Srovnání obcí · město v okrese Semily · město v okrese Semily
Lomnice nad Popelkou, nebo Turnov?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Lomnici nad Popelkou: metr čtvereční za 50 445 Kč proti 53 232 Kč v Turnově, tedy o 5 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 150 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Lomnici nad Popelkou: asi 10 850 Kč měsíčně proti 12 400 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Lomnici nad Popelkou a 7,1 roku v Turnově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Turnově: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Lomnice nad Popelkou | Turnov | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 50 445 Kč | 53 232 Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 5 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,72 mil. Kč | 2,87 mil. Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 5 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 47 107 Kč | 52 702 Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 11 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 201 Kč | 230 Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 12 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 850 Kč | 12 400 Kč | Lomnice nad Popelkou levnější o 13 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 25 % | 28 % | Lomnice nad Popelkou nižší o 3,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,7 roku | 7,1 roku | Lomnice nad Popelkou dostupnější o 5 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,8 % | 5,2 % | Turnov vyšší o 0,4 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 253 Kč | 11 873 Kč | Lomnice nad Popelkou nižší o 5 % |
| Počet obyvatel | 5 649 | 14 607 | – |
| Průměrný věk | 44,8 roku | 44,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +1,5 % | +1,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 21,4 | 20,9 | Lomnice nad Popelkou vyšší o 3 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,3 % | 4,9 % | Turnov nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 4,0 % | Lomnice nad Popelkou nižší o 4,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 74 | 85 | Turnov vyšší o 15 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 24 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Lomnice nad Popelkou
- Turnov
Tabulka hodnot
| Období | Lomnice nad Popelkou | Turnov |
|---|---|---|
| 6/2026 | 201 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 3/2026 | 201 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 12/2025 | 211 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 9/2025 | 214 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 6/2025 | 212 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 3/2025 | 205 Kč/m² | 229 Kč/m² |
| 12/2024 | 204 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 9/2024 | 189 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 6/2024 | 182 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2024 | 175 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 12/2023 | 168 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2023 | 162 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2023 | 156 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2023 | 150 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2022 | 149 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 9/2022 | 148 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 6/2022 | 147 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2022 | 146 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2021 | 149 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2021 | 144 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2021 | 142 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2021 | 139 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2020 | 138 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 9/2020 | 139 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2020 | 139 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2020 | 139 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 12/2019 | 136 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 9/2019 | 137 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 6/2019 | 139 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2019 | 137 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 12/2018 | 130 Kč/m² | 148 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Lomnice nad Popelkou
- Turnov
Tabulka hodnot
| Období | Lomnice nad Popelkou | Turnov |
|---|---|---|
| 2025 | 50 445 Kč/m² | 53 232 Kč/m² |
| 2024 | 48 598 Kč/m² | 52 752 Kč/m² |
| 2023 | 40 815 Kč/m² | 49 783 Kč/m² |
| 2022 | 32 503 Kč/m² | 44 850 Kč/m² |
| 2021 | 27 365 Kč/m² | 38 587 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz