Srovnání obcí · město v okrese Mělník · obec v okrese Mělník
Kralupy nad Vltavou, nebo Tišice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Tišicích: metr čtvereční za 61 151 Kč proti 63 843 Kč v Kralupech nad Vltavou, tedy o 4 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 150 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Tišicích: asi 13 930 Kč měsíčně proti 14 990 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Kralupech nad Vltavou a 7,2 roku v Tišicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Kralupech nad Vltavou: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 5,1 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Kralupy nad Vltavou | Tišice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 63 843 Kč | 61 151 Kč | Tišice levnější o 4 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,45 mil. Kč | 3,30 mil. Kč | Tišice levnější o 4 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 57 799 Kč | 59 334 Kč | Kralupy nad Vltavou levnější o 3 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 278 Kč | 258 Kč | Tišice levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 14 990 Kč | 13 930 Kč | Tišice levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 30 % | 28 % | Tišice nižší o 2,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,6 roku | 7,2 roku | Tišice dostupnější o 4 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,2 % | 5,1 % | Kralupy nad Vltavou vyšší o 0,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 273 Kč | 13 652 Kč | Tišice nižší o 4 % |
| Počet obyvatel | 19 138 | 2 636 | – |
| Průměrný věk | 43,2 roku | 39,9 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +6,4 % | +18,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 29,9 | 61,8 | Tišice vyšší o 107 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,1 % | 4,6 % | Kralupy nad Vltavou nižší o 0,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 19,9 % | 9,7 % | Tišice nižší o 10,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 62 | 67 | Tišice vyšší o 8 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 37 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Kralupy nad Vltavou
- Tišice
Tabulka hodnot
| Období | Kralupy nad Vltavou | Tišice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 278 Kč/m² | 258 Kč/m² |
| 3/2026 | 272 Kč/m² | 267 Kč/m² |
| 12/2025 | 277 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 9/2025 | 273 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 6/2025 | 271 Kč/m² | 253 Kč/m² |
| 3/2025 | 267 Kč/m² | 249 Kč/m² |
| 12/2024 | 260 Kč/m² | 251 Kč/m² |
| 9/2024 | 244 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 6/2024 | 238 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 3/2024 | 231 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 12/2023 | 226 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 9/2023 | 220 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 6/2023 | 217 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 3/2023 | 214 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 12/2022 | 213 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 9/2022 | 212 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 6/2022 | 211 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2022 | 209 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 12/2021 | 210 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 9/2021 | 207 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 6/2021 | 202 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 3/2021 | 198 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 12/2020 | 196 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 9/2020 | 193 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2020 | 190 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2020 | 185 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 12/2019 | 181 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 9/2019 | 182 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 6/2019 | 181 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2019 | 174 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2018 | 168 Kč/m² | 167 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Kralupy nad Vltavou
- Tišice
Tabulka hodnot
| Období | Kralupy nad Vltavou | Tišice |
|---|---|---|
| 2025 | 63 843 Kč/m² | 61 151 Kč/m² |
| 2024 | 60 195 Kč/m² | 59 085 Kč/m² |
| 2023 | 55 193 Kč/m² | 51 709 Kč/m² |
| 2022 | 49 595 Kč/m² | 44 977 Kč/m² |
| 2021 | 40 055 Kč/m² | 33 712 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz