,7 roku v Lomnici nad Popelkou (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Lomnici nad Popelkou: hrubě 4,8 % ročně z kupní ceny proti 4,3 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Liberec | Lomnice nad Popelkou | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 64 418 Kč | 50 445 Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 22 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,48 mil. Kč | 2,72 mil. Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 22 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 75 760 Kč | 47 107 Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 38 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 233 Kč | 201 Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 14 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 600 Kč | 10 850 Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 14 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 29 % | 25 % | Lomnice nad Popelkou nižší o 4,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 8,5 roku | 6,7 roku | Lomnice nad Popelkou dostupnější o 22 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,3 % | 4,8 % | Lomnice nad Popelkou vyšší o 0,4 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 397 Kč | 11 253 Kč | Lomnice nad Popelkou nižší o 22 % |
| Počet obyvatel | 108 214 | 5 649 | – |
| Průměrný věk | 43,0 roku | 44,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +4,8 % | +1,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 16,6 | 21,4 | Lomnice nad Popelkou vyšší o 29 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,6 % | 5,3 % | Lomnice nad Popelkou nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 4,0 % | 0,0 % | Lomnice nad Popelkou nižší o 4,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 95,4 % | 0,0 % | Lomnice nad Popelkou nižší o 95,4 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 3 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 73 | 74 | Lomnice nad Popelkou vyšší o 1 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 45 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Liberec
- Lomnice nad Popelkou
Tabulka hodnot
| Období | Liberec | Lomnice nad Popelkou |
|---|---|---|
| 6/2026 | 233 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 3/2026 | 231 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2025 | 228 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 9/2025 | 226 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2025 | 222 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2025 | 218 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 12/2024 | 216 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2024 | 207 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2024 | 204 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 3/2024 | 199 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2023 | 196 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 9/2023 | 193 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2023 | 191 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 3/2023 | 188 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 12/2022 | 186 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 9/2022 | 185 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 6/2022 | 184 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 3/2022 | 182 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 12/2021 | 181 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 9/2021 | 178 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 6/2021 | 175 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 3/2021 | 172 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 12/2020 | 167 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 9/2020 | 163 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 6/2020 | 159 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 3/2020 | 154 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 12/2019 | 151 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 9/2019 | 153 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 6/2019 | 153 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 3/2019 | 150 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 12/2018 | 145 Kč/m² | 130 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Liberec
- Lomnice nad Popelkou
Tabulka hodnot
| Období | Liberec | Lomnice nad Popelkou |
|---|---|---|
| 2025 | 64 418 Kč/m² | 50 445 Kč/m² |
| 2024 | 60 599 Kč/m² | 48 598 Kč/m² |
| 2023 | 55 766 Kč/m² | 40 815 Kč/m² |
| 2022 | 50 824 Kč/m² | 32 503 Kč/m² |
| 2021 | 43 007 Kč/m² | 27 365 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz